هتل عباسی اصفهان

هتل شاه عباس

تعداد بازدید: 9333
کد مطلب: 11934
تاریخ انتشار: 13:03 01 شهريور 1391

هتل شاه عباس

 
 
 

هتل عباسی اصفهان

نام هتل : هتل عباسی اصفهان

شهر هتل : اصفهان

آدرس هتل : اصفهان ،چهارباغ عباسی ،ابتدای خیابان آمادگاه

تعداد ستاره هتل : 5

مدیر هتل : بختیار حدادی

فکس : 2222155-2226008-0311

تلفن هتل :  9-2226010  0311

وب سایت هتل : www.abbasihotl.ier

ایمیل هتل :info@abbasihotel.ir

 

 
 

تاریخچه مهمانسرای عباسی
معماری شکوهمند ایران همواره چون گوهری تابان در میان آثار معماری جهان می درخشیده و از مرتبه ای بلند برخوردار بوده است . در این میان ، معماری مکتب اصفهان در دوره های گوناگون طلایه دار این راه پرشکوه بوده و نام هنر و فرهنگ ایران را در گوشه و کنار جهان بلند آوازه کرده است . در دوره صفوی ، شهر اصفهان از چنان عظمت و شکوهی بهرمند شد که نصف جهانش نامیدند . در میان آثار معماری بازمانده از این عصر مجموعه مدرسه و بازارچه و کاروانسرایی برجای مانده است که در کنار خیابان چهارباغ اصفهان چون گوهری یگانه می درخشد . این مجموعه به دستور شاه سلطان حسین صفوی ، ساخته شد و آن را به مادر خویش پیشکش کرد . از این رو ، مدرسه و کاروانسرای مادر شاه نامیده شد . از مجموعه بناهای یاد شده ، مدرسه از همه مشهورتر و به اعتبار کاشیکاری ظریف و بی همانند آن ، از زیباترین آثار تاریخی اصفهان و جهان به شمار می رود . این شاه بیت معماری اسلامی که با وقاری شکوهمند در کنار چهارباغ نشسته و بیشتر به نام مدرسه چهارباغ معروف است ، بیش از سه قرن است که طالبان علوم دینی و دانشوران علوم الهی ، در کنار پیچ و تاب خاموش اما پرشور نقش کاشیهای آبی ، در آن به تعلیم و تعلم سرگرم اند . در آغاز ، انگیزه اصلی ساختن بازار و کاروانسرا استفاده از عواید آنها برای نگهداری مدرسه و تامین معاش اهل مدرسه بوده است . بازار را ، که در کنار ضلع شمالی مدرسه قرار دارد ، سقفی بلند از تاق ضربیهای خوش نما پوشانده و حجره های دو طرف آن در دو طبقه ساخته شده است . این بازارچه را پیشتر بازارچه بلند می خواندند و امروز بازار هنر می نامند . اکنون در حجره های این بازار دست سازهای بومی و سنتی به مشتریان عرضه می شود و در حجره های فوقانی ، صنعتگران بومی به ساختن این آثار مشغولند . هنوز هم در این بازار اشیایی به مشتریان فروخته می شود که نامهای خاطره برانگیزی را به یاد می آورد : خاتم مینا ، قلمکار ، قلمزنی ، منبت ، سوخت ، تذهیب ، معرق ، گلابتون ، زریبافی ... . از زمان ساخت مجموعه مدرسه و بازار و کاروانسرا سیصد سال می گذرد . به نظر می رسد بنای مدرسه مادر شاه در سال 1112 هجری قمری آغاز و تا سال 1128 به طول انجامیده است . تاریخهای نقش شده در گوشه و کنار این مدرسه ، زمان ساخت آن را مشخص می کند . در کتیبه ای سال 1114 و بر کتیبه چوبی دیگری سال 1119 و در نقش حک شده بر در مدرسه ، سال 1120 و در کتیبه ای به خط عبدالرحیم جزایری ، سال 1122 نقش است .
با شکوفایی اقتصاد ایران در عصر صفوی ، ساختن بناهای عظیم و سودمند همچون بازار ، پل ، سد ، آب انبار ، برج کبوتر ، رباط ، مسجد و مدرسه رواج یافت اما شاخص ترین بناهای آن دوره ، مجموعه کاروانسراهاست که هنوز هم برخی از آنها ، اگر چه ویران ، در گوشه و کنار این سرزمین ، چه در کنار راه ها و چه در گوشه و کنار شهرها ، به چشم می خورد . کاروانسراها تنها محل اطراق شبانه کاروانیان و رهگذران و باراندازی و بارگیری کاروانها نبود . کاروانسراهای شهری همچنین فضایی مناسب برای نگهداری کالا و مبادلات بازرگانی بود . شاردن ، سیاح اروپایی که در زمان صفوی از اصفهان دیدن کرد ، تعداد کاروانسراهای اصفهان را بیش از 1800 کاروانسرا خوانده است .
استواری و زیبایی از ویژگیهای اصلی کاروانسراهای صفوی است و مشابهتی که کمابیش در ساختمان بیشتر آنها دیده می شود ، این گمان را تقویت می کند که همه آنها از روی طرحی نمونه ساخته شده اند . اگر چه گاهی تفاوتهای اصلی در اجزای این بناها دیده می شود ، اما عناصر عمده ، همچون حیاط چهارگوش مرکزی با اتاقهای یک یا دو طبقه در گرداگرد آن به صورت قرینه و صفه ها با ایوانهای جلوی اتاقها ویژگی مشترک بیشتر این کاروانسراهاست .
در بازسازی کاروانسرای مادر شاه کوشش شده است که شکلی کلی آن محفوظ بماند و تنها تغییر ظاهری ، درختکاری و آرایش صحن مرکزی آن به شکل باغهای اصیل ایرانی است . در آب و هوای کویری و نیمه کویری ایران ، حیاط قلب تپنده معماری است فضایی باز و مفرح که طبیعت مهربان را با آب و گیاه به کاشانه ما می آورد و آن را از خشکی و سرمای بیرون محفوظ می دارد . کاروانسرای مادر شاه نیز همچون دیگر کاروانسراهای صفوی حیاطی مربع شکل در میان دارد که طول هر ضلع آن هشتاد متر است . در نوسازی کاروانسرا این حیاط خاکی باغی پر گل و گیاه شده است که نهری به نام فرشادی (farreshadi)از میان آن می گذرد . در هر ضلع حیاط ، ایوانی قرار دارد که حجره های دو طبقه سفید رنگ در کنار آن صف کشیده اند . به گفته تاورنیه ، سیاح اوپایی ، بازرگانان متمکن آن روزگار ، اتاقهای پایین را به اتاقهای بالا ترجیح می دادند ، زیرا هم در تابستان خنک تر و هم به انبارها و باراندازهای آنان نزدیک تر بود . در آن زمان در صحن مرکزی کاروانسرا سکویی دراز برای پیاده کردن بارها تعبیه شده بود و اصطبلهایی نیز برای تیمار چهارپایان بارکش وجود داشت . ایوان شمالی کاروانسرا به بازارچه شاهی و ایوان جنوبی به باغ فتح آباد باز می شد که امروز چیزی از آن آثار برجای نیست .

سادگی و استواری این بنا با فضایی دلگشا و آرام ، شکوه و زیبایی میدان نقش جهان را به یاد می آورد که گوهر بازمانده از عهد صفوی است . اما شکوفایی عصر صفوی نیز پایدار نماند و در تند باد یورش افغانها به تاراج رفت . در دوره های بعد کاروانسرای مادرشاه نیز ، همچنین بسیاری از بناهای دیگر متروک ماند و تنهادر زمان حکومت ظل السلطان ، شاهزاده سفاک قاجار ، یک بار تعمیر شد . سپس در عهد معاصر از این بنا به عنوان آمادگاه پادگان اصفهان استفاده می شد که امروز نام خیابان آمادگاه یادگار آن دوران است . فضای نسبتا وسیع این کاروانسرا موجب شد که در سالهای بعد توقفگاه کامیونهای حمل قند و شکر باشد و در سال 1336 شمسی که بازسازی این بنا آغاز شد ، با قرار ماهانه سی هزار ریال در اجاره اداره قند و شکر بود . همین بهره برداری نامناسب بود که همراه با باران و آفتاب ، و بی اعتنایی مردمان ، بر سرعت ویرانی کاروانسرا افزود . دیوارهای آجری نمای داخلی ، بر اثر ضخامت کاهگل ،‌که هر بار لایه ای بر لایه پیشین افزوده می شد ، شکاف برداشته ،‌در زیر وزن روز افزون بامها قد خم کرده بود ، پی های ضلع شرقی ، دیگر تاب نگهداری بنا را نداشت و دیوارها در آستانه سرنگونی بود . وضع دیگر قسمتها نیز چندان بهتر نبود . هم بنیاد بنا و هم رنگ و آب آن را گذر بی امان روزگار بر باد داده بود . کاشیها فروریخته ، درها و پنجره های قدیم به یغما رفته و سنگهای کف ایوانها و نبش دیوارها ، به مرور ایام ساییده و فرسوده شده بود .
در همین زمان بود که شرکت سهامی بیمه ایران گام پیش نهاد و با پیشنهاد آندره گدار ، که زمانی رییس و در آن موقع مشاور اداره کل باستانشناسی بود ، تبدیل کاروانسرا به مهمانخانه و طرح ساختمان مهمانسرا را که بعدا مهمانسرای شاه عباس نامیده شد ، تصویب کرد (سال 1336) . با این کار ، هم یک بنای ارزشمند تاریخی از انهدام نجات یافت ، هم خاطره کاربری نخستین آن ، یعنی اقامتگاه مسافران و سیاحان ، در شکل جدید مهمانسرا زنده ماند و هم فضایی بسیار چشم نواز و آبرومند در این شهر پرآوازه ایرانی به وجود آمد . اکنون ، زمزمه آب روان و رنگ و آب باغهای ایرانی ، جلوه هایی از معماری پرشکوه ایران اسلامی ، آثار هنری نشسته بر پیشانی دیوارها و ایوانهای رفیع ، چشم انداز گنبد فیروزه پر نقش و نگار مهمانسرای عباسی را چنان در یاد و خاطر میهمانان می نشاند که هرگز نمی توانند آن را فراموش کنند.
در اجاره نامه منعقد شده بین شرکت بیمه ایران و متولی وقت مدرسه چهارباغ ، در مورد تعمیر و یا احداث و نگهداری قسمتهای مختلف بنا چنین آمده است : "" شرکت بیمه ایران ملزم است به هزینه خود مهمانخانه ای در مورد اجاره بسازد و تمام اعیان ساختمانی که به وسیله شرکت مذکور انجام خواهد شد متعلق به شرکت مزبور است . نقشه مهمانخانه و عملیات ساختمانی باید با قانون عتیقات از لحاظ ابنیه تاریخی مغایرت نداشته باشد . آنچه از ساختمان سرای فتحیه (کاروانسرا) که به موجب تشخیص اداره کل باستانشناسی برای بقای آن لازم باشد ، شرکت بیمه ملزم است به هر هزینه خود و بلاعوض تعمیر و به حال فعلی حفظ نماید .
با خرید مقداری از زمینهای اطراف از شهرداری اصفهان و خرید و پرداخت سرقفلی مغازه هایی که در بدنه جنوبی کاروانسرا احداث شده بود ، سرانجام در تابستان 1337 شمسی ، ساختمان مهمانسرا آغاز شد .
در بازسازی کاروانسرا دو هدف در نظر بود : حفظ اصالت نمای بیرونی ، و تبدیل حجره های کاروانسرا به اتاقهای مهمانسرا .
نخست دیوارها و سقفها بازسازی گردید . سپس اجزای آسیب دیده مهار و قالب بندی شد و خشت خام با آجر یا بتون جایگزین گردید . اکنون در اتاقهای مجلل سمت شمالی ، نمونه کامل و تقریبا دست نخورده دیوارهای قطور و تاق ضربی های مشهور به تاق و چشمه و تاقچه ها و رفهای سیصد سال پیش را می توان مشاهده کرد . در بازسازی ، کوشش شده است که درها و پنجره ها اسلوب و چهره پیشین خود را حفظ کند . هر آنچه قابل مرمت بود تعمیر گردید و آنچه را دست زمان بر باد داده بود ، از نو ساخته شد .
در روند بازسازی ، تنگناهایی هم وجود داشت که از آن میان نبود پشتوانه مالی ، ناتوانی پیمانکار و تغییر مدیریت ، دست به دست داد و بناچار در سال 1341 کار تعطیل شد . تا این زمان فقط سی و شش اتاق ضلع غربی ساخته شده بود . پس از دو سال توقف ، در اوایل سال 1344 ، دو پیمانکار جدید ادامه کار را به عهده گرفتند : شرکت جنرال تکنیک برای کارهای تاسیساتی و شرکت دشت برای کارهای ساختمانی . سرانجام ساختمان جدید با اتاقها و سرسراها ، و باغ مهمانسرا با غرفه های اطراف آن ، به شکل کنونی آماده بهره برداری شد . اما این که چنین بنایی را چگونه باید آراست ، هنوز روشن نبود . در آغاز قرار بود باغ مهمانسرا اصالت خود را حفظ کند و قسمتهای دیگر ، شکل یک بنای ساده امروزی را داشته باشد . اما هر چه کار پیش می رفت این اندیشه قوت می گرفت که در قسمتهای نوساز نیز از آذینها و طرحهای اصیل ایرانی استفاده شود . اصفهان کانون هنرهای دستی بود و سزاوار بود که مهمانسرای این شهر جلوه گاهی از هنرهای اصیل بومی باشد . سرانجام همه طرحهای ارائه شده طرح شادروان استاد بهادری ، رئیس هنرستان هنرهای زیبای اصفهان ، از همه چشمگیرتر بود ، اما اجرای آن طرح ، دگرگونیهای کلی در ساختمان اصلی مهمانسرا و هزینه ای گزاف و زمانی دراز را می طلبید . هشت سال بود که سرمایه ای هنگفت راکد مانده بود و به مصلحت نبود که استفاده از این بنا بیش از این به تاخیر انجامد .
سرانجام ، مهندس مهدی ابراهیمیان برای تهیه طرح آرایش فضای داخلی مهمانسرا و اجرای آن انتخاب گردید . وی ، هم با شیوه های گوناگون هنرهای اصیل ایرانی آشنایی داشت و هم از شور و شوق فراوان برای زنده کردن هنرهای متنوع ایرانی برخوردار بود . آشنایی ایشان با بسیاری از هنرمندان اصفهانی که در آن زمان به دلیل نبودن زمینه فعالیت مساعد ، کم کم گوشه می گرفتند نیز عامل دیگری در انتخاب نامبرده بود . وی علاوه بر تهیه طرحها ، اجرای آنها را نیز به عهده گرفت . سرانجام گروهی متشکل از یکصد و پنجاه نفر از طراحان و نقش پردازان و گچبران و مشبک سازان و آینه کاران ، که بعدها عنوان گروه هنری مهر را برای خود برگزیدند ، کار تزئین مهمانسرا را از اوایل تابستان 1345 آغاز کرد و تا آخر همان سال به پایان رسانید . علاوه بر این ، در اجرای این طرح ، جوانان و هنر آموزان تازه کار نیز عملا آموزش داده شدند .
اداره چنین مهمانسرایی نیز از حساسیت ویژه ای برخوردار بود . برای این کار ، پس از مطالعه و دقت فراوان ، گروه هتلداری نگرسکو از فرانسه انتخاب شد که از مهر 1344 به مدت دو سال این مسئولیت را عهده دار بود . از آن پس مدیریت مهمانسرا به مدیران ایرانی سپرده شد . این مدیران بیشتر از میان کارمندان عالیرتبه شرکت بیمه ایران انتخاب می شدند . در سال 1351 شرکت بیمه ایران تصمیم گرفت به توسعه مهمانسرا بپردازد. این توسعه تنها از جانب شرق امکان پذیر بود . بنابراین با خرید یازده هزار و پانصد متر مربع زمین کناره ضلع شرقی ، بخش ضمیمه مهمانسرا ، که می توان آن را مهمانسرایی مستقل و مجهز دانست ، با هشتاد اتاق ،‌سرسرای ورودی ، رستوران ، تالار سخنرانی بزرگ و تمامی امکانات یک مهمانسرا ساخته شد . اینجا هم کار آراستن دیوارها و سقفها به مهندس ابراهیمیان سپرده شد و همان هنرمندان و صنعتگران پیشین ، اجرای طرحهای تازه و اصیل را برعهده گرفتند .
معماری شکوهمند ایران همواره چون گوهری تابان در میان آثار معماری جهان می درخشیده و از مرتبه ای بلند برخوردار بوده است . در این میان ، معماری مکتب اصفهان در دوره های گوناگون طلایه دار این راه پرشکوه بوده و نام هنر و فرهنگ ایران را در گوشه و کنار جهان بلند آوازه کرده است . در دوره صفوی ، شهر اصفهان از چنان عظمت و شکوهی بهرمند شد که نصف جهانش نامیدند . در میان آثار معماری بازمانده از این عصر مجموعه مدرسه و بازارچه و کاروانسرایی برجای مانده است که در کنار خیابان چهارباغ اصفهان چون گوهری یگانه می درخشد . این مجموعه به دستور شاه سلطان حسین صفوی ، ساخته شد و آن را به مادر خویش پیشکش کرد . از این رو ، مدرسه و کاروانسرای مادر شاه نامیده شد . از مجموعه بناهای یاد شده ، مدرسه از همه مشهورتر و به اعتبار کاشیکاری ظریف و بی همانند آن ، از زیباترین آثار تاریخی اصفهان و جهان به شمار می رود . این شاه بیت معماری اسلامی که با وقاری شکوهمند در کنار چهارباغ نشسته و بیشتر به نام مدرسه چهارباغ معروف است ، بیش از سه قرن است که طالبان علوم دینی و دانشوران علوم الهی ، در کنار پیچ و تاب خاموش اما پرشور نقش کاشیهای آبی ، در آن به تعلیم و تعلم سرگرم اند . در آغاز ، انگیزه اصلی ساختن بازار و کاروانسرا استفاده از عواید آنها برای نگهداری مدرسه و تامین معاش اهل مدرسه بوده است . بازار را ، که در کنار ضلع شمالی مدرسه قرار دارد ، سقفی بلند از تاق ضربیهای خوش نما پوشانده و حجره های دو طرف آن در دو طبقه ساخته شده است . این بازارچه را پیشتر بازارچه بلند می خواندند و امروز بازار هنر می نامند . اکنون در حجره های این بازار دست سازهای بومی و سنتی به مشتریان عرضه می شود و در حجره های فوقانی ، صنعتگران بومی به ساختن این آثار مشغولند . هنوز هم در این بازار اشیایی به مشتریان فروخته می شود که نامهای خاطره برانگیزی را به یاد می آورد : خاتم مینا ، قلمکار ، قلمزنی ، منبت ، سوخت ، تذهیب ، معرق ، گلابتون ، زریبافی ... . از زمان ساخت مجموعه مدرسه و بازار و کاروانسرا سیصد سال می گذرد . به نظر می رسد بنای مدرسه مادر شاه در سال 1112 هجری قمری آغاز و تا سال 1128 به طول انجامیده است . تاریخهای نقش شده در گوشه و کنار این مدرسه ، زمان ساخت آن را مشخص می کند . در کتیبه ای سال 1114 و بر کتیبه چوبی دیگری سال 1119 و در نقش حک شده بر در مدرسه ، سال 1120 و در کتیبه ای به خط عبدالرحیم جزایری ، سال 1122 نقش است .
با شکوفایی اقتصاد ایران در عصر صفوی ، ساختن بناهای عظیم و سودمند همچون بازار ، پل ، سد ، آب انبار ، برج کبوتر ، رباط ، مسجد و مدرسه رواج یافت اما شاخص ترین بناهای آن دوره ، مجموعه کاروانسراهاست که هنوز هم برخی از آنها ، اگر چه ویران ، در گوشه و کنار این سرزمین ، چه در کنار راه ها و چه در گوشه و کنار شهرها ، به چشم می خورد . کاروانسراها تنها محل اطراق شبانه کاروانیان و رهگذران و باراندازی و بارگیری کاروانها نبود . کاروانسراهای شهری همچنین فضایی مناسب برای نگهداری کالا و مبادلات بازرگانی بود . شاردن ، سیاح اروپایی که در زمان صفوی از اصفهان دیدن کرد ، تعداد کاروانسراهای اصفهان را بیش از 1800 کاروانسرا خوانده است .
استواری و زیبایی از ویژگیهای اصلی کاروانسراهای صفوی است و مشابهتی که کمابیش در ساختمان بیشتر آنها دیده می شود ، این گمان را تقویت می کند که همه آنها از روی طرحی نمونه ساخته شده اند . اگر چه گاهی تفاوتهای اصلی در اجزای این بناها دیده می شود ، اما عناصر عمده ، همچون حیاط چهارگوش مرکزی با اتاقهای یک یا دو طبقه در گرداگرد آن به صورت قرینه و صفه ها با ایوانهای جلوی اتاقها ویژگی مشترک بیشتر این کاروانسراهاست .
در بازسازی کاروانسرای مادر شاه کوشش شده است که شکلی کلی آن محفوظ بماند و تنها تغییر ظاهری ، درختکاری و آرایش صحن مرکزی آن به شکل باغهای اصیل ایرانی است . در آب و هوای کویری و نیمه کویری ایران ، حیاط قلب تپنده معماری است فضایی باز و مفرح که طبیعت مهربان را با آب و گیاه به کاشانه ما می آورد و آن را از خشکی و سرمای بیرون محفوظ می دارد . کاروانسرای مادر شاه نیز همچون دیگر کاروانسراهای صفوی حیاطی مربع شکل در میان دارد که طول هر ضلع آن هشتاد متر است . در نوسازی کاروانسرا این حیاط خاکی باغی پر گل و گیاه شده است که نهری به نام فرشادی (farreshadi)از میان آن می گذرد . در هر ضلع حیاط ، ایوانی قرار دارد که حجره های دو طبقه سفید رنگ در کنار آن صف کشیده اند . به گفته تاورنیه ، سیاح اوپایی ، بازرگانان متمکن آن روزگار ، اتاقهای پایین را به اتاقهای بالا ترجیح می دادند ، زیرا هم در تابستان خنک تر و هم به انبارها و باراندازهای آنان نزدیک تر بود . در آن زمان در صحن مرکزی کاروانسرا سکویی دراز برای پیاده کردن بارها تعبیه شده بود و اصطبلهایی نیز برای تیمار چهارپایان بارکش وجود داشت . ایوان شمالی کاروانسرا به بازارچه شاهی و ایوان جنوبی به باغ فتح آباد باز می شد که امروز چیزی از آن آثار برجای نیست .
سادگی و استواری این بنا با فضایی دلگشا و آرام ، شکوه و زیبایی میدان نقش جهان را به یاد می آورد که گوهر بازمانده از عهد صفوی است . اما شکوفایی عصر صفوی نیز پایدار نماند و در تند باد یورش افغانها به تاراج رفت . در دوره های بعد کاروانسرای مادرشاه نیز ، همچنین بسیاری از بناهای دیگر متروک ماند و تنهادر زمان حکومت ظل السلطان ، شاهزاده سفاک قاجار ، یک بار تعمیر شد . سپس در عهد معاصر از این بنا به عنوان آمادگاه پادگان اصفهان استفاده می شد که امروز نام خیابان آمادگاه یادگار آن دوران است . فضای نسبتا وسیع این کاروانسرا موجب شد که در سالهای بعد توقفگاه کامیونهای حمل قند و شکر باشد و در سال 1336 شمسی که بازسازی این بنا آغاز شد ، با قرار ماهانه سی هزار ریال در اجاره اداره قند و شکر بود . همین بهره برداری نامناسب بود که همراه با باران و آفتاب ، و بی اعتنایی مردمان ، بر سرعت ویرانی کاروانسرا افزود . دیوارهای آجری نمای داخلی ، بر اثر ضخامت کاهگل ،‌که هر بار لایه ای بر لایه پیشین افزوده می شد ، شکاف برداشته ،‌در زیر وزن روز افزون بامها قد خم کرده بود ، پی های ضلع شرقی ، دیگر تاب نگهداری بنا را نداشت و دیوارها در آستانه سرنگونی بود . وضع دیگر قسمتها نیز چندان بهتر نبود . هم بنیاد بنا و هم رنگ و آب آن را گذر بی امان روزگار بر باد داده بود . کاشیها فروریخته ، درها و پنجره های قدیم به یغما رفته و سنگهای کف ایوانها و نبش دیوارها ، به مرور ایام ساییده و فرسوده شده بود .
در همین زمان بود که شرکت سهامی بیمه ایران گام پیش نهاد و با پیشنهاد آندره گدار ، که زمانی رییس و در آن موقع مشاور اداره کل باستانشناسی بود ، تبدیل کاروانسرا به مهمانخانه و طرح ساختمان مهمانسرا را که بعدا مهمانسرای شاه عباس نامیده شد ، تصویب کرد (سال 1336) . با این کار ، هم یک بنای ارزشمند تاریخی از انهدام نجات یافت ، هم خاطره کاربری نخستین آن ، یعنی اقامتگاه مسافران و سیاحان ، در شکل جدید مهمانسرا زنده ماند و هم فضایی بسیار چشم نواز و آبرومند در این شهر پرآوازه ایرانی به وجود آمد . اکنون ، زمزمه آب روان و رنگ و آب باغهای ایرانی ، جلوه هایی از معماری پرشکوه ایران اسلامی ، آثار هنری نشسته بر پیشانی دیوارها و ایوانهای رفیع ، چشم انداز گنبد فیروزه پر نقش و نگار مهمانسرای عباسی را چنان در یاد و خاطر میهمانان می نشاند که هرگز نمی توانند آن را فراموش کنند.
در اجاره نامه منعقد شده بین شرکت بیمه ایران و متولی وقت مدرسه چهارباغ ، در مورد تعمیر و یا احداث و نگهداری قسمتهای مختلف بنا چنین آمده است : "" شرکت بیمه ایران ملزم است به هزینه خود مهمانخانه ای در مورد اجاره بسازد و تمام اعیان ساختمانی که به وسیله شرکت مذکور انجام خواهد شد متعلق به شرکت مزبور است . نقشه مهمانخانه و عملیات ساختمانی باید با قانون عتیقات از لحاظ ابنیه تاریخی مغایرت نداشته باشد . آنچه از ساختمان سرای فتحیه (کاروانسرا) که به موجب تشخیص اداره کل باستانشناسی برای بقای آن لازم باشد ، شرکت بیمه ملزم است به هر هزینه خود و بلاعوض تعمیر و به حال فعلی حفظ نماید .
با خرید مقداری از زمینهای اطراف از شهرداری اصفهان و خرید و پرداخت سرقفلی مغازه هایی که در بدنه جنوبی کاروانسرا احداث شده بود ، سرانجام در تابستان 1337 شمسی ، ساختمان مهمانسرا آغاز شد .
در بازسازی کاروانسرا دو هدف در نظر بود : حفظ اصالت نمای بیرونی ، و تبدیل حجره های کاروانسرا به اتاقهای مهمانسرا .
نخست دیوارها و سقفها بازسازی گردید . سپس اجزای آسیب دیده مهار و قالب بندی شد و خشت خام با آجر یا بتون جایگزین گردید . اکنون در اتاقهای مجلل سمت شمالی ، نمونه کامل و تقریبا دست نخورده دیوارهای قطور و تاق ضربی های مشهور به تاق و چشمه و تاقچه ها و رفهای سیصد سال پیش را می توان مشاهده کرد . در بازسازی ، کوشش شده است که درها و پنجره ها اسلوب و چهره پیشین خود را حفظ کند . هر آنچه قابل مرمت بود تعمیر گردید و آنچه را دست زمان بر باد داده بود ، از نو ساخته شد .
در روند بازسازی ، تنگناهایی هم وجود داشت که از آن میان نبود پشتوانه مالی ، ناتوانی پیمانکار و تغییر مدیریت ، دست به دست داد و بناچار در سال 1341 کار تعطیل شد . تا این زمان فقط سی و شش اتاق ضلع غربی ساخته شده بود . پس از دو سال توقف ، در اوایل سال 1344 ، دو پیمانکار جدید ادامه کار را به عهده گرفتند : شرکت جنرال تکنیک برای کارهای تاسیساتی و شرکت دشت برای کارهای ساختمانی . سرانجام ساختمان جدید با اتاقها و سرسراها ، و باغ مهمانسرا با غرفه های اطراف آن ، به شکل کنونی آماده بهره برداری شد . اما این که چنین بنایی را چگونه باید آراست ، هنوز روشن نبود . در آغاز قرار بود باغ مهمانسرا اصالت خود را حفظ کند و قسمتهای دیگر ، شکل یک بنای ساده امروزی را داشته باشد . اما هر چه کار پیش می رفت این اندیشه قوت می گرفت که در قسمتهای نوساز نیز از آذینها و طرحهای اصیل ایرانی استفاده شود . اصفهان کانون هنرهای دستی بود و سزاوار بود که مهمانسرای این شهر جلوه گاهی از هنرهای اصیل بومی باشد . سرانجام همه طرحهای ارائه شده طرح شادروان استاد بهادری ، رئیس هنرستان هنرهای زیبای اصفهان ، از همه چشمگیرتر بود ، اما اجرای آن طرح ، دگرگونیهای کلی در ساختمان اصلی مهمانسرا و هزینه ای گزاف و زمانی دراز را می طلبید . هشت سال بود که سرمایه ای هنگفت راکد مانده بود و به مصلحت نبود که استفاده از این بنا بیش از این به تاخیر انجامد .
سرانجام ، مهندس مهدی ابراهیمیان برای تهیه طرح آرایش فضای داخلی مهمانسرا و اجرای آن انتخاب گردید . وی ، هم با شیوه های گوناگون هنرهای اصیل ایرانی آشنایی داشت و هم از شور و شوق فراوان برای زنده کردن هنرهای متنوع ایرانی برخوردار بود . آشنایی ایشان با بسیاری از هنرمندان اصفهانی که در آن زمان به دلیل نبودن زمینه فعالیت مساعد ، کم کم گوشه می گرفتند نیز عامل دیگری در انتخاب نامبرده بود . وی علاوه بر تهیه طرحها ، اجرای آنها را نیز به عهده گرفت . سرانجام گروهی متشکل از یکصد و پنجاه نفر از طراحان و نقش پردازان و گچبران و مشبک سازان و آینه کاران ، که بعدها عنوان گروه هنری مهر را برای خود برگزیدند ، کار تزئین مهمانسرا را از اوایل تابستان 1345 آغاز کرد و تا آخر همان سال به پایان رسانید . علاوه بر این ، در اجرای این طرح ، جوانان و هنر آموزان تازه کار نیز عملا آموزش داده شدند .
اداره چنین مهمانسرایی نیز از حساسیت ویژه ای برخوردار بود . برای این کار ، پس از مطالعه و دقت فراوان ، گروه هتلداری نگرسکو از فرانسه انتخاب شد که از مهر 1344 به مدت دو سال این مسئولیت را عهده دار بود . از آن پس مدیریت مهمانسرا به مدیران ایرانی سپرده شد . این مدیران بیشتر از میان کارمندان عالیرتبه شرکت بیمه ایران انتخاب می شدند . در سال 1351 شرکت بیمه ایران تصمیم گرفت به توسعه مهمانسرا بپردازد. این توسعه تنها از جانب شرق امکان پذیر بود . بنابراین با خرید یازده هزار و پانصد متر مربع زمین کناره ضلع شرقی ، بخش ضمیمه مهمانسرا ، که می توان آن را مهمانسرایی مستقل و مجهز دانست ، با هشتاد اتاق ،‌سرسرای ورودی ، رستوران ، تالار سخنرانی بزرگ و تمامی امکانات یک مهمانسرا ساخته شد . اینجا هم کار آراستن دیوارها و سقفها به مهندس ابراهیمیان سپرده شد و همان هنرمندان و صنعتگران پیشین ، اجرای طرحهای تازه و اصیل را برعهده گرفتند .

 
 

انواع اتاق ها:

اتاق دو تخته،آپارتمان دو خوابه چهارنفره،آپارتمان سه خوابه شش نفره،سوئیت چهار نفره صفوی،اتاق دو تخته چشم انداز،سوئیت دو نفره قاجار،سوئیت دو نفره،سوئیت دو نفره پردیس،سوئیت سبز دو نفره،اتاق یک تخته

امکانات اتاقها :
سیستم گرمایش و سرمایش – تلفن –یخچال با مینی بار متنوع – تهویه مطبوع – صندوق امانات – سشوار – حمام با دوش و وان – تلویزیون با کانالهای خبری ماهواره – پنلهای مجهز به رادیو و پخش موزیک – روم سرویس 24 ساعته صبحانه بوفه –  امکان تهیه چای و قهوه در اتاق و  سرویس اینترنت بی سیم  پر سرعت بهره مند است

 
 

امکانات و خدمات:

رستورانهای متنوع – کافه تریا – چایخانه و سفره خانه سنتی – پارکینگ – ماشین اجاره ای – تاکسی سرویس  سالنهای همایش – سرویس اینترنت پرسرعت 24 ساعته – پرینت – فاکس – اسکن – کپی  لاندری – سرویس VIP  - پزشک – مترجم – مرکز خرید – فروشگاه فرش – فروشگاه صنایع دستی   روزنامه – خیاط خانه – امکانات ورزشی (استخر، استخر کودک،جکوزی، سونای خشک و بخار ، سالن بدنسازی ) – کتابخانه – موزه قرآن – خدمات صوتی تصویری - دستگاه خود پرداز و اینترنت بی سیم 

رستوران و کافی شاپ ها:

رستوران چهلستون

رستوران بزرگ مهمانسرا که دو طبقه آن گنجایش پذیرایی یکهزار نفر را دارد ، در واقع موزه ای است که از نقاشی ، تذهیب ، آینه کاری ، و گچبریهایی که همه از آثار هنری اصیل دوره های صفوی و قاجار اقتباس شده است . سقف این رستوران مانند گره چینی سقف ایوان چهلستون ساخته شده است ،‌با این تفاوت که سقف ایوان چهلستون با چوب آلت بندی شده است ، در حلی که سقف رستوران عینا با همان طرح ، گچبری و نقاشی گردیده است . در وسط این سقف یک صفحه بتنی ساخته شده که با شیشه های الوان تزئین یافته و ستاره های بین قابهای آن ، آینه کاری شده است . تزئینات طبقه همکف رستوران کلا به شیوه صفوی است و بیست و سه تابلوی نقاشی ممتاز ، که همه کار استاد شاجائیان است ، حدود 30 متر مربع سطح دارد . بزرگترین تابلو در سمت راست در ورودی قرار دارد . در برابر در ورودی یک بخاری دیواری نفیس واقع است که برای ساخت آن از شیوه اصیل لایه چینی و تذهیب استفاده شده است . در دو سمت این بخاری نفیس ، و هم چنین در زیر پلکان و در قسمت ورودی رستوران به آشپزخانه ، درهایی نقاشی شده که هر یک از آنها تابلویی زیبا و پرکار است که با ا ندکی دقت ، انواع نقشها ، چهره ها و مجالس مینیاتور را می توان در آن مشاهده کرد . نقاشی تمام این درها کار استاد هنرمند ، صانعی است .نقشها و آینه کاری طبقه بالای رستوران ، به سبک قاجار است . طرحهای گل و مرغ ، کار هنرمند فقید ، سید جعفر رشتیان ، و تک چهره ها و تابلوی بزرگ سمت راست ورودی سالن صرف صبحانه ، که بیش از پنجاه صورت دارد ، کار استاد ابراهیم جبار بیگ است . در فاصله بین طبقه های بالای رستوران و راهروی اتاقهای طبقه اول مهمانسرا ، سالن کوچکی قرار داد که دیوارهای آن به دقیق ترین صورت تنگ بری و مقرنس کاری شده است . در یک طرف این سالن یک متن قدیمی دوروی آینه کاری توام با شیشه نقاشی شده از دوران قاجار نصب گردیده که در نوع خود ممتاز است . در وسط ایوان شمالی طبقه فوقانی رستوران به منظور  ایجاد هماهنگی بیشتر با مکتب قاجار سه جفت در قدیمی نقاشی دوران قاجار ، بعد از مرمت و تکمیل و نقاشی قابها ، نصب گردیده است . این درها جلوه خاصی به نمای این طبقه بخشیده است .
برای ایجاد هماهنگی میان تزئینات اصیل ایرانی و دیواره های سنگی و سقفهای آکوستیک که پیشتر ساخته شده بود . روی سنگها ترنجهای چوبی با نقاشی طلاکاری نصب شده و بعد از رنگ کردن قطعات آکوستیک سقف ، همانند قابهای چوبی قدیمی ، روی آنها زهوار کوبی و رنگ شده است . صندلیهای مخمل پوش رستوران نیز با الهام از حجاریهای تخت جمشید ، توسط مهندس ابراهیمیان طراحی و به وسیله استاد چایچی ساخته شده است .
رستوران زیبای چهلستون با ظرفیت 400 نفر به عنوان رستوران اصلی مهمانسرا برای سالن صبحانه در طبقه فوقانی و رستوران ناهار در طبقه تحتانی و همچنین پذیرای مهمانان شما در جشن های بزرگ شما میباشد.

سفره خانه سنتی
این رستوران واقع در ضلع شرقی باغ مهمانسرا با لذیذ ترین غذاهای سنتی و ایرانی به صورت بوفه در دو فصل بهار و تابستان از ساعت 18 الی 23 در فضای باز باغ مهمانسرا آماده پذیرایی از شما میباشد. این سفره خانه فعالیت خود رادر دو فصل پاییز و زمستان در محیط دل انگیز سفره خانه سنتی ادامه میدهد.

کافی شاپ
کافی شاپ هتل واقع در لابی اصلی با محیطی آرام و دلنشین با انواع نوشیدنیها و غذاهای سرد و گرم به صورت 24 ساعته آماده پذیرایی از مهمانان محترم میباشد.

چایخانه سنتی
چایخانه سنتی واقع در ضلع شمالی مهمانسرا با محیط رویایی باغ در فصلهای بهار و تابستان و در فصلهای پاییز و زمستان در فضای سنتی داخلی از ساعت 18 الی 23 آماده پذیرایی از شما می باشند.

رستوران نقش جهان
رستوران نقش جهان با نقاشیها و آینه کاریهایی زیبا با ظرفیت 100 نفر واقع در روبروی تالار زرین و کنار رستوران چهلستون برای پذیرایی ناهار و شام جلسات و میان برنامه ها استفاده میشود.

رستوران عالی قاپو
رستوران عالی قاپو با تذهیبها و گچبریهایی زیبا از دوره صفوی با ظرفیت 30نفر مکانی بسیار زیبا ، مجلل و باشکوه برای جلسات تشریفات و ضیافتهای خاص میباشد.

رستوران زرین
رستوران زرین با نقاشیهایی با اصول اسلیمی و زرنگار در محیطی بی نظیر با گنجایش 100 نفر مکانی مناسب برای پذیرایی جلسات و مهمانان میباشد.

رستوران و کافی شاپ باغ مهمانسرا
باغ مهمانسرای عباسی در دو فصل بهار و تابستان در محیطی آرام با نمایی از گنبد نیلی مسجد چهارباغ با وجود حوضچه هایی زیبا و آهنگی دلنشین با انواع غذاهای ایرانی و فرنگی، ساندویچهای سرد و گرم، نوشیدنیهای متنوع آماده پذیرایی از شما مهمانان عزیز میباشد.

رستوران چشم انداز
رستوران چشم انداز با اشراف 360 درجه به شهر زیبای اصفهان واقع در بام مهمانسرا شما را بر بام اصفهان قرار داده و شما میتوانید از آنجا مدرسه چهارباغ، میدان امام ، عالی قاپو، مسجد امام و کوه صفه را تماشا کنید. این رستوران در دو فصل بهار و تابستان از ساعت 7 الی 23 آماده پذیرایی از شما و مهمانانتان میباشد.

برگزاری مراسم در هتل عباسی:

 نمایشگاه « آیات قیامت در قرآن » در هتل عباسی اصفهان برگزار شد.در این نمایشگاه بیش از 100  تابلو با موضع  قیامت بر اساس آیات قرآن و روایات اسلامی به نمایش درآمده که شامل  پنج بخش است. تابلوهای بخش نخست این نمایشگاه اشاره به زندگی و قبر دارد و بخش دوم به موضوع برپایی قیامت و زلزله عظیم الهی اشارت دارد.در بخش سوم به موضوع محشر و برزخ پرداخته شده است،تابلوهای نقاشی این بخش اشاره به برانگیخته شدن از قبور و پرونده اعمال و تجسم اعمال دارد و با ورود به بخش تابلوهای بهشت و جهنم به پایان می‌رسد.در بخش چهارم به جهنم پرداخته شده و تابلوهای آن موضوع دوزخ را به تصویر کشیده و بخش پایانی نیز مربوط به بهشت است.

دستنوشته و یادبودهای شخصیتهای بزرگی که در مهمانسرای عباسی اقامت داشته اند

قبل ازهمه تشکر می­کنم از مهمانپذیری و گرمی و خوش خلقی بسیار زیاد شما .
ما دراصفهان اقامت داشتیم که زیباییهای دیدار با شما را ابداً فراموش نخواهیم کرد و به یاری خدا دراولین فرصت افتخار داریم که در کشورمان مهمانپذیر شما باشیم .
و برای ملت ایران و اهالی اصفهان و نیز کارکنان این هتل باشکوه آرزوی موفقیت و شادکامی داریم و درکشورمان منتظر قدومشان هستیم .
تشکر خالصانه ما را از اعماق قلب پذیرا باشید .
و با آرزوی دیدار مجدد با صحت وسلامت و محبت کامل شما رابه خدا می­سپارم

والسلام علیکم ورحمه­الله و برکاته­

خضیرالخزاعی - وزیر تربیت عراق – 84/10/10

« بسم الله الرحمن الرحیم »

تاکنون هتلی به این رونق و زیبایی ندیده­ام چرا که تاریخ را بازمان کنونی درآمیخته و موزه را با اندیشمندی و هنر وتزئینات بسیار زیبا مزین کرده است .
سفرهای سیاحتی به اصفهان بسیار مناسب است چه برای من و چه برای دیگر هموطنانم و لحظاتی توام با سرخوشی وشادابی را برای ما فراهم آورد وچنان مناظری را برایمان پدید آورد که نظیر آن را در هیچ کجا مشاهده نکرده­ام . در این هتل شخصیت­های بزرگی نشست و برخاست کرده­اند که تا سالیان سال از خاطر ما نخواهند رفت و کماکان هتل را چونان نگینی سرشار از هنر ومعماری ثبت خواهند کرد .
با آرزوی موفقیت و پیروزی همیشگی شما .


                                                                                               درود خدا بر شما باد


وزیر گردشگری سوریه – سعدالله آغا القلعه – 85/6/15

« بسم الله الرحمن الرحیم »

به زیارت شهر زیبای اصفهان مشرف شدم . شهری که یکی از زیباترین لحظه­های حیاتم را در آن گذراندم آنگاه که در باغ این هتل باشکوه نشستم .
گویا که آنجا هتل نیست بلکه موزه­ای پیشرفته است که تمدن این شهر بزرگ را درخود جمع کرده است با وجود روح زیبایی که اقامت را دلپذیر می­نمود .
برای شما سعادت وسرور را خواستارم و امیدوارم که درامنیت کامل بسر برید .


عمروسایم - وزیر فرهنگ و مخابرات – 85/8/10

« بسم الله الرحمن الرحیم »

در سال 2006 سعادت بسیار شامل حال من وهمسرم بلقیس شد وقتی که بدیدار این هتل زیبا آمدیم درحالیکه بیشتر از دوسال پیش هم ، بدین مکان مشرف شده بودیم وهمچنان این هتل زیبایی و رونق خود را همراه با تاریخ گذشته خود حفظ کرده است .
ایوان زیبایش هم اکنون پوشش جدید و زیبایی را با حفظ اصالت و زیبایی برتن خود کرده است یکی از زیباترین منطره­هایی را ساخته که تاکنون نظاره­گر آن بوده­ام .
همانگونه از استقبال گرم ومهمانپذیری بزرگورانه شما بهره­مند شدیم .
و اگر عمری برایمان بود دیدارهای بعدی میسر خواهد شد چرا که دیدار با هم قلبها را بهم نزدیک می­گرداند و من آنقدر به شما نزدیک گردیده­ام که گویا متعلق به شهر اصفهان و نیز متعلق به اهالی بزرگوار آن هستم .

هاشم بن عبدالله عانی - وزیر تجارت وصنعت سعودی – 85/8/20

بنام خدا

با درود به پیشگاه پروردگار و پیامبرش

از سخاوت با ارزش شما درهتل عباسی و شهر بزرگ و تاریخی اصفهان متشکریم
رفتار دوستانه و معاشرت شما جذبه وجلال این شهر را به منتها درجه رسانید .
قبـلاً قدرشناسی صـادقانه خود را به کلیه پرسنل محترم هتل عباسی و شهروندان اصفهانی ابراز می­دارم .

                                                                                     با احترام               
                                                                                                                                                                                                                                                  عمران حسن احمد ال بشیر -  رئیس شورای جلسه – 85/2/6

 

 
 

تسهیلات وی‍ژه

رستورانهای متنوع – کافه تریا – چایخانه و سفره خانه سنتی – پارکینگ – ماشین اجاره ای – تاکسی سرویس  سالنهای همایش – سرویس اینترنت پرسرعت 24 ساعته – پرینت – فاکس – اسکن – کپی  لاندری – سرویس VIP  - پزشک – مترجم – مرکز خرید – فروشگاه فرش – فروشگاه صنایع دستی   روزنامه – خیاط خانه – امکانات ورزشی (استخر، استخر کودک،جکوزی، سونای خشک و بخار ، سالن بدنسازی ) – کتابخانه – موزه قرآن – خدمات صوتی تصویری - دستگاه خود پرداز و اینترنت بی سیم 

مسیرها

فاصله تا فرودگاه : 45 دقیقه با ماشین

فاصله تا استان : 0
فاصله تا مرکز شهر : 0
فاصله تا فرودگاه : 30
فاصله تا ترمینال : 20
فاصله تا ایستگاه راه آهن : 30

اطلاعات محلی

هتل عباسی هتلی مجلل در بهترین نقطه ی شهر اصفهان و نزدیکی آثار و ابنیه تاریخی و همچنین در مرکزیت شهر اصفهان است.

 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
خلیل جاهدی
سلام وخسته نباشی به تمام کسانی که در این هتل زحمت و می کشند با عرض ادب به مدیریت این هتل اگر برایتان امکان هست از آئینه کاری های این هتل زیبا عکسهایی برام ایمیل کرد واز لحاظ تاریخی و تاریخچه آن برام بفرستید تا بنده هم قدم کوچکی در معرفی این هتل در وب سایتم باشم آدرس www.honarayenekari.com با تشکر از مدیریت این هتل
<<پاسخ به این نظر
00:30 31 مرداد 92
plus  1  
min   1
مطالب مرتبط