فرکانس

واحد فرکانس

تعداد بازدید: 16814
کد مطلب: 13468
تاریخ انتشار: 14:59 28 آبان 1391

واحد فرکانس

 
 

فرکانس (Frequency) در فیزیک به تعدادی از امواج گفته می شود که در واحد زمان از یک نقطه ثابت عبور می کند. به سیستمی که دارای حرکات سیکلی و رفت و برگشتی باشد می گویند سیستم دارای حرکت تناوبی است.

به طور مثال اگر زمان پریود یا طول دوره نوسان ½ ثانیه باشد، فرکانس 2 بار در ثانیه می شود و اگر پریود 1/100 ساعت باشد، فرکانس 100 بار در ساعت می شود. در واقع فرکانس عکس زمان تناوب است. 

F=1/T

واحد اندازه گیری فرکانس به افتخار فیزیکدان آلمانی قرن نوزدهم هنریش رادولف هرتز،  هرتز (Hz) نامگذاری شد. یک هرتز برابر است با یک چرخه در هر ثانیه. فرکانس گردش ماه به دور زمین 12 بار در سال و فرکانس یک رشته سیم ویولن440 ارتعاش در ثانیه می باشد. نماد فرکانس f بوده و با حروف یونانی (ν ،ω) نمایش داده می شود. ν بیشتر در امواج الکترومغناطیسی  مانند اشعه x و گاما و،ω در مهندسی برق و جریاناب متناوب استفاده می شود.

فرکانس

 
 

مفهوم طول موج به ما مسیر موج برحسب متر را بیان می کند مانند جابه جایی طولی. با λ نشان داده می شود.

فرکانس می گوید چند موج در ثانیه از یک نقطه می گذرد. ν یا f

اگر این دو پارامتر را در هم ضرب کنیم یعنی 1/m×s عدد به دست آمده سرعت موج است.

Description: f:\\\\مطالب علمی\\\\فرکانس\\\\1.jpg

 

یک مثال از سرعت موج

فرکانس اندازه گیری موجی 60 Hz است. اگر طول موج آن 24 cm باشد، سرعت موج چقدر است؟

 

ν=(60Hz)(0.24m) = 14 m/s

 
 

چشم انسان به یک پهنای باند باریکی از طول موج حساس است که ما می توانیم آن را ببینیم و از آن به عنوان طیف نور مرئی یاد می شود. این منطقه نور مرئی طول موجی محدود  از 400 تا700 نانومتر را شامل می شود. از آنجا که چشم انسان هر طول موجی را با رنگ خاصی تشخیص می دهد از این جهت هر طول موج نماینده یک رنگ خاص است.

 
 

فرکانس اندازه گیری تعداد تکرار اتفاقی در واحد زمان است. برای محاسبه فرکانس بر روی یک بازه زمانی ثابت، تعداد دفعات وقوع یک حادثه را در آن بازه می شماریم و سپس این تعداد را بر طول بازه زمانی تقسیم می کنیم.
پس از فیزیک دان آلمانی هاینریش رودولف هرتز، در سیستم واحدهای SI فرکانس با هرتز (Hz) اندازه گیری می شود. یک هرتز به این معنی است که یک واقعه یک بار بر ثانیه رخ می دهد...ادامه

 
 

فرکانس به اندازه‌گیری تعداد دفعاتی گویند که یک رویداد تناوبی در واحد زمان اتفاق می‌افتد. برای محاسبه بسامد باید یک بازه زمانی را مشخص کرده، تعداد رخ دادن یک رویداد را در آن بازه زمانی شمرده و سپس این شماره را بر مدت آن بازه زمانی تقسیم کرد. راه دیگر محاسبه بسامد، اندازه‌گیری زمان میان دو رویداد پیاپی (تناوب) و سپس اندازه‌گیری بسامد به عنوان وارونه این زمان است: رابطه بسامد به این گونه‌است...ادامه

 
 

Frequency is the rate of repetition of a regular event. A wave has a repeating pattern. One such repetition is known as a wave cycle. When talking about sound, frequency means the number of cycles of sound in a second. The following diagram shows a high frequency wave (top) and a low frequency wave (bottom), plotted as pressure versus time. The high frequency wave has completed twelve cycles over the time shown. The low frequency wave has completed only three cycles over the same time...more

 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
reza
پست مفید و باارزشی است که به زبان ساده و شیوا بیان شده است . موفق و پیروز باشی
<<پاسخ به این نظر
13:06 04 آذر 91
plus  3  
min   0
اتنا
feregunce ghate bala va paeen chest? komakam konid
<<پاسخ به این نظر
00:33 13 فروردين 92
plus  1  
min   0
بهناز
خیلی خوب بود
<<پاسخ به این نظر
06:51 05 مهر 92
plus  0  
min   0
شفیعی
14:00 06 مهر 92
plus  1  
min   0
ناهید
مرسی.خوب بود
<<پاسخ به این نظر
20:59 04 بهمن 92
plus  1  
min   0
مطالب مرتبط