مولکول

مولوکول چیست

تعداد بازدید: 15521
کد مطلب: 14463
تاریخ انتشار: 12:08 27 دي 1391

مولوکول چیست

 
 

هرچیزی که دارای جرم است و یا فضا اشغال می کند از مولکول تشکیل شده است. مولکول کوچک ترین ذره پایدار ماده می باشد. ماده می تواند با حفظ هویت اصلی خود به مولکول هایش تقسیم شود. مثلا یک قطره نمک طعام (NaCl) می تواند به مولکول هایی تقسیم شود که هر یک از مولکولی از ماده اصلی یعنی نمک باشد. تمام مولکول ها از اتم تشکیل شده اند به طوری که می توان یک مولکول نمک را به اتم های تشکیل دهنده اش نیز تجزیه نمود. یک مولکول نمک از یک اتم سدیم و یک اتم کلر تشکیل شده است. بنابراین اگر مولکول نمکی به اتم های خود تجزیه شود، اتم های حاصل اتم های اصلی نمک نیستند بلکه اتم های دو ماده کاملا متفاوت کلر و سدیم می باشند.

مولکول های بعضی از مواد نظیر اکسیژن از یک نوع اتم تشکیل می شوند. چنانچه مولکول اکسیژنی به اتم های تشکیل دهنده خود تجزیه شود، اتم های حاصل اتم اکسیژنی خواهند بود که از جنس ماده اصلی می باشند ولی به دلیل ناپایداری و اینکه نمی توانند به صورت اتم های جدا و آزاد باقی بمانند در صورت امکان برای تشکیل یک ترکیب جدید با اتم ها یا مولکول های دیگر و یا با یکدیگر برای تشکیل مجدد مولکول اکسیژن پیوند برقرار می کنند.

فرض کنید مولکول های تشکیل دهنده یک ماده به وسیله نیروهای پیوستگی مولکولی کنار یکدیگر می مانند. نیروی جاذبه ای که مولکول ها به یکدیگر وارد می کنند شبیه نیروهای جاذبه ای است که بین بارهای الکتریکی یا قطب های غیرمغناطیسی غیر همنام وجود دارد، ولی علی رغم وجود نیروهای جاذبه بین مولکول ها و تاثیری که هر مولکول بر مولکول های دیگر دارد، مولکول ها کاملا به یکدیگر نزدیک نمی شوند و فضایی بین آن ها وجود دارد که مولکول ها می توانند آزادانه حرکت نمایند. همچنین فرض می شود که مولکول ها در حرکت یا ارتعاش سریع و ثابت می باشند. شدت و میزان ارتعاش یا حرکت را می توان با مقدار انرژی که مولکول ها دارند تعیین نمود.

    

مولکول

 

 
 

به نسبت ساده شده ترکیب عناصر شیمیایی تشکیل دهنده یک ماده فرمول مولکولی گفته می شود.

برای مثال ترکیب آب همیشه یک نسبت ساده 2 به 1 از هیدروژن به اکسیژن است و متانول همیشه از کربن و هیدروژن و اکسیژن با نسبت های 1:6:2 تشکیل شده است. اگر چه این نسبت نوع مولکول را تعیین نمی کند. مثلا دی متیل اتر همان نسبت اتانول را دارد (C2H6O). مولکول های با اتم های مشابه و نوع ترکیب متفاوت را ایزومر می گویند.

فرمول مولکولی نشان دهنده تعداد دقیق اتم های تشکیل دهنده مولکول است. جرم مولکولی را می توان از طریق فرمول شیمیایی و جرم اتم خنثی آن، محاسبه نمود.

 
 

مولکول ها؛ هندسه، طول و زاویه پیوند ثابتی دارند. حرکات ارتعاشی و چرخشی آن ها همواره وجود داشته. یک ماده خالص از ساختار هندسی یکسانی تشکیل شده، فرمول شیمیایی و ساختار یک مولکول دو عامل اصلی تعیین کننده خواص و واکنش پذیری ماده می باشند. ایزومر ها اغلب فرمول شیمیایی یکسانی دارند ولی با توجه به نوع ساختارشان دارای خواص بسیار متفاوتی می باشند.

هندسه مولکولی

 
 

گردآوری شده توسط دپارتمان پژوهشی شرکت پاکمن

Roy.j.Dossat اصول تبرید،ترجمه مهندس اصغر حاج سقطی، مهندس سید احمد جعفری، مرکز انتشارات دانشگاه علم و صنعت ایران، سال 1386

http://www.factualworld.com

پیوند هیدروژنی

نیروهای جاذبه بین مولکولی

کسرمولی

مجله علمی ویکی پی جی

برداشت از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است

 
 

مولکول، کوچک‌ترین ذره یک ماده شیمیایی خالص است که ویژگی‌های آن ماده را دارد. یک مولکول از دو یا چند اتم تشکیل شده که با پیوند شیمیایی به هم متصل اند. البته مولکول بعضی عناصر )همچون گازهای بی‌اثر)تنها از یک اتم تشکیل شده است. اتم های یک مولکول می تواند از یک نوع باشد و هم می تواند از چند نوع باشد. نسبت اتم‌ها در یک مولکول خاص همیشه ثابت است. برای مثال در مولکول آب نسبت اتم‌های هیدروژن به اکسیژن همیشه 2 است. تعداد اتم‌های موجود در یک مولکول به وسیله فرمول شیمیایی آن نشان داده می‌شود. البته باید توجه داشت که تنها فرمول شیمیایی نشان دهنده ویژگی‌های ماده نیست. ممکن است دو ماده فرمول شیمیایی یکسانی داشته باشند، اما ویژگی‌های آن ها کاملاً متفاوت باشد. برای مثال اتانول و دی‌متیل اتر فرمول شیمیایی یکسان، اما خواص شیمیایی متفاوت دارند. به این مواد ایزومر گفته می‌شود...ادامه

 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
shadi
ببخشید ولی این نظر شخصی هستش این نوشته ها علمی هستش ولی کامل نیست و من خوشم نیومد 11 ساله از تهران
<<پاسخ به این نظر
15:59 10 شهريور 92
plus  6  
min   2
zeynab badri
خیلی ممنون
<<پاسخ به این نظر
10:50 10 مهر 92
plus  3  
min   3
هستی
لطفا بیشتر فرمول بذاریم بای
<<پاسخ به این نظر
18:16 23 اسفند 92
plus  2  
min   1
صبارونالدو
سلام .ایا میتوان در محلول اشباع نمک شکر هم حل کرد؟میشه لطفا جوابتون رو بهم ایمیل کنید
<<پاسخ به این نظر
22:45 10 آبان 93
plus  0  
min   0
مطالب مرتبط