موزه گوگنهایم بیلبائو (Guggenheim Museum Bilbao)

موزه گوگنهایم فرانگ گهری

تعداد بازدید: 11559
کد مطلب: 17668
تاریخ انتشار: 08:43 28 مرداد 1392

موزه گوگنهایم فرانگ گهری

 
 

موزه گوگنهایم بیلبائو (Guggenheim Museum Bilbao) یکی از معروف‌ترین موزه‌های جهان در در سال 1997 در اسپانیا و در شهر بیلبائو  توسط فرانک گه ری طراحی شده است . گوگنهایم بیلبائو یکی از چند موزه متعلق به بنیاد گوگنهایم نیویورک است . که موزه و نمایشگاه دائمی شامل آثار هنرمندان اسپانیایی و بین المللی است ، ارتفاع بنا در بیشترین نقطه 52 متر می باشد همچنین این بنا در مجاورت رودخانه ای قرار دارد و پل عظیمی نیز به نحو غریبی با ساختمان پیوند داشته و از فراز گالری اصلی موزه می گذرد .
شکل اصلی این بنا شبیه یک کشتی است که شیشه های بکار رفته در این بنا شبیه فلس ماهی است که بازتاب نور را به دلیل وجود درخشندگی تیتانیوم ، ایجاد کرده است .
این موزه دارای شکل خاص و عجیب به صوت منحنی هایی مختلف طراحی شده است که در نوع خود یکی از بهترین طراحی های ساختمان در جهان است ، منحنی های ساختمان به ظاهر تصادفی طراحی شده اند ، که معمار این بنا اعلام کرده بود که بدلیل بازتاب نور به این شکل طراحی شده است .
به طور کلی در کارهای گه ری نوعی گرایش مجسمه سازانه را می‌توان مشاهده کرد ، او معتقد است : من آثار هنرمندان را نگاه می کنم و هنر را به مثابه وسیله‌ای برای الهام خودم می پندارم و سعی می کنم تحت تأثیر هیچ فرهنگی نباشم در هر کارم روش های جدید را جستجو می کنم . برای من قانون و قاعده محدود کننده وجود ندارد و اصولا مرزی بین درست و نادرست نمی دانم.  
آثار گه ری به طور کلی نتیجه یک روند طولانی طراحی است که با استفاده از اسکیس های متعدد ، مدل های کامپیوتری و ماکت های بزرگ حاصل شده است . اسکیس ها و نمودارهای اولیه به مدل های فیزیکی با مقیاس های مختلف تبدیل و این مدل ها در نهایت به ساخت ماکت های کامل می انجامد .

به جرات می‌توان گفت تا پیش از این هرگز ساختمانی از چنین قدرت کیمیایی که یک شهر کوچک استانی در منطقه باسک اسپانیا را به بازیگر عمده‌ی جریان هنر و فرهنگ جهان تبدیل کند برخوردار نبوده است .
 

موزه گوگنهایم بیلبائو (Guggenheim Museum Bilbao)
موزه گوگنهایم بیلبائو

 

 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
مطالب مرتبط