کاخ ورسای

کاخ ورسای

تعداد بازدید: 1812
کد مطلب: 18549
تاریخ انتشار: 10:37 26 آبان 1392

کاخ ورسای

 
 

کاخ ورسای (Palace of Versailles)‏ مجموعه کاخ‌هایی در شهر ورسای در نزدیکی پاریس است که به عنوان بزرگ ترین کاخ‌های سلطنتی جهان شناخته می‌شود .

این کاخ سابقا در دهکده‌ای به همین نام در نزدیکی پاریس قرار داشت اما امروزه این دهکده و کاخ جزء حومه پاریس محسوب می‌شوند . از سال ۱۶۸۲ تا سال ۱۷۸۹ که به اجبار انقلابیون خانواده سلطنتی به پاریس منتقل شدند ، این کاخ محل زندگی و دربار حکومتی شاهان فرانسه بود . معاهده ورسای که به جنگ جهانی اول پایان داد در این کاخ عقد شده‌ است .

این کاخ به عنوان یکی از میراث جهانی توسط یونسکو انتخاب شده‌ است .

لویی چهاردهم با ساخت این کاخ در نظر داشت هم از شلوغی پاریس دور شود و هم با یک جا جمع کردن دستگاه‌های دولتی و دربار در ورسای کنترل بیشتری را بر آن ها داشته باشد . علاوه بر کاخ سلطنتی و اماکن دولتی نظیر دیوان‌ها و دادگاه‌ها ، منازل هزاران نفر از درباریان ، فرمانداران ، قضات ، وزرا و شخصیت‌های حکومتی در ورسای قرار داشت . لویی چهاردهم درباریان را وادار ساخت که در ورسای زندگی کنند و از افزایش حضور ، قدرت و املاکشان در دیگر مکان‌ها بپرهیزند . با این کار لویی قدرت کنترل زیادی بر تمام درباریان پیدا کرد .

لویی لووا به منظور اقامت شاه و ملکه آپارتمانی را طراحی کرد که «شتو نف» (در فرانسه به معنی کاخ نو) نامیده می‌شد . علاوه بر این دو آپارتمان که کاملأ شبیه هم هستند و از هفت سالن با نام های الهه های رومی تشکیل شده اند قسمت‌های خصوصی و خوابگاه‌های دیگری هم در این کاخ برای شاه و ملکه فراهم شد .

وی برای طراحی این بخش از اصول معماری ایتالیایی رایج در قرن ۱۶ و ۱۷ استفاده کرد. او نقشه‌ای کشید که از از هفت تالار تشکیل شده‌ بود . این ۷ سالن از منظومه خورشیدی و ایزدهای رومی الهام گرفته شده بودند . همه تالارها دور تا دور سالن مرکزی به نام تالار آپولون که خوابگاه لویی چهاردهم بود قرار داشتند . به این نوع طراحی، طراحی «خورشیدمرکزی» می‌گویند . این سالن‌ها به نام‌های زیر نامیده می‌شدند :

  • تالار دایان (برگرفته از ایزد شکار روم و سیاره ماه)
  • تالار مارس (برگرفته از ایزد جنگ روم و سیاره مریخ)
  • تالار مرکوری (برگرفته از ایزد بازرگانی و هنرهای آزاد رومی و سیاره تیر)
  • تالار آپولون (برگرفته از ایزد هنرهای زیبا رومی و خورشید)
  • تالار ژوپیتر (برگرفته از ایزد حقوق و قانون رومی و سیاره مشتری)
  • تالار ساترن (برگرفته از ایزد کشاورزی رومی و سیاره کیوان)
  • تالار ونوس (برگرفته از ایزد عشق رومی و سیاره ناهید)

در سال های بعد دو تالار فراوانی مخصوص خزانه و هرکول به این تالار ها افزوده شد .

ورسای دارای بزرگ ترین مجموعه باغ‌ها و فضای سبزی است که تا کنون در جهان ساخته شده‌ است . در میان این باغ‌ها، آبراه‌ها ، حوض‌ها ، فواره‌ها و مجسمه‌های زیبایی طراحی شده‌اند . طراحی تمام این قسمت‌ها توسط آندره لونتر صورت گرفته‌ است . طراحی فضای سبز به شکلی است که نمای بسیار وسیع و بی انتهایی را به ذهن می‌آورد . باغ‌ها نیز در قسمت جنوبی کاخ قرار گرفته‌اند که نمای فوق العاده‌ای را از ایوان کاخ سلطنتی فراهم می‌کند . تمامی این فضا بر دو سوی کانال محوری ورسای قرار گرفته‌اند . در چهار سوی این کانال نیز فواره‌ها و استخرهای عظیمی پدید آمده‌اند که بعضی از آن ها نظیر استخر آپولون و یا استخر لاتونا شهرت جهانی دارند .

علاوه بر کاخ سلطنتی کاخ‌ها و عمارت‌های دیگری نیز در محوطه ورسای ساخته شده‌اند که از معروف ترین آن‌ها می‌توان از گراند تریانون و پتیت تریانون نام برد .

با توجه به عظمت ، شکوه و وسعت کاخ ورسای هزینه نگهداری این کاخ بسیار بالا بود هرگز رقم دقیق آن توسط کوبرگ خزانه دار لوئی چهاردهم فاش نشد اما به طوری که طی یک برآورد گفته می‌شود که حدود ۲۵٪ درآمد ملی فرانسه در آن زمان صرف فراهم کردن هزینه زندگی شاه در این کاخ می‌شد . در طی تحقیقات امروزی هزینه ساخت ساختمان‌های این کاخ بالغ بر ۲ میلیارد دلار و قیمت طلا و نقره به کار رفته در این کاخ بر اساس قیمت طلا و نقره در سال ۲۰۰۶ به حدود ۶۰۰ میلیارد دلار می‌رسد . به همین خاطر تعدادی از تاریخ نگاران زندگی در ورسای را زندگی طلایی نامیده‌اند . پس از انقلاب فرانسه این کاخ توسط انقلابیون اشغال شد و تمامی اثاثیه آن به نفع انقلاب مصادره و در حراجی های اروپا و آمریکا به فروش رسید . 

کاخ ورسای (Palace of Versailles)‏

 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
مطالب مرتبط