ویتامین B9 یا فولیک اسید

ویتامین B9 یا فولیک اسید

تعداد بازدید: 2634
کد مطلب: 13685
تاریخ انتشار: 10:48 12 آذر 1391

ویتامین B9 یا فولیک اسید

 
 

ویتامین ب (Vitamin b (or Vitamin b Folic acid) یا همان فولیک اسید، وجود این ویتامین از گرفتگی عروق جلوگیری و در نتیجه از بدن در مقابل امراض قلبی و مغزی محافظت می کند.

این ویتامین در آب حل میشود و جزء خانواده بزرگ ب-کمپلکس می باشد.

نام دیگر آن فولات و فولاسین نیز می باشد که سابقا به آن ویتامین B9 نیز گفته می شود اما امروزه دیگر این نام به کار برده نمی شود.

مقدار این ویتامین با میکروگرم محاسبه می شود.

این ویتامین از بروز نقص مادر زادی بنام اسپینا بیفیدا در ستون فقرات جنین جلوگیری می کند.

این ویتامین از گرفتگی عروق جلوگیری و در نتیجه از بدن در مقابل امراض قلبی و مغزی محافظت می کند.

رشد و تکامل گلبولهای قرمز خون با حضور این ویتامین امکان پذیر است و وجود B12 و آهن به تنهایی برای این منظور کافی نیست. به عبارت دیگر این ویتامین از بروز کم خونی جلوگیری می کند.

این ویتامین با همکاری دو ویتامین B6 و B12، اسید آمینه هموسیستئین را برای بدن مضر می باشد از بین می برد.

در متابولیسم پروتینها دخالت دارد.

این ویتامین در تشکیل عوامل ژنیتیکی در درون هسته سلولها (RNAوDNA) که حامل کلیه صفات ارثی انسان می باشد و در تقسیم سلولی موثرند نقش عمدهای را بازی می کند.

 

 
 

این ویتامین نقش مهمی را در سلامت انسان بازی میکند. کشور آلمان از جمله کشور هایی است که بعد از آمریکا بیشترین تحقیقات علمی در مورد نقش این ویتامین در سلامتی انسان در آن اجرا شده است.

متاسفانه کمبود این ویتامین در خانمهایی که در سنین بارداری می باشند عوارض بسیار خطر ناکی را به دنبا داردو حاملگی با کمبود این ویتامین ریسک بزرگی می باشد.

اسید فولیک به همراه ویتامین B12 و ویتامین C به هضم غذا و استفاده ی بدن از پروتئین و ساخت پروتئین در زمان لازم کمک می کند. اسید فولیک برای ساخت گلبول های قرمز خون و DNA (که عمل کنترل وراثت را انجام می دهد و راهنمایی برای فعالیت های سلول ها می باشد.)نیز لازم است.

این دارو به شكل قرص‌های یك میلی‌گرمی یا محلول‌های تزریقی موجود است. مقدار و روش مصرف این دارو به عنوان درمان در بالغین و كودكان روزانه یك میلی‌گرم یا كمتر از راه خوراكی یا آمپول آن به صورت عضلانی یا داخل رگ است. در نوزادان ، روزانه ۱/۰ میلی‌گرم یا كمتر از راه خوراكی و یا تزریق عضلانی یا وریدی تجویز و توصیه می‌شود.

فولات کم در خون، احتمال بروز سرطان را زیاد می کند. فولات برای ساخت، تعمیر و عملکرد DNA لازم است. شواهدی در دست است که نشان می دهد، کمبود فولات موجب تخریب DNA می گردد و این تخریب ممکن است باعث سرطان شود.

تحقیقات نشان داده است که کمبود فولات غذایی موجب افزایش سرطان روده بزرگ و بیماری کبدی میشود.

سلول های سرطانی به سرعت تکثیر می شوند. فولات، برای سلول ها و بافت های تکثیر یافته بسیار مفید است. برای سرطانی ها، مصرف مکمل فولات بسیار خوب است.

 
 

اسید فولیک که به نام‌های فولات یا ویتامین B۹ نیز خوانده می‌شود برای بسیاری از اعمال بدن از جمله سلامتی سیستم عصبی، خون و یاخته‌ها حیاتی و اساسی است. این ویتامین بدن را در مقابل بیماری‌های قلبی، نقصهای مادر زادی، پوکی استخوان و سرطان‌های مشخصی حفظ می‌کند. در فرآورده‌های غذایی (برای مثال جوشیده یا حرارت داده شده) اسید فولیک از بین می‌رود. نگه داشتن غذا در حرارت اتاق به مدت طولانی نیز می‌تواند محتوای اسید فولیک آن را از بین ببرد.(ادامه...)

 
 

Folic (FOH-lik) acid is a B vitamin. It helps the body make healthy new cells. "Folic acid" and "folate" mean the same thing. Folic acid is a manmade form of folate. Folate is found naturally in some foods. Most women do not get all the folic acid they need through food alone.(more...)

 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
مطالب مرتبط