ویتامین B6 یا پیریدوکسین

ویتامین ب6

تعداد بازدید: 2743
کد مطلب: 13677
تاریخ انتشار: 16:39 11 آذر 1391

ویتامین ب6

 
 

ویتامین ب6 (Pyridoxin) یا همان پیریدوکسین، برای فعال شدن این ویتامین بایستی ویتامین B2 و روی به اندازه کافی در بدن موجود باشد

این ویتامین نیز همانند سایر ویتامین های خانواده ب-کمپلکس نیازی به چربی ندارد.

پس از جذب با فسفر ترکیب شده به صورت فرم فعال پیریدوکسال، فسفات و یا PLP در می آید.

برای فعال شدن این ویتامین بایستی ویتامین B2 و روی به اندازه کافی در بدن موجود باشد.

آنچه در خون اندازه گیری می شود، فرم  فعال این ویتامین است.

ذخیره فرم فعال ویتامین B6 در بدن نمی تواند بیش از 150 میلی گرم باشد. لذا این ویتامین باید مرتبا بطور روزانه وارد بدن شود.

ویتامین B6 برای تولید نیاسین از اسید آمینه تریپتوفان در بدن بسیار ضروری است.

دارو ها و مشروبات الکلی جزء دشمنان این ویتامین می باشند.

کمبود این ویتامین باعث کاهش تشکیکل هموگلوبین و در نتیجه کم خونی  می شود.

نیاز روزانه بدن به این ویتامین 30-10 میلی گرم در روز می باشد.

 

 
 

پیریدوکسین و اینوزیتول دو ویتامین از خانواده B  می باشند که سالیان دراز در حاشیه علم تغذیه قرار داشتند اما پیریدوکسین خیلی زودتر به رسمیت شناخته شد.در حالی که اینوزیتول از نظر ویتامین بودن هنوز به رسمیت شناخته نشده است.

ویتامین B6 برای اولین بار در سال 1934 کشف شد و پس از کشف سالیان زیادی در فراموشی ماند تا اینکه در سالیان اخیر از همه جای جهان روی این ویتامین تحقیقات علمی اساسی صورت گرفت که منجر به بدست آمدن نتایج جدیدی در علم بیو شیمی ویتامینها گردید .

ویتامین B6 از جمله ویتامین‌های محلول در آب است که بعد از هضم غذا، از بدن دفع می‌شود.

واحد وزن این ویتامین، میلی‌گرم است و مقدار مصرف روزانه آن برای بزرگسالان 6/1 تا 2 میلی‌گرم است.

مصرف بیش از حد مجاز آن ممکن است موجب بروز ناراحتی‌های عصبی شود و بی‌قراری و دیدن خواب‌های آشفته را به همراه داشته باشد.

استر فسفریک ویتامین B6 ، کوآنزیم آنزیمهایی است که بویژه در متابولیسم اسیدهای آمینه و پروتئینها دخالت می‌نمایند. این آنزیمها عبارتند از: اسید آمینو دکربوکسیلاز ، اسید آمینوآمیناز ، ترانس آمینازها و سینورنیناز. اسید آمینو دکربوکسیلاز باعث دکربوکسیله شدن اسید گلوتامیک و تبدیل آن به اسید گاما-آمینوبوتیریک می‌گردد. اسید گاما- آمینوبوتیریک یک آرامش دهنده طبیعی و تنظیم کننده فعالیت سلولهای عصبی است. فقدان ویتامین B6 سبب تقلیل مقدار این اسید در سلول عصبی می‌شود و اختلالات عصبی ناشی از این کمبود می‌باشد.

تجربه نشان داده که اختلالات عصبی ناشی از فقدان B6 را می‌توان با تجویز اسید گاما بوتیریک معالجه کرد. ترانس آمینازها آنزیمهایی هستند که باعث انتقال ریشه آمین از یک اسید آمینه بر روی یک اسید آلفا ستونیک می‌گردند. سینورنیناز آنزیمی است که باعث تبدیل اسید آمینه حلقوی به نام تریپتوفان به اسید نیکوتینیک می‌شود. ابتدا در طی یک سری واکنش ، تریپتوفان به جسمی به نام سینورنین تبدیل گشته و سپس این جسم به اسید نیکوتینیک تبدیل می‌شود. بنابراین به کمک این آنزیم و ویتامین B6 بیوسنتز نیاسین آمید از منشا تریپتوفان انجام می‌گیرد و در صورت فقدان ویتامین B6 دفع ادراری اسید گزانتورنیک که در حالت طبیعی بسیار ناچیز است افزایش می‌یابد

 
 

یکی دیگراز اعضای گروه ویتامینهای محلول درآب ویتامینB6ونام علمی آن پریدوکسین* است.

آمپولهای تقویتیB کمپلکس حاویB6 هستند . بسیاری از داروها که برای تقویت اعصاب تجویز می شوند ، دارایB6 هستند .

B6عضو مهم دیگری از خانواده ویتامینهایB است که نام آنرا زیاد شنیده اید . در مطلب زیرآنرا بیشتر به شما معرفی خواهیم کرد .

 ویتامینB6 در بسیاری از غذاها وجود دارد، با خوردن غذا وارد بدن می شود و از قمستهای ابتدایی روده جذب خون می شود . در خون گیرنده های پروتئینی موجوداست کهB6را دریافت و منتقل می کند در حالیکه یک مولکول فسفر به آن اضافه شده است. گفتیم ویتامینهای محلول در آب در بدن ذخیره نمی شوند ولیکنB6 با اینکه محلول درآب است به میزان کم در عضلات ذخیره می شود و نیاز فرد را تا 5 ماه تأمین می کند و پس از این مدت کمبود ویتامین در فرد بروز می کند .(ادامه...)

 
 

Vitamin B6 is a water-soluble vitamin and is part of the vitamin B complex group. Several forms of the vitamin are known, but pyridoxal phosphate (PLP) is the active form and is a cofactor in many reactions of amino acid metabolism, including transamination, deamination, and decarboxylation. PLP also is necessary for the enzymatic reaction governing the release of glucose from glycogen more...

 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
مطالب مرتبط