موتورخانه

موتورخانه

تعداد بازدید: 20791
کد مطلب: 12408
تاریخ انتشار: 09:06 21 شهريور 1391

موتورخانه

 
 

موتورخانه (Mechanical room ) فضا یا اتاقی است در یک ساختمان که به دستگاه های مکانیکی و کنترل کننده های الکتریکی ، اختصاص داده می شود.
موتورخانه ها بنابر کاربری ساختمان و سیستم های تاسیسات آن در اندازه های مختلفی ساخته می شوند.

در ساختمان هایی که از سیستم های حرارت و سرمایش مرکزی استفاده می کنند ابعاد موتورخانه بزرگتر می شود. در این نوع از ساختمان ها تمامی تجهیزات تاسیساتی سیستم به یک فضا انتقال داده می شود که کنترل و تعمیر آن ها را آسان تر می کند. به محل قرار گرفتن این تجهیزات ، موتورخانه گویند.

برای سیستم های تولید بخار (در نیروگاه ها ، بیمارستان ها ، هتل ها و ..) نیز موتورخانه تعبیه می شود که به آن موتورخانه بخار گفته می شود.

موتورخانه

 
 

معمولا هدف تجهیزاتی که در موتورخانه هستند ، تهویه مطبوع و گرمایش ساختمان است. در سیستم های تهویه مطبوع و گرمایش ، روش های متتعددی به کار گرفته می شود و بنا بر هر کدام از این روش ها تجهیزات متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد.

در زیر به تعدادی از این تجهیزات اشاره می شود:

 
 

برای طراحی موتورخانه ، پس از تعیین تجهیزات مورد نیاز باید سستم پمپاژ و لوله کشی انتخاب گردد و سپس به تعیین جانمایی مورد نظر در موتورخانه پرداخت.

طراحی سه بعدی موتورخانه

طراحی سه بعدی موتورخانه با نرم افزار PDMS

الزاماتی در طراحی جانمایی یک موتورخانه باید در نظر گرفته شود که در مجموع به طراحی موتورخانه منجر خواهد شد.

طراحی موتورخانه

طراحی جانمایی بویلر در موتورخانه

در ایران هم مقررات ملی ساختمان برای طراحی تک تک اجزای موتورخانه مواردی را اشاره کرده است.(برای مثال لینک مقررات برای دیگ های آبگرم در زیر آورده شد است. )

خلاصه ای از مبحث چهاردهم مقررات ملی ساختمان در مورد نصب و جانمایی دیگ

دیاگرام ارتباطی موتورخانه

 
 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
حمیدرضارضوی
با تشکروقدردانی ازهمه کسانی که درجمع آوری اطلاعات این مجموعه سهیم بودن{ خیلی عالی}
<<پاسخ به این نظر
13:02 03 آبان 91
plus  3  
min   3
محسن
سلام در باره تفاوت موتنورخانه مرکزی با سیستم های مجزا مثل پکیج هم توضیح بدید که کدوم بهتره و چه مزیت ها و معایبی نصبت به همدیگه دارن ممنون از مطلب
<<پاسخ به این نظر
23:35 20 آبان 91
plus  3  
min   2
admin
باسلام لطفا مطلب پکیج چگالشی را در مطالب مرتبط همین صفحه بخوانید. اصول کارکرد تولید آبگرم برای گرمایش ساختمان در هر دو از این دستگا ها با هم یکی می باشد . اما باید ذکر شود که برای استفاده از آبگرم آشامیدنی برای استحمام و دیگر موارد مصرف این نیاز به میان می آید که از یک کویل در کنار دیگ آبگرم استفاده شود اما در پکیج های موتورخانه ای کلیه ی یک موتور خانه در یک دیگ خلاصه شده و تقریبا تمامی لوله کشی ها حذف شده و در یک دیگ خلاصه شده است. این پکیج ها دارای مزایای بسیاری می باشند از جمله: راندمان بالا تولید آبگرم برای گرمایش بنا، مانند دیگ های عادی تولید سریع آبگرم مصرفی، تامین آبگرم تا چند ساعت بعد از رفتن برق، کاهش هزینه، کاهش محل نصب و کوچک شدن ابعاد موتورخانه و بسیاری دیگر با تشکر
<<پاسخ به این نظر
15:26 23 آبان 91
plus  3  
min   1
احسان قناتی
با تشکر از مطالب مفید شما
<<پاسخ به این نظر
19:35 07 دي 91
plus  2  
min   3
کاربر
سلام.با سپاس از اطلاعات بسیار عالی ای که فراهم نمود ه اید.مسیله جرم گرفتن لوله های تاسیسات موتور خانه ها خصوصا بعد از این چند سال اخیر و کاهش قطرداخلی لوله ها مشکل قابل توجهی است . آیابرای لوله های فولادی معمولی که اکنون پس از مثلا 15 سال دچار رسوب گرفتگی شد ه اند راه حلی مهندسان دارند؟روشی برای شستشو یا جرم گیری هست؟با تشکر
<<پاسخ به این نظر
14:58 15 شهريور 93
plus  0  
min   0
مطالب مرتبط