آکادمی جوایز اسکار

مراسم اسکار 2014

تعداد بازدید: 12330
کد مطلب: 18573
تاریخ انتشار: 13:47 28 آبان 1392

مراسم اسکار 2014

 
 

اسکار (Oscar) جایزه آکادمی که به‌طور غیررسمی می‌نامند ، جایزه‌ای است که هر ساله توسط آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک (AMPAS) به بهترین آثار صنعت سینما اهدا می‌شود . این مراسم یکی از شاخص‌ترین مراسم‌های اهدای جوایز در جهان است و ساله در بیش از 100 کشور جهان به‌ صورت زنده پخش می‌شود . جایزه ی اسکار یکی از نه جایزه از جایزه های آکادمی می باشد . همچنین در بخش رسانه ، قدیمی‌ترین مراسم اهدای جوایز به شمار رفته و جوایزی نظیر جایزه گرمی (برای موسیقی) ، جایزه امی (Emmy Awards) (برای تلویزیون) و جایزه تونی (Tony Award) (برای تئاتر) پس از آن شکل گرفتند . آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک توسط لوئیز بی . مایر مدیر استودیوی متروگلدوین مایر ایجاد شد .

اولین مراسم اسکار در روز 16 مه 1929 در هتل روزولت در هالیوود ، کالیفرنیا به افتخار فیلم‌های برجسته سال 1927 و 1928 برگزار شد . هشتاد و پنجمین مراسم جایزه اسکار در 24 فوریه 2013 در سالن دالبی در هالیوود ، لس‌آنجلس انجام شد . ست مک‌فارلن برای اولین بار اجرای این مراسم را بر عهده داشت .

با اینکه اسکار در مالکیت برنده آن است ، در بازار آزاد معامله نمی شود .

امروزه بر اساس قوانین 2 و 3 مجموعه قوانین رسمی جوایز آکادمی ، یک فیلم باید در سال قبل از آغاز نیمه شب اول ژانویه تا پایان نیمه شب 31 دسامبر در لس آنجلس ، کالیفرنیا نمایش داده شود تا شرایط شرکت را داشته باشد (به استثنای بهترین فیلم خارجی زبان) . برای مثال The Hurt Locker برنده بهترین فیلم سال 2010 ، در سال 2008 پخش شد ولی واجد شرایط شرکت در اسکار 2009 نبود زیرا نمایش آن در لس آنجلس از نیمه سال 2009 آغاز شد بنابراین در اسکار 2010 شرکت نمود . قانون دوم بیان می‌دارد که فیلم باید حداقل 40 دقیقه بوده و در نسخه 35 یا 70 میلیمتری و یا در فرمت دیجیتالی 24 یا 48 فریم تهیه و وضوح آن نباید کمتر از 1280×720 باشد .

در اواخر دسامبر فهرست نامزدها برای حدودا 6000 عضو فعال فرستاده می شود . اعضای گروه های مختلف افراد مربوط به حوزه خودشان را به عنوان نامزد انتخاب می کنند (کارگردانان به کارگردانان رای می دهند ، نویسندگان به نویسندگان ، بازیگران به بازیگران و غیره) ، به استثنای فیلم های خارجی ، مستند و انیمیشن که توسط کمیته ای خاص متشکل از اعضای تمام حوزه ها انتخاب می گردند . در بخش خاص انتخاب بهترین فیلم ، تمامی اعضا صلاحیت انتخاب نامزدها را دارند . فیلم های خارجی باید دارای زیرنویس انگلیسی باشند و هر کشور می تواند سالیانه فقط یک فیلم پیشنهاد کند . اعضای گروه های مختلف افراد مربوط به حوزه خودشان را به عنوان نامزد تعیین می کنند . سپس برندگان در دور دوم رای گیری که در آن تمامی اعضا در بیشتر گروه ها از جمله بهترین فیلم حق رای دارند انتخاب می شوند .

جشن اعطای این جوایز توسط سازمان امنیت داخلی آمریکا به عنوان رویداد ویژه امنیت ملی محسوب می‌شود . 

در تمام این سال ها، جایزه اسکار نشان دهنده وضعیت کلی سینما بوده و به عنوان پاداشی به فیلم ها ، بازیگران و کارگردانانی که دستاوردهای پایداری داشته اند اهدا شده است .

حتی هرگاه که آکادمی از یکی از این نشانه ها غافل مانده، باز هم معیارهای مفیدی برای درک روندهای جاری در صنعت فیلم در اختیار مورخان گذاشته است .

در مورد ریشه نام اسکار اختلافاتی وجود دارد . در بیوگرافی بت دیویس عنوان شده که او اسکار را از نام همسر اولش هارمون اسکار نلسون جونیور (1907-1975) رهبر ارکستر گرفته است . ادعای دیگر در مورد انتشار نام اسکار به مقاله مجله تایم در مورد ششمین مراسم اسکار در سال 1934 و دریافت جایزه توسط بت دیویس در 1936 برمی گردد . در جایی عنوان شده در 1931 مارگارت هریک (1902-1976) دبیر اجرایی آکادمی برای نخستین بار تندیس را دید که او را به یاد عمو اسکارش (نام مستعار پسرعمویش اسکار پیرس ) انداخت . سیدنی اسکلسکی (1905-1983) مقاله نویس در زمان نام گذاری توسط هریک حضور داشت و در مقاله اش نوشت کارکنان با علاقه تندیس معروف خود را اسکار نامیدند . آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک در سال 1939 رسما جایزه را اسکار نامید . در جایی دیگر آمده النور لیلبرگ نروژی آمریکایی مدیر اجرایی لوییز بی . مایر نخستین تندیس را دید و گفت به نظر شاه اسکار دوم (اسکار فردریک شاه سابق نروژ و سوئد ) می رسه . در پایان روز پرسید باید با اسکار چیکار کنیم ، بذاریمش تو گاوصندوق ؟ و این نام بر رویش ماند . 

 
 
تک تیرانداز آمریکایی

تک تیرانداز آمریکایی

(کلینت ایستوود ، رابرت لورنتس ، اندرو لازار ، بردلی کوپر و پیتر مورگان)

مرد پرنده ای

مرد پرنده ای

(آلخاندرو گونزالز اینیاریتو ، John Lesher and James W. Skotchdopole)

پسربچگی

پسربچگی

(ریچارد لینکلیتر و Cathleen Sutherland)

هتل بزرگ بوداپست

هتل بزرگ بوداپست

(وس اندرسن ، جرمی داوسون ، استیون ام. رال و اسکات رودین)

بازی تقلید

بازی تقلید

(نورا گراسمن ، Ido Ostrowsky and Teddy Schwarzman)

سلما

سلما

(دده گاردنر ، جرمی کلاینر ، کریستین کولسون و اپرا وینفری)

تئوری همه چیز

تئوری همه چیز

(تیم بیوان ، اریک فلنر ، لیزا بروس و آنتونی مک‌کارتن)

شلاق

شلاق

(جیسون بلوم ، هلن استابروک و دیوید لنکستر)

 

 
 

مراسم هشتاد و هفتم جوایز اسکار مراسمی از جانب آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک است که در آن جوایز اسکار به بهترین‌های صنعت سینما در ایالات متحده در سال ۲۰۱۵ اهدا می‌شود . این مراسم در تاریخ ۲۲ فوریه ۲۰۱۵ میلادی در سالن تئاتر دالبی هالیوود ، لس‌آنجلس بر‌گزار می شود .  نیل پاتریک هریس کمدین تلویزیون و سینمای آمریکا برای اولین بار مجری مراسم اسکار می‌باشد .

هشتاد و هفتمین مراسم جوایز اسکار
22 فوریه 2015 زمان
سالن تئاتر دالبی مکان
نیل پاتریک هریس مجری
نیل مرون ، کریگ زادان تهیه کننده

 

 
 

اسکار همزمان با ورود صدا به سینما پا به عرصه گذاشت . البته این جایزه تا سال 1939 رسما نام اسکار را بر خود نداشت .

با ورود صدا ، استودیوهای فیلم سازی آمریکا بر صنعت فیلم مسلط شدند و آغاز عصر طلایی هالیوود را نوید دادند . با پیدایش فناوری تکنی کالر ، بیشتر فیلم ها به صورت رنگی فیلمبرداری شدند .

اولین مراسم اسکار یا در واقع جایزه آکادمی در سال 1929 در کنار یک مراسم شام رسمی در تالار بلاسام یا همان شکوفه روم هتل روزولت هالیوود برگزار شد .

فیلم بال ها با داستانی درباره دو خلبان آمریکایی که هردو عاشق یک دختر می شدند ، جایزه بهترین فیلم را برد و امیل یانینگز برای بازی در فیلم جسم یا همه تن جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد . جنت گینور برای بازی در فیلم آسمان هفتم جایزه بهترین بازیگر زن را گرفت .

سال 1930 شاهد پا به عرصه گذاشتن نخستین ستارگان جهانی بود : اسپنسر تریسی ، کلارک گیبل ، بت دیویس و کاترین هپبورن همه برای نخستین بار جایزه گرفتند و هر چهار تن بعد ها در دهه های بعد نیز برنده جایزه اسکار شدند .

نخستین کارگردان ستاره ها نیز رفته رفته وارد میدان شدند . فرانک کاپرا در این دهه سه بار (از جمله برای فیلم یک شب اتفاق افتاد) جایزه برد و جان فورد نیز اولین اسکار از چهار اسکار بهترین کارگردانی را در همین دهه برای فیلم خبرچین گرفت .

 

The Informer (1935 film)
فیلم خبرچین جان فورد

در دهه 1930 دو فیلم کلاسیک از دو فیلم برنده جایزه شکست خوردند . در سال 1932 وداع با اسلحه با شرکت گری کوپر و آلن هیز جایزه را به سواره نظام باخت و فیلم صفحه اول با شرکت پت اوبراین نیز در سال 1930-31 در برابر فیلم وسترن سیمارون که برنده جایزه شد ، ناکام ماند .

فیلم سیمارون
فیلم سیمارون

در سال 1935 فیلم یک شب اتفاق افتاد به کارگردانی فرانک کاپرا نخستین فیلمی بود که پنج جایزه بهترین کارگردانی ، بهترین بازیگران زن و مرد ، بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه را یک جا برد . داستان روزنامه نگاری که عاشق خانمی می شود که وارث ارثیه هنگفتی است اما از خانواده اش گریزان است ، جایزه بهترین بازیگر مرد را برای کلارک گیبل به ارمغان آورد  .

فیلم یک شب اتفاق افتاد
فیلم یک شب اتفاق افتاد فرانک کاپرا

در همان سال یکی از بزرگ ترین پیشگامان سینما ، دیوید وارک گریفیث که به مردی که هالیوود را اختراع کرد شهرت داشت جایزه ویژه آکادمی را برد .

گریفیث پیشگام ابداع و استفاده از بسیاری از فنون داستانگویی در سینما بود و یکی از نخستین آثار کلاسیک سینما موسوم به تولد یک ملت را در سال 1915 کارگردانی کرد .

دهه 1940

سینما همچنان که از نظر اندازه و اهمیت رشد می کرد ، تعداد ستارگانش نیز رو به فزونی بود .

اینگرید برگمان در این دهه چهار بار نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر زن شد و سرانجام در سال 1944 این جایزه را برای ایفای نقش در فیلم چراغ گاز گرفت .

اینگرید برگمان در فیلم چراغ گاز
اینگرید برگمان در فیلم چراغ گاز

لارنس اولیویر بازیگر تئاتر بریتانیا با موفقیت به هالیوود راه یافت و شش بار نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگری و بهترین کارگردانی شد .

اینگرید برگمان و همفری بوگارت از محبوبترین بازیگران دهه چهل بودند .

جیمز استوارت نیز که جمعا پنج بار نامزد دریافت جایزه اسکار شد ، سه بار در این دهه نامزد شد و در سال 1940 جایزه اسکار را برای بازی در فیلم داستان فیلادلفیا برد .

به روایتی غول های پیشگام سینمای آمریکا ، فرانک کاپرا ، بیلی وایلدر ، جان فورد و اورسن ولز قویترین آثار خود را در این دهه خلق کردند .

در سال 1940 فیلم بربادرفته بیشتر جوایز اصلی اسکار را درو کرد . در حالی که این فیلم هنوز یک اثر کلاسیک به شمار می آید ، کارگردانش ویکتور فلمینگ در بوته فراموشی مانده است .

فیلم بربادرفته
فیلم بربادرفته ویکتور فلمینگ

در سال 1941 رقابت بر سر جایزه بهترین فیلم میان فیلم های خوشه های خشم ، ربکا ، داستان فیلادلفیا و دیکتاتور بزرگ بسیار فشرده بود .

جیمز استوارت جمعا پنج بار نامزد دریافت جایزه اسکار شد .

ربکای هیچکاک جایزه را برد ، اما از آنجا که جایزه بهترین فیلم همیشه به تهیه کننده داده می شود ، دست خود هیچکاک هرگز به جایزه اسکار نرسید .

در رقابت بر سر جایزه بهترین کارگردانی جان فورد از هیچکاک پیش افتاد . هیچکاک انگلیسی چند بار دیگر نیز نامزد اسکار شد اما به آن دست نیافت .

در سال 1942 والت دیزنی جایزه ایروین تالبرگ موسوم به جایزه دستاورد تمام عمر را گرفت .

این همان سالی بود که پروژه شخصی او ، فانتازیا ، شکست سختی خورد و دیزنی اشک ریزان از عدم توفیق آن در گیشه خبر داد .

بازی روزگار این است که امروز فانتازیا را یک اثر کلاسیک سینمای کارتونی می شناسند .

فانتازیا دیزنی
فانتازیا دیزنی

مراسم اسکار سال 1942 یکی از بحث انگیزترین مراسم در نوع خود بود . دره من چه سبز بود به کارگردانی جان فورد اسکار بهترین فیلم را برد و همشهری کین اورسن ولز را ناکام گذاشت .

فیلم دره من چه سبز بود
فیلم دره من چه سبز بود جان فورد

فورد در زمینه بهترین کارگردانی هم اورسن ولز تازه کار را از جایزه محروم کرد . برخی استدلال می کند که این بزرگ ترین بی عدالتی در تاریخ اسکار بود .

دهه 1950

این دهه تحت تاثیر نام تعدادی از بزرگ ترین کارگردانانی که به سینما شکوه بخشیده اند قرار داشت . دیوید لین ، آلفرد هیچکاک ، الیا کازان ، جان هیوستن و جان فورد ، همه شاهکارهای خود را در دهه پنجاه آفریده اند .

این همان دهه ای بود که شاهد نمایش سرگیجه ، پل رودخانه کوای ، در بارانداز ، اتوبوسی به نام هوس و قایق افریکن کوئین (مشهور به ملکه آفریقایی) بود .

مارلون براندو ، یکی از تیزهوش ترین ستارگان هالیوود در دهه پنجاه بر پرده درخشید . او پنج بار نامزد دریافت اسکار شد اما برای دریافت اسکار می بایست تا سال 1954 که به خاطر بازی در فیلم در بارانداز جایزه گرفت منتظر اسکار می ماند .

کاترین هپبورن که دوبار هم در دهه های 30 و 40 نامزد دریافت اسکار شد بود سه بار هم در دهه 50 نامزد شد و چهار بار در دهه 60 و برای آخرین بار در سال 1982 نامزد اسکار شد .

هپبورن در مجموع دوازده بار نامزد اسکار شد و چهار بار به این جایزه دست یافت که هنوز هیچ بازیگری به این رکورد دست نیافته است . جذابیت و محبوبیت هیچ بازیگر زن دیگری به اندازه او طولانی نشد و هیچ زنی هم به اندازه او در مراسم اسکار سال های مختلف موفقیت کسب نکرد .

وجه غالب فیلم های این دوره ترکیبی از شگفت انگیزی و مسخرگی بود . با این حال آکادمی در سال 1951 جایزه بهترین فیلم را به درستی به همه چیز درباره ایو و در سال 1955 به از اینجا تا ابدیت اعطا کرد .

فیلم از اینجا تا ابدیت همه چیز درباره ایو
فیلم از اینجا تا ابدیت فرد زینمان فیلم همه چیز درباره ایو جوزف ال منکیه ویچ

اما در سال 1952 که اسکار بهترین فیلم به یک آمریکایی در پاریس داده شد (آن هم در برابر اتوبوسی به نام هوس) و در سال 1957 که اسکار را به دور دنیا در هشتاد روز دادند ، آکادمی آشکارا به خطا رفته بود .

 فیلم اتوبوسی به نام هوس
فیلم دور دنیا در هشتاد روز مایکل اندرسون  فیلم اتوبوسی به نام هوس الیا کازان

در سال بعد از آن هم همین اتفاق افتاد . وقتی اسکار بهترین فیلم را به بزرگ ترین نمایش روی زمین دادند حتی مری پیکفورد که مجری برنامه بود، موقع اعلام نام فیلم برنده کاملا جاخورده بود .

دهه 1960

در همان حال که آمریکا با راه پیمایی های هواخواهان آزادی های مدنی و ترور جان اف کندی در حال دگرگونی بود ، هالیوود هم هرچند به آهستگی داشت تغییر می کرد .

در سال 1968 برنده اسکار بهترین فیلم ، یعنی در گرمای شب و نامزدهای دریافت این جایزه یعنی بانی و کلاید و گراجوئت نشان دهنده آمریکایی هشیارتر و با آگاهی سیاسی بیشتر بودند . آمریکایی که قرار بود در دهه 1970 متحول شود .

فیلم در گرمای شب نورمن جیسون

اسپنسر تریسی با سه بار نامزد شدن برای اسکار در این دهه دوام کار حرفه ای اش را به اثبات رساند و در همان حال بت دیویس و کاترین هپبورن همچنان ستاره های محبوبی بودند .

یکی از موفق ترین فیلم های این دهه بن هور بود که در سال 1960 با بردن 11 جایزه اسکار رکورد های قبلی را شکست و به مفهوم فیلم عظیم حماسی برنده جایزه اسکار معنی داد . بعدها فیلم هایی مانند رقصنده با گرگ ها ، دلاور و گلادیاتور از همین الگو پیروی کردند .

فیلم بن هور
فیلم بن هور ویلیام وایلر

در سال 1964 سیدنی پواتیه اولین بازیگر سیاهپوستی بود که جایزه اسکار بهترین بازیگری را ( به خاطر بازی در فیلم سوسن های مزرعه) گرفت . بازیگر سیاهپوست بعدی که اسکار گرفت دنزل واشینگتن بود که این جایزه را سه دهه بعد از آن برد .

سیدنی پواتیه
سیدنی پواتیه

در سال 1967 آکادمی سرانجام مشکل اعطای جایزه اسکار به آلفرد هیچکاک را با دادن جایزه دستاورد تمام عمر حل کرد . این تنها باری بود که دست هیچکاک به مجسمه اسکار خورد . او فقط زیر لب گفت : ممنون! و از صحنه پائین آمد .

در دهه 60 موزیکال ها هم محبوب بودند . داستان وست ساید ، بانوی زیبای من ، آوای موسیقی (در ایران : اشک ها و لبخندها) و اولیور اسکار بهترین فیلم را گرفتند .

اولیور اشک ها و لبخندها رابرت وایز بانوی زیبای من جرج کیوکر داستان وست ساید  رابرت وایز
اولیور اشک ها و لبخندها رابرت وایز بانوی زیبای من جرج کیوکر داستان وست ساید  رابرت وایز

 

در سال 1969 آکادمی یک بار دیگر نشان داد که برخی از تصمیم هایش در دراز مدت اعتبار ندارد .

2001 : ادیسه فضایی (در ایران : راز کیهان) استنلی کوبریک که اینک یکی از تاثیرگذارترین فیلم های تاریخ سینما به شمار می آید هم در رشته بهترین فیلم و هم در زمینه بهترین کارگردانی نادیده گرفته شد . در عوض جایزه بهترین فیلم را به فیلم اولیور و اسکار بهترین کارگردانی را به کارول رید دادند .

دهه 1970

سال های 1970 برای فیلمسازان آمریکا دهه تجربه های بزرگ بود . فیلمسازان آمریکایی در این دهه تعدادی از بهترین فیلم های آمریکایی را ساختند .

نسل جدیدی از فیلم سازان جوان آمریکایی مانند مارتین اسکورسیزی ، ویلیام فریدکین ، فرانسیس فورد کاپولا ، استیون اسپیلبرگ ، نورمن جیوسون و سیدنی پولاک در این دهه پا به عرصه فیلم سازی گذاشتند .

آن ها با زیبایی شناسی فیلم های اروپایی پرورش یافته بودند و تغییر لحن ناشی از نوغ فیلم سازی آن ها در فهرست اسامی نامزد ها و برندگان جوایز اسکار تاثیر گذاشت .

مارلون براندو برای بازی در پدرخوانده دومین اسکارش را کسب کرد .

مارلون براندون
مارلون براندون در فیلم پدرخوانده

چایناتاون (محله چینی ها) ، پدرخوانده ، ارتباط فرانسوی ، آخرین نمایش و مش همگی در آغاز این دهه نامزد جایزه اسکار شدند .

در این دهه نسل تازه ای از بازیگران هم در هالیوود به عرصه رسید . رابرت دونیرو و جک نیکلسون هم ار نظر ظاهری و هم از نظر طرز تلقی با بازیگران کلاسیک مانند کلارک گیبل و کری گرانت تفاوت داشتند .

در سال 1971 آکادمی بار دیگر به تصحیح یکی از اشتباهاتش اقدام کرد و به اورسن ولز یک اسکار افتخاری داد . در همان سال ، جورج سی اسکات اولین بازیگری بود که جایزه اسکار را رد کرد . او پیش از مراسم پیغام داد که برای دریافت جایزه نخواهد رفت و مراسم را یک رژه گوشتی دو ساعته نامید .

اورسن ولز
اورسن ولز

در سال 1972 به چارلی چاپلین هم یک اسکار افتخاری دادند . بسیاری لحظه دریافت جایزه او را عاطفی ترین لحظه در تاریخ اسکار نامیدند .

اهدای اسکار افتخاری چارلی چاپلین
اهدای اسکار افتخاری چارلی چاپلین

چارلی بیست سال پیش از آن ، هنگامی که رفتار سیاسی او زیر ذره بین قرار گرفت از آمریکا رفت و هنگامی که در سال 1972 برای دریافت جایزه اسکار برگشت طولانی ترین کف زدن ها در حالی که همه به پا ایستاده بودند ، در انتظارش بود .

تقریبا تمام فیلم های بزرگ برنده اسکار این دهه مانند پدرخوانده قسمت اول و دوم و پرواز برفراز آشیانه فاخته ، (در ایران : دیوانه ای از قفس پرید) من های چند استثنا هنوز در زمره فیلم های کلاسیک هستند .

در سال 1974 فیلم نیش (با بازی پل نیومن و رابرت ردفورد) با پشت سر گذاشتن دیوارنگاری های آمریکایی و جن گیر برنده اسکار شد و سه سال بعد ، راکی سیلوستر استالونه با پشت سرگذاشتن راننده تاکسی مارتین اسکورسیزی و همه مردان رئیس جمهور آلن جی پاکولا جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی (جان آویلدسون) را برد .

فیلم راکی
فیلم راکی سیلوستر استالونه فیلم نیش جورج روی هیل

جنگ ستارگان (ساخته جورج لوکاس) موفق ترین فیلم این دهه در سال 1978 هفت جایره اسکار را در رشته های فنی برد اما جایزه اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردان را به آن ندادند .

دهه 1980

فیلم های بزرگ نامزد اسکار در این دهه به خوبی فیلمهای دهه 1970 نبودند . در این دهه فیلم های احساساتی مانند رانندگی برای خانم دیزی ، دست و دل باز ، Rain Man ، دختر شاغل ، و کنار برکه طلایی نامزد اسکار شدند .

اما فیلم های خوبی مانند گمشده ، عین جنس ، رنگ ارغوانی ، جوخه ، فرزندان خدایی کهتر ، امید و جلال ، و می سی سی پی می سوزد هم که ترکیبی از یک حس تاریخی و وجدان اجتماعی را بازتاب می دادند نیز در میان نامزدهای اسکار دیده می شد .

سال 1981 یک تجدید حیات کوچک هم برای سینمای بریتانیا بود . ارابه های آتش در هفت رشته نامزد شد و چهار جایزه اسکار را برد . سال بعد از آن ، گاندی در 11 رشته نامزد شد و هشت جایزه را برد .

فیلم گاندی ریچارد اتنبرو فیلم ارابه های آتش هیو هادسن
فیلم گاندی ریچارد اتنبرو فیلم ارابه های آتش هیو هادسن

ارابه های آتش فیلم محبوب سال 1981 یعنی فیلم سرخ های وارن بیتی که در 12 رشته نامزد اسکار شده بود اما تنها سه جایزه برد را تحت الشعاع قرار داد . یکی از این سه جایزه ، اسکار بهترین کارگردانی بود .

دو تن از مهم ترین بازیگران این دوره ، مریل استریپ و داستین هافمن برای بازی در فیلم کریمر علیه کریمر اسکار گرفتند .

مریل استریپ و داستین هافمن
مریل استریپ و داستین هافمن

استریپ که بعد از کاترین هپبورن موفق ترین بازیگر برنده اسکار است ، در این دهه پنج بار دیگر هم نامزد دریافت جایزه شد .

هافمن در سال 1983 برای فیلم توتسی نامزد شد و در آغاز دهه 1990 دومین اسکار بهترین بازیگری را برد .

داستین هافمن در فیلم توتسی
داستین هافمن در فیلم توتسی

این دهه با این اتفاق نامیمون آغاز شد که درام خانوادگی رابرت ردفورد به نام مردم معمولی ، اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را از چنگ شاهکار مارتین اسکورسیزی به نام گاو خشمگین درآورد .

فیلم مردم معمولی رابرت ردفورد
فیلم مردم معمولی رابرت ردفورد

در سال 1984 فیلم شرایط مهرورزی پنج جایزه اسکار از جمله سه جایزه برای جیمز بروکز به عنوان کارگردان ، تهیه کننده و نویسنده را درو کرد . چنین موفقیتی را تنها چهار کارگردان دیگر داشته اند : لئو مک کری در سال 1944 ، بیلی وایلدر در سال 1960 ، فرانسیس فورد کاپولا در سال 1974 و جیمز کامرون در سال 1997 .

فیلم شرایط مهرورزی جیمز بروکز
فیلم شرایط مهرورزی جیمز بروکز

در سال 1981 رابرت دنیرو که چهار بار نامزد اسکار بهترین بازیگری شده بود سرانجام اسکارش را برای بازی در چهارمین فیلمی که با مارتین اسکورسیزی کار کرد برای ایفای نقش جیک لاموتای مشتزن در فیلم گاو خشمگین گرفت .

فیلم گاو خشمگین
فیلم گاو خشمگین مارتین اسکورسیزی

جک نیکلسون همچنان محبوب آکادمی بود و اولین بازیگری بود که بعد از دریافت اسکار بهترین بازیگر (در سال 1976 برای فیلم پرواز بر فراز آشیانه فاخته) در سال 1984 (برای فیلم شرایط مهرورزی) اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل را گرفت .

جک نیکلسون
جک نیکلسون سمت راست تصویر

دهه 1990

این دهه برای سینمای بریتانیا دهه پرکاری بود . در عرض هفت سال نه فیلم بریتانیایی از جمله فول مانتی ، چهار عروسی و یک تشییع جنازه ، رازها و دروغ ها و بازی گریستن نامزد دریافت اسکار شدند .

در سال 1999 شکسپیر عاشق جایزه اسکار بهترین فیلم را برد و نجات سرباز رایان را ناکام گذاشت .

فیلم شکسپیر عاشق جان مادن
فیلم شکسپیر عاشق جان مادن

گرچه تاریخ اسکار پر از شکایت های این چنینی است اما تبلیغات کمپانی سازنده شکسپیر عاشق برای کسب اسکار در این زمینه رقابت را به حد نازلی رساند . با این حال از آن پس تبلیعات و جوسازی شدید برای بدست آوردن اسکار بیشتر تبدیل به قاعده شده است تا استثنا .

در سال 1991 کوین کاستنر با فیلم با گرگ ها می رقصد که جایزه اسکار بهترین فیلم را گرفت ، به تجدید حیات نوع وسترن دست زد . با وجود محبوبیت نوع وسترن ، این فیلم دومین وسترنی است که اسکار بهترین فیلم را برده است . بعدا در سال 1992 فیلم نابخشوده کلینت ایستوود سومین وسترنی شد که اسکار گرفت .

فیلم نابخشوده کلینت ایستوود فیلم رقصنده با گرگ ها کوین کاستنر
فیلم نابخشوده کلینت ایستوود فیلم رقصنده با گرگ ها کوین کاستنر

مارتین اسکورسیزی در دهه 1990 هم نادیده گرفته شد . کارگردان دوستان خوب این بار جایزه را به کوین کاستنر واگذاشت .

استیون اسپیلبرگ که دست کم از نظر مالی موفق ترین کارگردان سینما به شمار می رود سرانجام در سال 1994 جایزه اسکار بهترین فیلم را برای فهرست شیندلر گرفت .

فیلم فهرست شیندلر استیون اسپیلبرگ
فیلم فهرست شیندلر استیون اسپیلبرگ

این فیلم در 12 رشته نامزد اسکار بود و هفت جایزه را گرفت و نظر بسیاری را که فکر می کردند اسپیلبرگ تنها می تواند فیلم های پرماجرای عامه پسند بسازد عوض کرد .

تام هنکس خود را به عنوان اسپنسر تریسی نسل خود تثبیت کرد . او در این دهه دو اسکار گرفت . یک بار در سال 1994 برای فیلم فیلادلفیا و یک بار هم در سال 1995 برای فیلم فارست گامپ .

در سال 1997 هنگامی که برای نخستین بار هیچیک از کمپانی های بزرگ هالیوود فیلمی در میان نامزد های جایزه اسکار بهترین فیلم نداشتند ، فیلم بیمار انگلیسی آنتونی مینگلا مطرح شد . اما باز هم برنده نهایی هالیوود بود .

سال بعد ، تایتانیک اسکارها را درو کرد . این فیلم در 14 رشته نامزد اسکار بود و 11 اسکار را برد. درست به اندازه اسکار های بن هور .

فیلم تایتانیک جیمز کامرون
فیلم تایتانیک جیمز کامرون

آکادمی همچنان به فیلم های حماسی و تاریخی هم علاقمند بود . دلاور مل گیبسون در سال 1996 اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را گرفت .

2000 به بعد

قرن جدید زمان به صحنه وارد شدن تصویرسازی کامپیوتری بود . این فن آوری به استودیوها این اعتماد به نفس را داد تا بار دیگر به ساختن فیلم های عظیم حماسی مانند سه گانه ارباب حلقه ها و گلادیاتور که یکی از نخستین برندگان اسکار در قرن تازه بود روی بیاورند .

صنعت فیلم بالیوود هند نیز بال و پر گشود و با فیلم هایی مانند لاگان و دوداس تماشاگران غربی را مخاطب قرار داد .

در مراسم اسکار سال 2001 وقتی گلادیاتور جوایز را برد ، ریدلی اسکات خاطره بن هور را زنده کرد . این فیلم در 12 رشته نامزد اسکار بود و پنج اسکار از جمله اسکار بهترین فیلم و بهترین بازیگر (راسل کرو) را گرفت .

فیلم گلادیاتور ریدلی اسکات
فیلم گلادیاتور ریدلی اسکات

اما خود اسکات جایزه بهترین کارگردانی را نگرفت . اسکار به استیون سودربرگ رسید که آن را برای فیلم قاچاق برد .

ببرخیزان ، اژدهای پنهان موفق ترین فیلم غیر انگلیسی زبان تاریخ ، نیز به اسکار نزدیک شد اما از فیلم گلادیاتور که حماسه سنتی تری بود شکست خورد .

در سال 2002 هالی بری به عنوان اولین زن سیاهپوستی که برنده اسکار بهترین بازیگر شد به چهره ای تاریخ ساز بدل شد . در همان مراسم ، دنزل واشینگتن دومین سیاهپوست برنده اسکار بهترین بازیگر مرد شد .

سیدنی پواتیه اولین سیاهپوست برنده اسکار نیز در همان شب یک اسکار افتخاری گرفت .

جوایز بازیگری کم و بیش موفقیت های دیگر فیلم ذهن زیبای ران هاوارد را تحت الشعاع قرارداد .

در سال 2003 فیلم شیکاگو با بردن شش اسکار بازگشت فیلم موزیکال را رقم زد . سه گانه ارباب حلقه ها هم در گیشه موفق بود اما آکادمی ابتدا صبر کرد تا هر سه فیلم ساخته شود .

فیلم شیکاگو راب مارشال
فیلم شیکاگو راب مارشال

در سال 2004 بازگشت پادشاه تمام جوایز از 11 جایزه ممکن از جمله اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی (پیتر جکسون) را برد .

فیلم بازگشت پادشاه پیتر جکسون
فیلم بازگشت پادشاه پیتر جکسون

دو فیلم قبلی این سه گانه در سال های 2002 و 2003 موفقیت های محدودی در مراسم اسکار داشتند و شش اسکار از 19 اسکاری را که نامزد بردن شان شده بودند ، بردند .

در سال 2004 شون پن بخاطر ایفای نقش در رود مرموز جایزه اسکار بهترین بازیگری را برد و شارلیز ترون هم بخاطر ایفای نقش یک قاتل در فیلم هیولا اسکار بهترین بازیگر زن را ربود .

در سال 2005 فیلم دختر میلیون دلاری ساخته کلینت ایستوود ، بازیگر و کارگردان آمریکایی ، اسکار بهترین فیلم را دریافت کرد .

فیلم دختر میلیون دلاری کلینت ایستوود

این فیلم که در هفت بخش نامزد اسکار بود ، جوایز بهترین فیلم و بهترین کارگردان را بدست آورد و هیلاری سوانک و مورگان فریمن بازیگر سیاه پوست آمریکایی ، نیز بخاطر بازی در این فیلم به ترتیب جوایز بهترین بازیگر نقش اول زن و بهترین بازیگر مکمل مرد را به خود اختصاص دادند .

در سال 2006 فیلم تصادف جایزه بهترین فیلم را در مراسم اسکار هفتاد و هشتمین اسکار برد .

فیلم تصادف پال هگیس
فیلم تصادف پال هگیس

جایزه بهترین بازیگر زن را ریس ویترسپون برای بازی در فیلم دست از پا خطا نمی کنم دریافت کرد و اسکار بهترین بازیگر مرد را فیلیپ سیمور هافمن بازیگر فیلم کاپوتی گرفت .

در سال 2007 فیلم از دست رفته ساخته مارتین اسکورسیزی به عنوان بهترین فیلم این دوره برگزیده شد . این فیلم در مجموع به چهار جایزه دست یافت .

هلن میرن بازیگر نقش الیزابت دوم، ملکه بریتانیا در فیلم ملکه اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن را بدست آورد و فارست ویتاکر، بازیگر نقش ایدی امین در فیلم آخرین پادشاه اسکاتلند، جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد.

در سال 2008 جایی برای پیرمردان نیست ، ساخته برادران کوئن به عنوان بهترین فیلم هشتادمین دوره اسکار شناخته شد .

فیلم جایی برای پیرمردان نیست برادران کوئن
فیلم جایی برای پیرمردان نیست برادران کوئن


این فیلم که در 8 رشته نامزد اسکار بود ، موفق شد علاوه بر جایزه بهترین فیلم جوایز بهترین کارگردانی ، بهترین فیلمنامه اقتباسی و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (خاویر باردم) را نیز بدست آورد .
دانیل دی لوئیس با فیلم خونی ریخته خواهد شد و ماریون کوتیار با فیلم زندگی به رنگ گل سرخ برندگان اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی بودند .

در سال 2008 دنیل دی لوییس برای فیلم خونی ریخته خواهد شد جایزه بهترین بازیگر مرد را برد .

در سال 2009 میلیونر زاغه نشین (Slumdog Millionaire) با به دست آوردن جایزه بهترین فیلم در مجموع در هشت رشته از جمله بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه اقتباسی برنده شد .

فیلم میلیونر زاغه نشین دنی بویل
فیلم میلیونر زاغه نشین دنی بویل

این فیلم که داستان برنده شدن پسری فقیر در مسابقه ای تلویزیونی است در 10 رشته نامزد دریافت اسکار بود .

کیت وینسلت بازیگر فیلم کتاب خوان و شون پن بازیگر فیلم میلک جایزه بهترین بازیگری را دریافت کردند .

در سال 2010 فیلم های اواتار و مهلکه هر کدام با نامزد شدن در 9 بخش ، بالاترین شانس را برای کسب جوایز اسکار 2010 داشتند که سهم مهلکه 6 جایزه و اواتار فقط 3 جایزه بود . 

فیلم مهلکه کاترین بیگلو
فیلم مهلکه کاترین بیگلو

فیلم اواتار که پرخرج ترین و پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما به شمار می رود ، موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم نشد و در عوض ، فیلم مهلکه این جایزه را به دست آورد .

مهلکه که داستان آن درباره جنگ عراق است ، با به دست آوردن 6 جایزه از جمله بهترین فیلم موفق ترین فیلم هشتاد و دومین مراسم اعطای جوایز اسکار بود و کاترین بیگلو ، سازنده این فیلم به عنوان نخستین زنی که اسکار بهترین کارگردانی را به دست آورد ، نام خود را در تاریخ اعطای این جوایز ثبت کرد .

اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول به ساندرا بولاک (با فیلم نقطه کور) و اسکار بهترین بازیگر زن نقش مکمل به مونیک (با فیلم پرشس) رسید .

اسکار بهترین بازیگر مرد نقش اول به جف بریجز (با فیلم دل دیوانه) و بهترین بازیگر مرد نقش مکمل به کریستفر والتس (با حرامزاده های بی شرف) رسید .

2011 سال بریتانیایی ها و سخنرانی پادشاه بود . این فیلم که در 12 رشته نامزد اسکار بود ، چهار جایزه اصلی از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را به خود اختصاص داد . 

فیلم سخنرانی پادشاه تام هوپر
فیلم سخنرانی پادشاه تام هوپر

کالین فرث و کریستین بیل دو بازیگر بریتانیایی برای فیلم های سخنرانی پادشاه و مبارز جوایز بهترین بازیگر مرد را در دریافت کردند .

سخنرانی پادشاه به داستان لکنت زبان جورج ششم ، پادشاه سابق بریتانیا و پدر ملکه فعلی بریتانیا و تلاش او برای چیره شدن بر این مشکل می‌پردازد .

2012 فیلم هوگو و آرتیست هر کدام با 5 اسکار بیشترین جوایز را از آن خود کردند . اصغر فرهادی نیز با فیلم جدایی نادر از سیمین اسکار بهرین فیلم خارجی زبان را کسب کرد تا تاریخ ساز باشد .

فیلم جدایی نادر از سیمین اصغر فرهادی
فیلم جدایی نادر از سیمین اصغر فرهادی

2013 فیلم زندگی پی با 4 جایزه پیشتاز برندگان بود و پس از آن بینوایان و آرگو با 3 جایزه در رتبه دوم قرار گرفت .

فیلم آرگو بن افلک
فیلم آرگو بن افلک

2014 جایزه بهترین فیلم به «دوازده سال بردگی» ساخته استیو مک کویین تعلق گرفت . 

دوازده سال یک برده
دوازده سال بردگی استیو مک کویین
 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
تاج زاده
see the Oscar prize
<<پاسخ به این نظر
08:10 04 آذر 92
plus  0  
min   1
نیلا
از نظر من تایتانیک زیباترین فیلم تا به امروز بود و همیشه جاودانه میمونه
<<پاسخ به این نظر
22:22 02 فروردين 93
plus  3  
min   0
رضا
رزیدنت اویل خوبه چون بحث انسانیت وسطه
<<پاسخ به این نظر
21:27 13 ارديبهشت 93
plus  0  
min   0
مطالب مرتبط