نظریه های انگیزش

نظریه های انگیزش

تعداد بازدید: 10950
کد مطلب: 14299
تاریخ انتشار: 15:24 13 دي 1391

نظریه های انگیزش

 
 

نظریه های انگیزش (Motivation Theories) به توصیف و تشریح چرایی رفتار می پردازند. هدف این نظریه ها توصیف شدت، جهت و تداوم رفتار است.بر اساس اصل علیت، همه ی نظریه های انگیزش، رفتار را برخاسته از علتی می دانند. در یک نگرش کلی می توان نظریه های انگیزش را به سه دسته تقسیم کرد:

  • نظریه های تقویت و یادگیری-  این نظریه ها بر نتایج رفتار به خصوص نقش تقویت مثبت تاکید دارند.
  • نظریه های نیاز یا محتوایی- این نظریه ها به تشریح چیستی رفتارهای برانگیخته شده و آن چه درون فرد و محیطش می گذرد و رفتار فرد را تشدید می کنند، می پردازند. نظریه های محتوایی که به نظریه های نیاز نیز معروفند، به مدیران کمک می کنند تا بدانند کارمندان به چه چیزهایی به عنوان پاداش کار یا ارضاکننده ی نیازها بها می دهند.
  • نظریه های فرآیندی یا مدل های تصمیم گیری- این نظریه ها چگونگی و چرایی برانگیختی افراد را شرح می دهد. آن چه این نظریه بیان می کند این است که هر نیاز چرا و چگونه با پاداش های خاص ارتباط پیدا می کند و یا کارمندان چه کارهای خاصی را انجام دهند تا شایستگی دریافت پاداش را داشته باشند.

نظریه های محتوایی و فرآیندی مکمل یکدیگرند. نظریه های محتوایی بیشتر با رضایت شغلی سر و کار دارند و نظریه های فرآیندی با مفاهیم ضمنی عملکردی و تلاش های کاری در ارتباط اند.

 

 
 

نظریه سلسله مراتب نیازها (آبراهام مازلو)

از نظر مازلو نیازهای انسان ها از یک سلسله مراتب پیروی می کند. همان گونه که در شکل مشخص است، نیازهای زیستی در پایین هرم قرار گرفته اند. این نیازها، بیان گر نیاز های پایه ای انسان ها هستند مانند خوراک، پوشاک و مسکن. هنگامی که این سطح از نیاز ها کمی ارضا شد، نیرو و انگیزشی در فرد ایجاد می شود که او را به یک مرحله بالاتر، یعنی سطح نیازهای ایمنی و تامین برساند. در این سطح انسان ها به دنبال رفع نیازهایی مانند رهایی از وحشت، تامین جانی و ... می باشند. در سطح بعدی، برطرف سازی نیازهای اجتماعی، احساس تعلق و دوست داشتن پدیدار می شود. چون انسان ها موجوات اجتماعی هستند، پس علاوه بر نیاز تعلق به یک گروه، نیاز به احترام و قدر و منزلتی که دیگران برای او قائل هستند، نیز دارند.

 

 

سطح بعدی، پس از این که نیاز احترام به قدر کافی ارضا شد، سطح خود شکوفایی است. این سطح بیانگر میل به شدن است یعنی همان گونه که مازلو بیان می کند: " آن چه انسان می تواند باشد باید بشود".

باید دقت کرد، هدف مازلو از ارائه ی این ساختار، ارائه ی یک چهارچوب جامع و مانع نبوده است، بلکه قصد داشته است تا ساختاری مفید برای پیش بینی رفتارهای احتمالی افراد ارائه دهد. برخی از نظریه پردازان مانند گریوز(Graves) و آلدرفر(Alderfer) کوشیده اند تا این سلسله مراتب را تعدیل سازند.

نظریه مراحل مختلف زندگی ( گریوز)

این نظریه با نظریه ی سلسله مراتب مازلو هم خوانی دارد و بیان می کند که انسان ها در مراحل مختلف زندگی قرار دارند؛ در هر مرحله انسان ها رفتارها و ارزش هایی را از خود بروز می دهند که به همان سطح اختصاص دارد. از نظر گریوز رفتن از یک مرحله زندگی به مرحله دیگر نیازمند یک تغییر و تحول درونی و بیرونی است.

نظریه زیستی- تعلق- رشد

این نظریه از سه جهت با نظریه ی سلسله مراتب مازلو تفاوت دارد:

  • این نظریه، ابتدا نیاز ها را به سه دسته تقسیم می کند:
  1. نیازهای زیستی که به رفاه مادی افراد مرتبط است.
  2. نیازهای تعلق که میل به ارضای روابط میان فردی را در بر می گیرد
  3. نیازهای رشد که به بیان میل به رشد و توسعه مستمر فردی می پردازد.
  • بر خلاف نظریه ی سلسله مراتب مازلو که رفتن به سطح بالاتر نتیجه ی ارضای سطح پایین تر است، این نظریه از اصل " ناکامی- بازگشت" استفاده می کند. این اصل بیانگر این است که اگر نیاز سطح بالایی در فرد سرکوب شود، نیاز سطح پایین تر در وی فعال می شود.
  • مازلو عقیده دارد هر رفتار در هر لحظه ی مشخص، تحت تاثیر نیازی است که شدیدتر است، در حالی که آلدلرفر می گوید در هر لحظه بیش از یک نوع نیاز می تواند در شکل دهی رفتار نقش داشته باشد.


 
 

Motivation is the psychological feature that arouses an organism to action toward a desired goal and elicits, controls, and sustains certain goal directed behaviors. It can be considered a driving force; a psychological drive that compels or reinforces an action toward a desired goal. Motivation elicits, controls, and sustains certain goal-directed behaviors. For example, hunger is a motivation that elicits a desire to eat. Motivation has been shown to have roots in physiological, behavioral, cognitive, and social areas...more

 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
saeed
بسیار عالی بود ولی کاش فیلمش فارسی بود به امید اون روز ممنون ازتون
<<پاسخ به این نظر
18:44 14 دي 91
plus  3  
min   0
پریسا
19:11 18 اسفند 91
plus  0  
min   0
f
mataleb kheili kame
<<پاسخ به این نظر
12:01 07 ارديبهشت 92
plus  1  
min   0
محمد
عالیست خواهشا امکان دانلودش را هم بگذارید
<<پاسخ به این نظر
09:48 29 مهر 92
plus  0  
min   0
مطالب مرتبط