آموزش عملیات روی الگوی پراش در نرم افزار xpert highscore plus

نرم افزار XRD

تعداد بازدید: 6514
کد مطلب: 10461
تاریخ انتشار: 09:07 29 تير 1391

نرم افزار XRD

 
 

نرم افزار highscore plus یک وسیله آنالیز کامل الگوهای پراش پودری است که توسط شرکت Analytical X-ray Company به بازار عرضه شده است. این نرم افزار امکانات زیر را در اختیار کاربر قرار می دهد:

- تعیین فازها

- آنالیزهای کریستالوگرافی

- آنالیز خوشه ها

- تنظیم کردن پروفایل ها

- محاسبات ساختاری

 
 

عملیات روی الگوی پراش نمونه این امکان را ایجاد می کند که داده های موجود را تصحیح و تغییر داد. هم چنین می توان اطلاعات اضافی را استخراج کرد و الگوی پراش را برای انجام آنالیز فازی آماده نمود. جستجوی پیک ها (search peak) و تعیین پیش زمینه یا background در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار است.

 
 

به عنوان مثال برای نشان دادن روند تعیین الگوی پراش  در نرم افزار xpert highscore از نمونه Mixture3.Rd استفاده می شود. برای آشنایی با نحوه باز کردن این فایل اینجا را کلیک کنید.

 

برای تعیین پیش زمینه الگوی پراش از منوی treatment گزینه determination background انتخاب می شود. با انتخاب این گزینه پنجره ای به شکل زیر باز می شود و پیش زمینه الگوی پراش نیز به طور اتوماتیک با رنگ سبز در پنجره maingraphics نمایان می شود. در این حالت با کلیک کردن روی روی گزینه More بخش دیگری از پنجره نمایان می شود . سپس باید در این حالت گزینه Identify 1 را انتخاب نمود. مراحل انجام این کار در اشکال زیر نمایش داده شده است.

xpert highscore plus

xpert highscore plus

برای تغییر bending factor می توان دکمه متحرک آن را به طرف بالا و پایین حرکت داد. در این حالت می توان تغییر پیش زمینه الگوی پراش را مشاهده کرد. اگر نیاز به حذف پیش زمینه باشد، در این حالت روی subtract  و سپس replace کلیک می شود تا تغییرات اعمال شوند.

 
 

برای جستجو کردن و مشخص کردن پیک های الگوی پراش، ابتدا باید از منوی treatment گزینه search peaks را انتخاب کرد. در این حالت پنجره جدیدی به شکل زیر باز می شود.

برای تشخیص پیک های الگوی پراش، در پنجره باز شده روی دکمه  search peak کلیک کرده و بنابراین پیک های الگوی پراش مشخص می شوند. برای تعیین پیک ها می توان پارامترهایی مانند کمترین ارتفاع مورد قبول برای پیک، کمترین و بیشترین پهنای نوک و عرض پایه پیک را تعیین کرد. برای ذخیره کردن پیک های بدست آمده باید روی دکمه  accept کلیک کرد.

 
 

در برخی مواقع، ممکن است بعضی از پیک ها با روش فوق شناسایی نشوند، بنابراین برای افزودن پیک ها به صورت دستی می توان از گزینه Insert peak استفاده کرد. برای این منظور باید روی به شکل زیر عمل کرد:

باید از طریق منوی treatment یا کلیک راست روی الگوی پراش گزینه Insert peak را انتخاب کرد. در این حالت هنگامی که موس روی الگوی پراش حرکت می کند، خط سبز رنگی همراه با آن روی الگوی پراش جابجا می شود. هنگامی که خط سبز رنگ بر پیک مورد نظر منطبق شد، روی آن کلیک کرده و بدین ترتیب پیک مورد نظر به مجموعه پیک ها افزوده می شود و اطلاعات مربوط به آن مانند عرض و ارتفاع پیک، فاصله صفحاتی که این پیک ها را ایجاد کرده اند، عرض پیک در ارتفاع نصف ماکزیمم یا FEHM، در سمت راست صفحه در Peak list مشاهده می شود.

 
 

 از طریق دکمه set display of peaks می توان 4 حالت را برای نمایش پیک های مشخص شده انتخاب کرد:

- نمایش پیک ها در خارج و داخل نمودار (Show Peaks Inside and Outside)

- نمایش پیک ها در داخل نمودار (Show Peaks Inside)

-نمایش پیک ها فقط بیرون نمودار (Show Peaks Outside)

- پنهان کردن پیک ها (Hide Peaks)

 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
احمد
کمک بزرگی به من کرد امید است انرا کامل تر کنید با تشکر
<<پاسخ به این نظر
00:52 19 آبان 91
plus  0  
min   0
مطالب مرتبط