آکادمی جوایز اسکار

مراسم اسکار 2014

تعداد بازدید: 10117
کد مطلب: 18573
تاریخ انتشار: 13:47 28 آبان 1392

مراسم اسکار 2014

 
 

اسکار (Oscar) جایزه آکادمی که به‌طور غیررسمی می‌نامند ، جایزه‌ای است که هر ساله توسط آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک (AMPAS) به بهترین آثار صنعت سینما اهدا می‌شود . این مراسم یکی از شاخص‌ترین مراسم‌های اهدای جوایز در جهان است و ساله در بیش از 100 کشور جهان به‌ صورت زنده پخش می‌شود . جایزه ی اسکار یکی از نه جایزه از جایزه های آکادمی می باشد . همچنین در بخش رسانه ، قدیمی‌ترین مراسم اهدای جوایز به شمار رفته و جوایزی نظیر جایزه گرمی (برای موسیقی) ، جایزه امی (Emmy Awards) (برای تلویزیون) و جایزه تونی (Tony Award) (برای تئاتر) پس از آن شکل گرفتند . آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک توسط لوئیز بی . مایر مدیر استودیوی متروگلدوین مایر ایجاد شد .

اولین مراسم اسکار در روز 16 مه 1929 در هتل روزولت در هالیوود ، کالیفرنیا به افتخار فیلم‌های برجسته سال 1927 و 1928 برگزار شد . هشتاد و پنجمین مراسم جایزه اسکار در 24 فوریه 2013 در سالن دالبی در هالیوود ، لس‌آنجلس انجام شد . ست مک‌فارلن برای اولین بار اجرای این مراسم را بر عهده داشت .

با اینکه اسکار در مالکیت برنده آن است ، در بازار آزاد معامله نمی شود .

امروزه بر اساس قوانین 2 و 3 مجموعه قوانین رسمی جوایز آکادمی ، یک فیلم باید در سال قبل از آغاز نیمه شب اول ژانویه تا پایان نیمه شب 31 دسامبر در لس آنجلس ، کالیفرنیا نمایش داده شود تا شرایط شرکت را داشته باشد (به استثنای بهترین فیلم خارجی زبان) . برای مثال The Hurt Locker برنده بهترین فیلم سال 2010 ، در سال 2008 پخش شد ولی واجد شرایط شرکت در اسکار 2009 نبود زیرا نمایش آن در لس آنجلس از نیمه سال 2009 آغاز شد بنابراین در اسکار 2010 شرکت نمود . قانون دوم بیان می‌دارد که فیلم باید حداقل 40 دقیقه بوده و در نسخه 35 یا 70 میلیمتری و یا در فرمت دیجیتالی 24 یا 48 فریم تهیه و وضوح آن نباید کمتر از 1280×720 باشد .

در اواخر دسامبر فهرست نامزدها برای حدودا 6000 عضو فعال فرستاده می شود . اعضای گروه های مختلف افراد مربوط به حوزه خودشان را به عنوان نامزد انتخاب می کنند (کارگردانان به کارگردانان رای می دهند ، نویسندگان به نویسندگان ، بازیگران به بازیگران و غیره) ، به استثنای فیلم های خارجی ، مستند و انیمیشن که توسط کمیته ای خاص متشکل از اعضای تمام حوزه ها انتخاب می گردند . در بخش خاص انتخاب بهترین فیلم ، تمامی اعضا صلاحیت انتخاب نامزدها را دارند . فیلم های خارجی باید دارای زیرنویس انگلیسی باشند و هر کشور می تواند سالیانه فقط یک فیلم پیشنهاد کند . اعضای گروه های مختلف افراد مربوط به حوزه خودشان را به عنوان نامزد تعیین می کنند . سپس برندگان در دور دوم رای گیری که در آن تمامی اعضا در بیشتر گروه ها از جمله بهترین فیلم حق رای دارند انتخاب می شوند .

جشن اعطای این جوایز توسط سازمان امنیت داخلی آمریکا به عنوان رویداد ویژه امنیت ملی محسوب می‌شود . 

در تمام این سال ها، جایزه اسکار نشان دهنده وضعیت کلی سینما بوده و به عنوان پاداشی به فیلم ها ، بازیگران و کارگردانانی که دستاوردهای پایداری داشته اند اهدا شده است .

حتی هرگاه که آکادمی از یکی از این نشانه ها غافل مانده، باز هم معیارهای مفیدی برای درک روندهای جاری در صنعت فیلم در اختیار مورخان گذاشته است .

در مورد ریشه نام اسکار اختلافاتی وجود دارد . در بیوگرافی بت دیویس عنوان شده که او اسکار را از نام همسر اولش هارمون اسکار نلسون جونیور (1907-1975) رهبر ارکستر گرفته است . ادعای دیگر در مورد انتشار نام اسکار به مقاله مجله تایم در مورد ششمین مراسم اسکار در سال 1934 و دریافت جایزه توسط بت دیویس در 1936 برمی گردد . در جایی عنوان شده در 1931 مارگارت هریک (1902-1976) دبیر اجرایی آکادمی برای نخستین بار تندیس را دید که او را به یاد عمو اسکارش (نام مستعار پسرعمویش اسکار پیرس ) انداخت . سیدنی اسکلسکی (1905-1983) مقاله نویس در زمان نام گذاری توسط هریک حضور داشت و در مقاله اش نوشت کارکنان با علاقه تندیس معروف خود را اسکار نامیدند . آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک در سال 1939 رسما جایزه را اسکار نامید . در جایی دیگر آمده النور لیلبرگ نروژی آمریکایی مدیر اجرایی لوییز بی . مایر نخستین تندیس را دید و گفت به نظر شاه اسکار دوم (اسکار فردریک شاه سابق نروژ و سوئد ) می رسه . در پایان روز پرسید باید با اسکار چیکار کنیم ، بذاریمش تو گاوصندوق ؟ و این نام بر رویش ماند .