دومین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر

نمایشگاه مد و لباس در اسفند 91 تهران

تعداد بازدید: 7790
کد مطلب: 14680
تاریخ انتشار: 15:23 16 بهمن 1391

نمایشگاه مد و لباس در اسفند 91 تهران

 
 

عنوان جشنواره : دومین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر

شهر : تهران

سال برگزاری : 91

تاریخ شروع : یکشنبه 13 - 12 - 1391 / 2013 - 03 - March

تاریخ اتمام : چهارشنبه 23 - 12 - 1391 / 2013 - 13 - March

محل برگزاری : مصلای امام خمینی ( ره )


 

 
 

با عنایت به الطاف خداوند متعال ، بنیاد ملی مد و لباس با اهتمام هنرمندان و تمامی فعالان و دست اندرکاران عرصه طراحی و تولید پوشاک ، و همراهی کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، و برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در ارایه سبک زندگی اسلامی و در راستای تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی ، هم زمان با سی و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ، دومین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر را از تاریخ 13 تا 23 اسفندماه 1391 برگزار می نماید .

 

 
 

وزارت کشور و صنعت و تجارت به جشنواره مد و لباس فجر می‌آیند .

نهادها و سازمان‌های فعال در کارگروه ساماندهی مد و لباس ، در دومین جشنواره مد و لباس حضور خواهند داشت . وزارت کشور و حوزه صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت و تجارت از جمله این سازمان‌ها هستند .

به گزارش ستاد خبری دومین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر ، بخش سازمان‌ها و نهادهای این جشنواره ، میزبان پژوهشکده عفاف ، ستاد اقامه نماز جمعه و شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان و خانواده خواهد بود .

ستاد آماد و پشتیبانی ناجا ، صدا و سیما ، امور بانوان و خانواده استانداری تهران ، سازمان تبلیغات اسلامی ، جهاد دانشگاهی ، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و مجتمع فنی تهران نیز آخرین دستاوردهای خود در حوزه عفاف و حجاب را به نمایش خواهند گذاشت .

وزارت کشور ، حوزه صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت و تجارت و نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها نیز به عنوان وزارتخانه‌ها و نهادهای اصلی و موثر در حوزه فرهنگ‌سازی ، در بخش سازمان‌ها و نهادها حضور خواهند داشت .

دومین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر ، سیزدهم تا بیست و سوم اسفند ماه 91 در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) برگزار می شود و علاقه مندان می توانند ، از ساعت 10 صبح تا 10 شب از این جشنواره دیدن کنند .

 

 

 

 

مهراوه شریفی نیا : پیشنهاد می کنم آثار ارائه شده به قیمت مناسب عرضه شود

مهراوه شریفی نیا ، بازیگر سینما با اشاره به این که کمبود بودجه از علیل نپرداختن به طراحی لباس در سینما و تلویزیون است گفت : بودجه مشخص و زیادی را برای طراحی لباس در سینما و تلویزیون در نظر گرفته نمی شود .

به گزارش ستاد خبری دومین جشنواره مد و لباس فجر شریفی نیا بازیگر سینما و تلویزیون با اشاره به این که در سینمای ایران به طراحی لباس توجه لازم نمی شود گفت : متاسفانه پوشش در سینما صرفا به منظور پوشیدن لباس است و طراحی خاص و مشخصی برای هیچ بازیگری انجام نمی شود .

وی در ادامه افزود : زیبایی در پوشش بسیار مهم است و همانطور که در کشورهای دیگر می بینیم بسیار به آن پرداخته می شود در حالی که در ایران صرفا برای پروژه های سینمایی با موضوعیت تاریخی طراحی لباس تعریف خودش را دارد و برای هر نقش و کاراکتر یک لباس خاص و متفاوت طراحی می شود .

وی با اشاره به در نظر نگرفتن بودجه مشخص در حوزه طراحی لباس برای ساخت یک فیلم و سریال تلویزیونی گفت : کسری بودجه مشخص و تعریف شده برای لباس بازیگران در سینما و تلویزیون ایران امری طبیعی است که امیدوارم با حمایت های مالی شاهد تغییرات محسوسی در این زمینه باشیم . بازیگران در بسیاری از پروژه های سینمایی مجبورند از لباس های شخصی خودشان استفاده کنند . من به شخصه با این مسئله مشکلی ندارم اما به هر حال باید پس از اتمام هر فیلمبرداری با لباس های از کار افتاده و غیر قابل استفاده کنار بیایم .

این بازیگر درباره برگزاری جشنواره مد و لباس فجر گفت : امیدوارم که این جشنواره بتواند با ارائه الگو و مد های جدید قدم موثری در ایجاد تغییر در مقوله طراحی لباس سینما باشد و همچنین پیشنهاد می کنم طرح ها و مدل های ارائه شده با قیمتی مناسب به بازار عرضه شوند تا مردم قدرت خرید و تهیه آن ها را داشته باشند .

وی در پایان گفت : لباس هایی که مصرف کننده ار پوشیدن آن احساس راحتی و زیبایی می کند و رنگ و مدل های ساده دارد می تواند به جذب مخاطب کمک کند .

 

 

 

 

 

 

 

معاون امور هنری وزیر ارشاد در بازدید از ستاد جشنواره مد و لباس

آثار حاضر در جشنواره ازكیفیت بالایی برخوردارند

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از دبیرخانه دومین جشنواره مد و لباس گفت : آثاری که مولفه های ایرانی ـ اسلامی و شاخصه های دینی در آن ها رعایت شده ، به جشنواره راه پیدا کرده و تولیدکنندگان به خاطر رعایت کیفیت آثار ، این شاخصه ها را پذیرفته اند .

به گزارش ستاد خبری دومین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر ، حمیدرضا شاه اظهار داشت : واقعیت این است که دقت زیادی در داوری آثار صورت گرفته و البته ، داوری یک امر نسبی بوده و شاخص های داوری ، کاملاً معین است .

وی با اشاره به اهمیت حفظ معیارهای ایرانی ـ اسلامی در حوزه مد و لباس ادامه داد : ما در بخش انتخاب آثار ، دست داوران را باز گذاشتیم و طرح ها و لباس هایی که مولفه های ایرانی ـ اسلامی و شاخصه های دینی در آن رعایت شده باشد ، به جشنواره راه پیدا کرده اند .

خاطرنشان کرد : لباس هایی که کد شیما دریافت کرده اند ، بی شک از استاندارد لازم برخوردارند . به خصوص در بخش فروش ، تولیدکنندگان به خاطر رعایت کیفیت آثار ، این شاخصه ها را پذیرفته اند .

دومین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر ، دربخش های بین الملل ، فروش و برندها ، بخش ویژه اقوام و استان ها ، سازمان ها و نهاد ها ، صنعت و فعالیت های فرهنگی و هنری برپا می شود .

این جشنواره فرهنگی ، سیزدهم تا بیست وسوم اسفندماه 91 درمصلای بزرگ امام خمینی (ره) برگزار می شودو علاقه مندان می توانند ، ازساعت 10 صبح تا 10 شب از این جشنواره دیدن کنند .

 

 

 

 

 

 

 

بخش «نمایشگاه» جشنواره مد و لباس نیز تکمیل شد

آماده سازی 500 طرح برتر در دومین جشنواره مد و لباس

بخش نمایشگاه دومین جشواره مد و لباس با آماده سازی بیش از 500 طرح و اثر منتخب ، در فضایی به مساحت 3600 متر مربع ، آماده ارایه بهترین طرح ها در ایام نمایشگاه مد و لباس به تولیدکنندگان و علاقه مندان شده است .

به گزارش ستاد خبری دومین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر ، قسمت نمایشگاه این جشنواره ، به صورت مجتمع و بدون غرفه بندی ، بهترین طرح های مناسب برای پوشش بانوان ، آقایان و کودکان را دربرخواهد گرفت .

طرح های ارسالی به دبیرخانه دومین جشنواره مد و لباس از لحاظ زیباشناختی و معیارهای مذهبی و سطح کیفیت مورد ارزیابی قرار گرفته و آثار منتخب در بخش نمایشگاه دومین جشنواره مد و لباس به نمایش گذاشته خواهند شد .

بخش پوشش بانوان شامل چادر ، مانتو ، روسری و مقنعه ، بیش از دیگر بخش های یاد شده ، مورد اهمیت قرار دارند و تولیدکنندگان می توانند ، طرح های منتخب خود را برای تولید انبوه انتخاب کرده و پس از انعقاد قرارداد با طراح ، کار تولید را آغاز کنند .

بیش از 500طرح و اثر منتخب ، در فضایی به مساحت 3600 متر مربع ، آماده ارایه بهترین طرح ها در ایام نمایشگاه مد و لباس به تولیدکنندگان و علاقه مندان شده است .

دومین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر ، دربخش های بین الملل ، فروش و برندها ، بخش ویژه اقوام و استان ها ، سازمان ها و نهاد ها ، صنعت و فعالیت های فرهنگی و هنری برپا می شود.

این جشنواره فرهنگی ، سیزدهم تا بیست وسوم اسفندماه 91 درمصلای بزرگ امام خمینی (ره) برگزار می شودو علاقه مندان می توانند ، ازساعت 10 صبح تا 10 شب از این جشنواره دیدن کنند .

 

 

 

 

 

معاون هنری وزارت ارشاد :

نمایشگاه مد و لباس بازار مکاره نیست

معاون هنری وزارت ارشاد نمایشگاه مد و لباس را نمایشگاهی خوب و حاصل زحمت طراحان لباس دانست و اینکه این جشنواره را بازار مکاره فروش بدانیم دور از انصاف نامید .

به گزارش خبرنگار مهر ، عصر دیروز 20 اسفندماه نشستی با حضور حمید شاه آبادی ، معاون هنری وزارت ارشاد و اهالی رسانه در نمایشگاه مد و لباسی که در مصلی تهران در حال برگزاری است ، برگزار شد .

در ابتدای این نشست که در شبستان مصلی تهران و در میان هم همه بازدیدکنندگان از نمایشگاه مد و لباس برگزار شد ، شاه‌آبادی گفت : حوزه مد و لباس حوزه‌ای مستقل است که باید به تنهایی و خارج از محدوده سایر حوزه‌ها به آن نگریست .

وی افزود : لباس ملت ما باید نماد هویت ملی و دینی‌مان باشد . فعالیت‌هایی که طی دو سال اخیر در زمینه برگزاری نمایشگاه‌ها و ارائه مدل‌های مختلف انجام شده در همین راستا بوده است . تا کنون 7 نمایشگاه در زمینه مد و لباس برگزار شده که این نمایشگاه‌ها توانسته ذهن مخاطب را با فضای کلی ایجاد شده آشنا کند . فعالیت‌های انجام شده تاکنون توانسته فضا را برای ورود به مرحله بعدی آماده کند .

معاون هنری وزیر ارشاد با تاکید بر حمایت ارگان‌های دیگر از جشنواره مد و لباس گفت : وزارت صنعت ، معدن و تجارت باید زمینه مناسبی را برای تولید طرح های برتر از سوی بخش خصوصی به وجود آورد . از سوی دیگر تلویزیون نیز باید با تبلیغ و ساختن برنامه‌های مختلف به آشنایی مردم با مقوله مد و لباس کمک کند .

وی این وارتخانه ، وزارت آموزش و پرورش و صدا و سیما را در این زمینه کم‌کار دانسته و گفت : همه این وزارتخانه‌ها و صدا و سیما هنوز ارتباط خوبی با نمایشگاه مد و لباس برقرار نکرده‌اند . بر این اساس ساخت و پرداخت انیمیشن‌های یک دقیقه‌ای ، فیلمنامه‌ و کارهای هنری را در دستور کار داریم تا فضای ارتباط با مردم تقویت شود .

معاون هنری ارشاد با ذکر این جمله که باید انتظارات مردم به صورت کامل از این جشنواره و نمایشگاه برآورده شود ، گفت : این جشنواره و نمایشگاه مد و لباس حرکت خوبی است . خانم‌هایی که از نمایشگاه بازدید کردند اذعان داشتند که مدل‌های خوبی دیده‌اند .

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر مبنی برای نکه چرا در یک جشنواره آثار به صورت فروشگاه به فروش می‌رسد و قالب‌های هنری رعایت نمی‌شود ، گفت : کارهای خوبی انجام شده است که مسلما تنها زحمت من نیست . خلاقیت هفت هزار نفر است که در این نمایشگاه به بروز رسیده است . اینکه بخواهیم این زحمات را بازار مکاره بنامیم درست نیست .

مدیر کارگروه مد و لباس در پاسخ به اینکه چرا آثار یک جشنواره از مدت‌ها قبل در ویترین بسیاری از فروشگاه‌ها دیده می‌شوند ، گفت : امسال و در جشنواره حاضر تاکید بر مانتو بوده است . شاید از دید ما که متخصص نیستیم این آثار شبیه هم باشند ولی یک طراح حرفه‌ای تغییرات را احساس خواهد کرد .

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش در مورد تعامل صدا و سیما با کارگروه مد و لباسی که وی مدیرش است ، توضیح داد : کارگروه ساماندهی مد و لباس آیین‌نامه‌ای به منظور راه‌اندازی کمیته‌ای به نام رسانه و تبلیغ تصویب کرد که کار آن تبلیغ ، فرهنگسازی و معرفی مدل‌های ایرانی اسلامی به جامعه با کمک رسانه‌هاست . مدیریت این کارگروه با نماینده‌ای است که رئیس سازمان صدا و سیما معرفی می‌کند و تمام مدیران شبکه‌ها نیز در آن عضوند .

شاه‌آبادی ضمن گلایه از وزارتخانه‌هایی که با کارگروه مد و لباس همکاری آنچنانی نمی‌کنند ، گفت : تا پیش از این باور ما براین بود که بسترهای لازم برای همکاری بین کمیته ساماندهی مد و لباس با نهادهایی که در این کارگروه عضوند مانند وزارت صنعت و معدن ، وزارت آموزش و پرورش و نیز سازمان صدا و سیما فراهم نبوده است ، در واقع بخشی از این کوتاهی را ناشی از نبود زمینه مساعد می‌دانستیم اما برگزاری دومین دوره جشنواره مد و لباس فجر کم‌کم شرایط این همکاری و توجه بیشتر به محصولات این رویدادها را فراهم کرده است ، بنابراین انتظار همکاری بیشتری از این ارگان‌ها داریم .

وی به همکاری تهیه‌کنندگان و طراحان صحنه و لباس با جشنواره و نمایشگاه مد و لباسی که ارشاد برگزار کرده است اشاره و اذعان کرد : این آثاری که در اینجا به نمایش درآمده است مورد تایید وزارت ارشاد است . ما از تهیه‌کنندگان و کارگردانان و نیز طراحان صحنه و لباس فیلم‌ها و سریال‌ها انتظار داریم که در این زمینه وارد عمل شوند و از این لباس‌ها استفاده کنند چرا که بازیگران تابع نظرات آن ها هستند .

وی همچنین در مورد ایرانی و اسلامی بودن آثار به نمایش درآمده در این جشنواره گفت : شاید انتظارات برخی از افراد در خروج از نمایشگاه مد و لباس فجر تامین نشود که این نشان‌دهنده تنوع سلیقه است اما نباید فراموش کرد که برگزاری این رویدادها طراحان را به این نکته می‌رساند که در محصولات خود سلایق همه مردم را در کنار ضوابط و هنجارها مورد نظر قرار دهند .

وی از دعوت 50 نفر از فیلمنامه‌نویسان مطرح برای ارائه آثاری در مورد حوزه پوشش و عفاف خبر داد و گفت : اولویت اول ما در جشنواره فیلم و عکسی که برگزار کرده‌ایم فیلم کوتاه و فیلمنامه های کوتاه است و پس از آن انیمیشن‌های یک دقیقه ای و فیلم های صدثانیه ای است .

در حاشیه چه گذشت :

- معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امسال برای مطرح شدن هر چه بیشتر مقوله مد و لباس در جامعه ، نخستین جشنواره فیلم و عکس مد و لباس را برگزار کرده است که این نشست به همت دبیر و ستاد خبری این بخش جشنواره مد و لباس برگزار شده بود که به اصرار از تمام خبرنگاران می خواستند که تنها در مورد جشنواره آن ها سوالات خود را مطرح کنند .

- شاه آبادی نگاه رسانه مهر به امور دولتی را نگاهی سیاه عنوان کرد و از این رسانه خواست که عینک بدبینی را از جشمان خود بردارد !

 

 

 

 

 

 

نمایش مانتو به جای نمایشگاه مد و لباس !

نمایشگاه مد و لباس قرار بود فرصت و بستری برای ارائه و عرضه لباس های متنوع آقایان و بانوان در حوزه ایرانی و اسلامی باشد اما آنچه که بیشتر در این نمایشگاه در معرض دید بازدیدکنندگان قرارا گرفته مدل های مختلف مانتو است . این در حالی است که به باور بازدیدکنندگان رنگ برخی مانتوها در عرف جامعه پذیرفته نیست .

دومین نمایشگاه بین المللی مد و لباس فجر ، از روز سیزدهم اسفندماه در مصلی تهران برپا شده و تا ۲۳ همین ماه نیز ادامه دارد . در این نمایشگاه بسیاری از تولیدکنندگان ، طراحان و فروشندگان مانتو و لباس حضور دارند ، برخی دیگر از آن ها نیز برندگان جشنواره قبلی هستند و یا دانشجویانی که در حوزه لباس فعالیت می کنند . در این بین بخشی از فضای بزرگ مصلی تهران به بخش نمایش طرح های جدید از هنرمندان کشور اختصاص داده شده که در این غرفه ها تنها امکان نمایش لباس است و فروش انجام نمی شود .

بیشترین بازدیدکنندگان نمایشگاه مد و لباس ، بانوان هستند اما در تعداد محدودی از غرفه ها لباس آقایان و کودکان عرضه می شود . برخی دیگر از غرفه ها تولیدات خود را می فروشند همین موضوع باعث شده تا بازدیدکنندگان خانوادگی به نمایشگاه آمده و لباس های بهاره و زمستانی خود را نیز از بخش فروش آن تهیه کنند .

در بخش نمایش مد و لباس آنچه که بیش از هر نکته ای به چشم می خورد ، نمایش انواع مانتوست. مانتوهایی که با پارچه های محلی هر استان ، طرح ها و مد های مختلف تهیه شده است .

در این بخش ، در هر یک از غرفه ها کاغذی نصب شده که نشان می دهد ، هیچ یک از محصولات عرضه شده چه در حوزه چادر ، مانتو و یا مقنعه ، فروشی نیستند و با اینکه طبق مقررات جشنواره ، هیچیک اجازه گرفتن سفارش ندارند ، اما به بازدیدکنندگان کارت تولیدی ، مزون و یا کارگاه آموزشی خود را برای گرفتن سفارش ارائه می کنند . با این وجود طبق گفته غرفه داران ، روز۲۳ اسفند ماه این غرفه ها نیز اجازه فروش خواهند داشت به همین دلیل بازدیدکنندگان لباس مورد نظر را انتخاب کرده و در صورت صلاحدید غرفه دار ، آن لباس با دادن بیعانه ، در روز اختتامیه فروخته می شود .

در این بین غیر از تبلیغات مزون ها و آموزشگاه های خیاطی ، تبلیغ دزدگیر و دوربین مدار بسته نیز وجود دارد که متعلق به یکی از موسساتی است که با یک موسسه آموزش خیاطی فعالیت می کند !

توزیع بروشورها و فروش سوغات در کنار نمایش لباس از دیگر فعالیت های این غرفه داران در کنار کارگاه های یکی دو ساعته هنرمندان است .


حضور کمرنگ چادر در نمایشگاه مد و لباس

در این بخش که بیشتر آموزشگاه های فنی و حرفه ای زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای غرفه دارند ، قرار است بهترین لباس و مدها انتخاب شوند بنابراین بازدیدکنندگان نیز همانند داوران جشنواره می توانند نظرات خود را درباره بهترین لباس و مد ارائه شده ، به دبیرخانه جشنواره اعلام کنند .

برخی دیگر از غرفه ها ، چادرهایی را بر سر مانکن کرده اند که اگر چه تنها در دو مد چادر ملی و عربی تنوع دارد اما آنچه آن ها را از یکدیگر متمایز کرده ، به کار بردن حاشیه های مختلف در چادرهاست .

هر چند این نمایشگاه عنوان مد و لباس را یدک می کشد اما آنچه بیشتر جلب توجه می کند ، عرضه مانتو در مدل های مختلف است درحالی که لباس مفهومی فراتر از مانتو و مقنعه دارد .

اما در حوزه فروش این نمایشگاه نیز لباس و مانتوهای زمستانی که از فصل خرید آن گذشته است به وفور دیده می شود و برخی از آن ها محصولات ایرانی نیست و صرفا شرکت کنندگان برای فروش بیشتر به نمایشگاه آمده اند و به همین دلیل این محصولات را با قیمتی دو یا سه هزار تومان کمتر از مغازه های خود می فروشند چرا که یکی از شرایط حضور در نمایشگاه ارائه تخفیف ویژه نمایشگاهی بوده است .

در این بخش محصولات عرضه شده ، تا ۴۰۰ هزار تومان نیز قیمت دارد اما محصولات بخش نمایشگاه اگرچه ویژه فروشی نیستند اما غرفه داران به بازدیدکنندگان اعلام می کنند که این لباس ها در روز آخر فروخته خواهد شد . در این میان برخی از لباس ها به خصوص در بخش لباس های محلی تا قیمت یک میلیون تومان نیز نرخ گذاشته می شوند . دلیل این غرفه داران برای ارائه چنین نرخی نیز هنر دست به کار رفته در لباس هاست .

اما کشورهایی مانند ، سوئیس ، اندونزی و ترکیه نیز که در بخش بین الملل جشنواره حضور دارند ، برخی از لباس های خود در روز ۲۳ اسفند به فروش می رسانند به عنوان مثال یکی از این لباس ها با طرح سنتی ، ۳۰۰ دلار توسط غرفه دار قیمت داده شده است .

از آنجا که نمایشگاه فرش بهاره نیز رو به روی مصلا قراردارد ، بسیاری از بازدیدکنندگان از این نمایشگاه ، مهمان نمایشگاه مد و لباس نیز هستند ، آن ها در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان می کنند که مانتوهای عرضه شده در نمایشگاه مد و لباس بهتر از نمایشگاه بهاره است اما آنچه در بخش نمایش ارائه شده ، معمولا طرح ها و رنگ هایی است که معمولا در جامعه امروز عرف نیستند .

 

 

 

 

 

 

غربت چادر در نمایشگاه مد و لباس

نمایشگاه مد و لباس قرار بود فرصت و بستری برای ارائه و عرضه لباس های متنوع آقایان و بانوان در حوزه ایرانی و اسلامی باشد اما آنچه که بیشتر در این نمایشگاه در معرض دید بازدیدکنندگان قرارا گرفته مدل های مختلف مانتو است . این در حالی است که به باور بازدیدکنندگان رنگ برخی مانتوها در عرف جامعه پذیرفته نیست .

به گزارش مشرق به نقل از مهر ، دومین نمایشگاه بین المللی مد و لباس فجر ، از روز سیزدهم اسفندماه در مصلی تهران برپا شده و تا 23 همین ماه نیز ادامه دارد . در این نمایشگاه بسیاری از تولیدکنندگان ، طراحان و فروشندگان مانتو و لباس حضور دارند ، برخی دیگر از آن ها نیز برندگان جشنواره قبلی هستند و یا دانشجویانی که در حوزه لباس فعالیت می کنند . در این بین بخشی از فضای بزرگ مصلی تهران به بخش نمایش طرح های جدید از هنرمندان کشور اختصاص داده شده که در این غرفه ها تنها امکان نمایش لباس است و فروش انجام نمی شود .
 
بیشترین بازدیدکنندگان نمایشگاه مد و لباس ، بانوان هستند اما در تعداد محدودی از غرفه ها لباس آقایان و کودکان عرضه می شود . برخی دیگر از غرفه ها تولیدات خود را می فروشند همین موضوع باعث شده تا بازدیدکنندگان خانوادگی به نمایشگاه آمده و لباس های بهاره و زمستانی خود را نیز از بخش فروش آن تهیه کنند .
 
در بخش نمایش مد و لباس آنچه که بیش از هر نکته ای به چشم می خورد ، نمایش انواع مانتوست . مانتوهایی که با پارچه های محلی هر استان ، طرح ها و مد های مختلف تهیه شده است .
 
در این بخش ، در هر یک از غرفه ها کاغذی نصب شده که نشان می دهد ، هیچ یک از محصولات عرضه شده چه در حوزه چادر ، مانتو و یا مقنعه ، فروشی نیستند و با اینکه طبق مقررات جشنواره ، هیچیک اجازه گرفتن سفارش ندارند ، اما به بازدیدکنندگان کارت تولیدی ، مزون و یا کارگاه آموزشی خود را برای گرفتن سفارش ارائه می کنند . با این وجود طبق گفته غرفه داران ، روز23 اسفند ماه این غرفه ها نیز اجازه فروش خواهند داشت به همین دلیل بازدیدکنندگان لباس مورد نظر را انتخاب کرده و در صورت صلاحدید غرفه دار ، آن لباس با دادن بیعانه ، در روز اختتامیه فروخته می شود .
 
در این بین غیر از تبلیغات مزون ها و آموزشگاه های خیاطی ، تبلیغ دزدگیر و دوربین مدار بسته نیز وجود دارد که متعلق به یکی از موسساتی است که با یک موسسه آموزش خیاطی فعالیت می کند !
 
توزیع بروشورها و فروش سوغات در کنار نمایش لباس از دیگر فعالیت های این غرفه داران در کنار کارگاه های یکی دو ساعته هنرمندان است .

حضور کمرنگ چادر در نمایشگاه مد و لباس
 
در این بخش که بیشتر آموزشگاه های فنی و حرفه ای زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای غرفه دارند ، قرار  است بهترین لباس و مدها انتخاب شوند بنابراین بازدیدکنندگان نیز همانند داوران جشنواره می توانند نظرات خود را درباره بهترین لباس و مد ارائه شده ، به دبیرخانه جشنواره اعلام کنند .
 
برخی دیگر از غرفه ها ، چادرهایی را بر سر مانکن کرده اند که اگر چه تنها در دو مد چادر ملی و عربی تنوع دارد اما آنچه آن ها را از یکدیگر متمایز کرده ، به کار بردن حاشیه های مختلف در چادرهاست .
 
هر چند این نمایشگاه عنوان مد و لباس را یدک می کشد اما آنچه بیشتر جلب توجه می کند ، عرضه مانتو در مدل های مختلف است درحالی که لباس مفهومی فراتر از مانتو و مقنعه دارد .
 
اما در حوزه فروش این نمایشگاه نیز لباس و مانتوهای زمستانی که از فصل خرید آن گذشته است به وفور دیده می شود و برخی از آن ها محصولات ایرانی نیست و صرفا شرکت کنندگان برای فروش بیشتر به نمایشگاه آمده اند و به همین دلیل این محصولات را  با قیمتی دو یا سه هزار تومان کمتر از مغازه های خود می فروشند چرا که یکی از شرایط حضور در نمایشگاه ارائه تخفیف ویژه نمایشگاهی بوده است .
 
در این بخش محصولات عرضه شده ، تا 400 هزار تومان نیز قیمت دارد اما محصولات بخش نمایشگاه اگرچه ویژه فروشی نیستند اما غرفه داران به بازدیدکنندگان اعلام می کنند که این لباس ها در روز آخر فروخته خواهد شد . در این میان برخی از لباس ها به خصوص در بخش لباس های محلی تا قیمت یک میلیون تومان نیز نرخ گذاشته می شوند . دلیل این غرفه داران برای ارائه چنین نرخی نیز هنر دست به کار رفته در لباس هاست .
 
اما کشورهایی مانند ، سوئیس ، اندونزی و ترکیه نیز که در بخش بین الملل جشنواره حضور دارند ، برخی از لباس های خود در روز 23 اسفند به فروش می رسانند به عنوان مثال یکی از این لباس ها با طرح سنتی ، 300 دلار توسط غرفه دار قیمت داده شده است .
 
از آنجا که نمایشگاه فرش بهاره نیز رو به روی مصلا قراردارد ، بسیاری از بازدیدکنندگان از این نمایشگاه ، مهمان نمایشگاه مد و لباس نیز هستند ، آن ها در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان می کنند که مانتوهای عرضه شده در نمایشگاه مد و لباس بهتر از نمایشگاه بهاره است اما آنچه در بخش نمایش ارائه شده ، معمولا طرح ها و رنگ هایی است که معمولا در جامعه امروز عرف نیستند .

 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
لیلی
جاش کجاست؟
<<پاسخ به این نظر
15:01 11 اسفند 91
plus  0  
min   0
admin
با سلام. محل برگزاری دومین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) می باشد .
09:53 12 اسفند 91
plus  1  
min   0
hooman
سلام ، آيا لباسهاي ارايه شده در نمايشگاه فروش هم هستند ؟
<<پاسخ به این نظر
11:50 14 اسفند 91
plus  0  
min   0
admin
با سلام. امكان خريد آثار برگزيده پس از جشنواره وجود دارد
15:43 14 اسفند 91
plus  0  
min   0
بهار
یا سلام. این جشننواره فقط برای بازدید و دیدن محصولات است یا اینکه امکان خرید برای ما نیز هست؟
<<پاسخ به این نظر
12:43 15 اسفند 91
plus  0  
min   0
admin
سلام. شما می توانید در طی برگزاری این نمایشگاه آثار مورد نظر خود را خریداری بکنید. اما غرفه های مخصوص فروش در نمایشگاه بسیار کم هستند.
11:25 17 اسفند 91
plus  0  
min   0
م
ساعات کار نمایشگاه ؟؟
<<پاسخ به این نظر
13:23 15 اسفند 91
plus  0  
min   0
admin
با سلام. ساعت کار این نمایشگاه از ساعت 10 صبح تا 10 شب می باشد.
09:36 17 اسفند 91
plus  0  
min   0
بهار
یا سلام. این جشننواره فقط برای بازدید و دیدن محصولات است یا اینکه امکان خرید برای ما نیز هست؟
<<پاسخ به این نظر
17:58 15 اسفند 91
plus  0  
min   0
admin
سلام. شما می توانید در طی برگزاری این نمایشگاه آثار مورد نظر خود را خریداری بکنید. اما غرفه های مخصوص فروش در نمایشگاه بسیار کم هستند.
11:25 17 اسفند 91
plus  0  
min   0
معین
سلام یعنی برای خرید آثار روز آخر باید مراجعه کنیم؟ یاازهمون روزاول شروع جشنواره امکان خرید وجود داره؟ لطفا اطلاع رسانی بفرمایید. باتشکر
<<پاسخ به این نظر
21:13 16 اسفند 91
plus  0  
min   0
admin
سلام. شما می توانید در طی برگزاری این نمایشگاه آثار مورد نظر خود را خریداری بکنید. اما غرفه های مخصوص فروش در نمایشگاه بسیار کم هستند.
11:23 17 اسفند 91
plus  0  
min   0
مریم
با سلام آیا جمعه صبح هم باز است؟ به سایت مصلی رفتم هیچ خبری نه از نمایشگاه شما و نمایشگاههای سال 1391 نداشت فقط سال های 89 و 90 را داشت. از نمایشگاه هتان خیلی ممنون خیلی عالی بود باز هم اگر جمعه باز باشد می روم . لطفا تسهیلات و تبلیغات بیشتری نمایید غرفه فروش را ابتدا بگذارید یا به راست و چپ تقسیم می کردید خیلی های تا آخر نمایشگاه نمی رفتند لباس های بچه گانه و مانتوها هم خیلی از نظر قیمت مناسب بود ولی بدلیل نبود تبلیغات وسیع خریدار و بازدیدکننده کم بود. باز هم ممنون
<<پاسخ به این نظر
11:05 17 اسفند 91
plus  0  
min   0
admin
با سلام و تشکر از شما. وبسایت wikipg در مورد تاریخ و زمان نمایشگاه ها اطلاع رسانی می کند و شما می توانید نظرات خود در مورد نمایشگاه را از طریق وبسایت www.modefasl.ir انتقال بدهید. این نمایشگاه از تاریخ 13-12-1391 لغایت 23-12-1391 همه روزه از ساعت 10 صبح تا 10 شب برگزار می شود.
11:17 17 اسفند 91
plus  0  
min   0
zahra
با سلام ایا می تونم در این نمایشگاه لباس شرکت کنم یعنی لباس هایی که طراحی کردم رو به نمایش بزارم؟
<<پاسخ به این نظر
18:33 15 بهمن 92
plus  0  
min   0
مریم
سلام. چرا امسال نمایشگاه مد و لباس نگذاشتید؟ من پارسال اجناس خوب با قیمت های خوب خرید کردم و منتظر نمایشگاه امسال بودم
<<پاسخ به این نظر
20:12 21 اسفند 92
plus  0  
min   0
مطالب مرتبط