توزیع فوق هندسی

hypergeometric distribution

تعداد بازدید: 4621
کد مطلب: 14276
تاریخ انتشار: 09:46 13 دي 1391

hypergeometric distribution

 
 

توزیع فوق هندسی (hypergeometric distribution) یکی از توزیع های احتمال پرکابرد می باشد که از نظر کاربرد و موارد استفاده بسیار شبیه به توزیع دو جمله ای می باشد و ساده ترین راه تشخیص دادن این دو توزیع از یکدیگر دقت در در نحوه نمونه برداری در هر یک از آنهاست. در هر دو توزیع علاقه مندیم تا احتمال قرار گرفتن تعدادی از مشاهدات را در طبقه ی خاصی بررسی نماییم. در توزیع دو جمله ای باید آزمایشها مستقل از یکدیگر انجام گیرد و احتمال قرار گرفتن نتایج آزمایشها در یک طبقه خاص از آزمایشی به آزمایش دیگر ثابت بماند در نتیجه اگر مایل به استفاده از توزیع دو جمله ای باشیم نیاز داریم تا نمونه برداری را با جایگذاری صورت دهیم. از طرف دیگر در توزیع فوق هندسی آزمایشها به صورت مستقل از هم انجام نمی شوند و احتمال قرار گرفتن نتایج در یک طبقه خاص ثابت باقی نمی ماند.در این صورت نمونه برداری بدون جایگذاری انجام می شود.

 

در تعریف یک آزمایش فوق هندسی می توان خواص  زیر را برای آن تعریف نمود :

1)     یک نمونه تصادفی به اندازه n بدون جایگذاری از N شیء انتخاب می شود

2)     از N شیء تعداد K شیء به عنوان موفقیت وتعداد N-K شیء به عنوان شکست بتواند طبقه بندی شود.

 

در توزیع فوق هندسی به طور کلی علاقه مندیم تا محسبه نماییم احتمال انتخاب x موفقیت از K امکان موجود و n-x شکست از N-K امکان موجود چقدر است. در این صورت گفته می شود که متغیر تصادفی x که تعداد موفقیت ها را در یک آزمایش فوق هندسی نشان می دهد، توزیع فوق هندسی با پارمترهای N ، n  و  k دارد و با نماد (x;N,n,k) نمایش داده می شود.

 

  برای دریافت شرح بیشتر و همچنین مثال های بیشتر می توانید از جزوه دانشگاه علم و صنعت استفاده نمایید. همچنین برای رسم نمودار این توزیع نیز می توانید از فایل توزیع فوق هندسی در نرم افزار اکسل استفاده نمایید.

 
 

با دریافت و استفاده از فایل توزیع فوق هندسی در نرم افزار اکسل می توانید پارمترهای مربوط به این توزیع همچون امید ریاضی، واریانس، میانه، مد، نمودار تابع چگالی و تجمعی این توزیع را بدست آورید.

(ویکی صفحه کابرد نرم افزار اکسل در مهندسی صنایع)

در این صفحه می توانید با دیگر کاربرد های نرم افزار اکسل در مهندسی صنایع و مدیریت آشنا شوید


 
 

پارمترهای توزیع فوق هندسی

تعریف شده روی 
 تابع چگالی
تابع تجمعی
میانگین
مد
واریانس
چولگی
تابع مولد گشتاور
تابع مشخصه
کشیدگی

 

 
 

In probability theory and statistics, the hypergeometric distribution is a discrete probability distribution that describes the probability of k successes in n draws from a finite population of size N containing K successes without replacement. (cf. the binomial distribution, which describes the probability of k successes in n draws with replacement.)....more

 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
مطالب مرتبط