روده بزرگ

روده بزرگ انسان

تعداد بازدید: 5532
کد مطلب: 2824
تاریخ انتشار: 09:26 19 اسفند 1390

روده بزرگ انسان

 
 

روده بزرگ بخشی از دستگاه گوارش است که از انتهای روده باریک شروع و به مجاری مقعد خاتمه می یابد .

پس از جذب مواد غذایی در روده کوچک ، باقیمانده مواد وارد روده بزرگ می شود و بیشتر آب موجود در این مواد  در این قسمت جذب بدن می شوند و ماده دفعی نیمه جامدی که حاصل این عمل است بنام مدفوع وارد راست روده و در آنجا تا زمان حرکت روده ای از بدن خارج می گردد .

طول روده بزرگ حدود 5/1 تا نزدیک 2 متر می باشد . روده بزرگ دور شکم را فراگرفته و روده باریک در وسط آن قرار دارد . روده بزرگ از بخش هایی به نام کولون صعودی ٰ عرضی و نزولی تشکیل شد ٰ که کولون صعودی از روده کوچک شروع و در سمت راست شکم به سمت بالا و کولون عرضی از سمت راست به چپ بدن و کولون نزولی از طرف چپ شکم به سمت پایین می آید .

کولون صعودی دنباله روده کور است . روده کور یا سکوم قسمت ابتدایی روده بزرگ است که زائد آپاندیس به انتهای آن متصل است و طول آن کمتر از چند سانتی متر است . کولون صعودی تا زیر کبد بالا رفته و با زاویه قائمه به سمت چپ پیچ خورده ، در ادامه کولون عرضی که زیر معده قرار دارد و از غشاء نازکی به نام آبشامه شکم پوشیده و متحرک است . این دو غشا به هم چسبیده و بندی را تشکیل می دهند که کولون عرضی را به انحنای بزرگ معده مرتبط می سازند . سپس کولون نزولی با یک زاویه حاده در زیر تحال به سمت پایین آمده و دنباله آن که کولون خاصره لگن است در حفره خاصره لگن چپ قرار دارد در داخل لگن کوچک شده و به راست روده یا رکتوم منتهی می شود . در این قسمت روده کلفت تر می شود و همراه با حرکات آزاد زیرا مدفوع در آن جمع تا موقع تخلیه فرا رسد .

 ترشحاتی بنام موکوس در سلولها موجود در لایه مخاطی کولون ترشح می شود که با لغزنده کردن سطح مخاط به دفع مواد کمک می کند . روده مستقیم دنباله کولون خاصره لگنی است که طول آن 12 الی 15 سانتی متر می باشد و جای آن حفره لگن می باشد که در مردان عقب شانه و پروستات و در زنان پشت رحم قرار دارد . در نهایت مجرای متعددی قسمت تحتانی روده مستقیم به طول 3 سانتی متراست که دارای سیاهرگهای بسیار و عضله تنگ کننده مقعد میباشد .    

 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
مطالب مرتبط