میعان

میعان

تعداد بازدید: 18108
کد مطلب: 13362
تاریخ انتشار: 16:13 20 آبان 1391

میعان

 
 

میعان (condensation) به فرایند تغییر فیزیکی ماده از فاز گازی به فاز مایع گفته می شود. این عمل در واقع معکوس تبخیراست. زمانی که ماده ای در فاز گازی به فاز جامد برود به این پدیده رسوب می گویند.

 
 

یک بخش مهم چگالش تقطیر در آزمایشگاه ها و کاربرد در شیمی صنعتی است. از آنجایی که چگالش یک عمل طبیعی است لذا می تواند برای تولید حجم بالای آب مصرفی انسان ها از این روش استفاده کرد. بسیاری از دستگاه ها صرفا برای جمع آوری آب کندانسه طراحی شده اند. چنین سیستم هایی می توانند برای حفظ رطوبت خاک در مناطق بیابانی به کار روند. این پدیده در تشکیل ابر از قطرات آب موجود در جو نیز وجود دارد.

 
 

وجود رطوبت بالا در خانه های ما تا حد زیادی برای افراد نامطلوب بوده و راه های زیادی برای کاهش آن در نظر گرفته شده. بر اثر کار کرد وسایلی مانند خشک کننده های لباس، دستگاه تصفیه هوا و... هوای خانه می تواند تا حد زیادی رطوبت داشته باشد. هنگامی که این هوای مرطوب در برخورد با سطوح سرد مانند دیوارها و پنجره ها قرار می گیرد تبدیل به کندانسه شده. (به دمایی که در آن آب موجود در هوا به از بخار به مایع تبدیل می شود نقطه شبنم می گویند.) چگالش معمولا مشکل زمستان است دمای بیرون سرد بوده و در و دیوارهای خارجی سرد می گردند که نتایج زیر را به دنبال خواهد داشت.

  • هوای سرد وارد خانه می شود
  • هوای گرم رطوبت به خود می گیرد
  • هوای گرم و مرطوب روی دیوارها در و پنجره می نشیند و تا نقطه شبنم سرد می شود.
  • بر اثر رطوبت زیاد چگالش اتفاق می افتد.
 
 

حرکت آب روی دیوارها و پنجره از جمله مشکلات چگالش است. نادیده گرفتن این امر منجر به پوسیدگی دیوارها و قاب پنجره ها می شود. بودن نشانه های پوسیدگی در دیوارها نشانه وجود سیستم ضعیف تهویه مطبوع است. چگالش در زیر طبقات می تواند کف را پوسیده کرده و امکان رشد قارچ در قاب های چوبی را تشدید کند. دیوار آشپزخانه و حمام که رطوبت بالایی دارد، دیوارهای خارجی، کف های بدون عایق محل هایی هستن که چگالش بیشتر در آن ها اتفاق می افتد.

 چگالش پنجره چگالش دیوارها

 

 
 

به چگالشی که در سطح زمین اتفاق می افتد مه گفته می شود. تفاوت میان تشکیل مه و ابر روی سطح زمین این است که هوای مه به بالا نمی رود. مه زمانی اتفاق می افتد که هوا دارای رطوبت بالایی باشد و در اثر برخورد با سطح سرد زمین به نقطه شبنم رسیده و چگالش رخ می دهد. یک نوع دیگر شناخته شده مه، مه تابشی است و در شب که هوا سردتر است رخ می دهد.

 

 
 

اجازه بدهید برای شرح این حالت ماده اول از چگالش یا میعان سر در بیاوریم. چگالش زمانی رخ می دهد که مولکولهای گازی مختلف در کنار هم جمع شوند و به مایع تبدیل شوند. این اتفاق در اثر یک افت انرژی رخ می دهد. بخارها در واقع اتمهای تحریک شده هستند. وقتی انرژی از دست می دهند کم جنب و جوش می شوند و شروع به تجمع می کنند. آنها می توانند به شکل یک قطره در آیند. آب می تواند روی در ظرفی که آب در آن می جوشد متراکم شود. روی فلزات هم می تواند سرد شود و مجدداً مایع شود. در این حالت یک حالت متراکم شده(کنداسه) از گاز دارید...ادامه

 
 

اگر بخار يا گاز به اندازه كافي سرد شود مولكول ها تا حدي به هم نزديك مي شوند كه بخار به مايع تبديل مي شود اين تغيير حالت ميعان نام دارد.
به بيان ديگر :ميعان يعني مايع شدن و يا تبديل بخار يا گاز به مايع

تشكيل شبنم، مه، تشكيل ابر و بارش ، تشكيل قطرات آب برروي شيشه اي پنجره در زمستان نمونه هايي از عمل ميعان هستند.
ميعان هم مانند انجماد با از دست دادن گرما همراه است بنابراين گرماده محسوب مي شود.

بدنيست بدانيد كه:
اگر بخار آب موجود در هوا از حد معمول بيشتر باشد چنين هوايي را شرجي يا سيرشده يا اشباع مي نامند.
هواي شرجي گرمتر از حد معمول بنظر مي رسد زيرا عرقي كه بر سطح بدن تشكيل مي شود بسرعت تبخير نمي شود تا بدن خنك شود. سواحل شمالي و جنوبي ايران چنين هوايي دارند...ادامه

 

 
 

Condensation is a chemical process by which 2 molecules are joined together to make a larger, more complex, molecule, with the loss of water.
It is the basis for the synthesis of all the important biological macromolecules (carbohydrates, proteins, lipids, nucleic acids) from their simpler sub-units...more

 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
مطالب مرتبط