قوانین نیوتن

قوانین نیوتن

تعداد بازدید: 14490
کد مطلب: 11072
تاریخ انتشار: 13:01 08 مرداد 1391

قوانین نیوتن

 
 

قوانین حرکت نیوتن شامل سه قانون فیزیکی است که پایه اصلی مکانیک کلاسیک است. این قوانین ارتباط میان نیروهای وارده بر یک جسم و حرکت آن را بررسی می کند. آن ها در طول سه قرن اخیر به طرق مختلف بیان شده که شرح آن ها در ادامه می آید.

قانون اول نیوتن  Newton First Law

قانون اول نیوتن می گوید یک جسم ساکن یا در حال حرکت در خط مستقیم در همان حالت باقی می ماند مگر آنکه نیروی خارجی به جسم وارد شود. این عبارت در واقع همان اینرسی است. در واقع قانون اول حالت خاصی از قانون دوم است که در آن نیروهای خارجی صفر است.

مثالی از  قانون اول نیوتن         

فرض کنید شما درون یک اتومبیل هستید که ناگهان ترمز می کند. بدن شما می خواهد به سرعت اولیه خود ادامه دهد و شما احساس می کنید که به جلو پرت می شوید و به کمربند نیرو وارد می کنید، در این زمان کمربند نیرویی به سمت عقب به شما وارد می کنید. این مثالی ملموس از قانون اول نیوتن است.

قانون اول نیوتن

 
 

قانون دوم نیوتن طیف گسترده ای از پدیده های فیزیکی را شامل می شود. ولی در زمانی که نیروی خارجی به جسم وارد می آید قابل بحث است. قانون دوم در شرایطی که جرم متغیر است وارد نمی شود. همچنین در راستای اتم ها در مکانیک کوانتوم نیز قرار نمی گیرد. این قانون بیان می کند :

شتاب یک جسم با نیروی وارد بر آن متناسب و با جرم جسم نسبت عکس دارد.                                                                                                                                                          A=F/m

 

قانون دوم نیوتن

 
 

 

قانون سوم نیوتن می گوید تمام نیرو ها در جهان با هم برابرند ولی در خلاف جهت هم. هیچ نیروی جدایی وجود ندارد، برای هر نیرویی که بر یک جسم وارد می شود عکس العملی مساوی و در خلاف جهت وجود دارد. در مورد نیروهای داخلی، نیرویی که به هر بخش از یک سیستم اعمال شود با نیروی عکس العملی در سمت دیگر سیستم مقابله می کند.

بدون مشخص کردن ماهیت ماده این قانون می گوید دو جسم با جرم های متفاوت با یک نیرو یکدیگر را جذب یا دفع می کنند اما جسم کوچکتر شتاب بیشتری از جسم بزرگتر می گیرد.

سه قانون حرکت برای اولین بار توسط آیزاک نیوتن در کتاب  Philosophiae Naturalis Principia Mathematica در سال 1687 منتشر گردید. نیوتن از آن ها برای بررسی حرکات مختلف میان اجزا و سیستم ها استفاده کرد.

   

 

قانون سوم نیوتن

 
 

قانون اول نیوتن:
 
هر جسم که در حال سکون یا حرکت یکنواخت در راستای خط مستقیم باشد، به همان حالت می‌ماند مگر آنکه در اثر نیروهای بیرونی ناچار به تغییر آن حالت شود.

دومین قانون به این پرسش پاسخ می‌دهد که اگر بر یک جسم نیروی خارجی وارد شود، حرکت آن چگونه خواهد بود.

قانون دوم نیوتن:

 
آهنگ تغییر اندازه‌ی حرکت یک جسم، متناسب با نیروی برآیندِ وارد بر آن جسم است و در جهت نیرو قرار دارد. فرمولی که از این قانون برمی‌آید.

 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
mohammad
kheili azatun mamnunam kheili matlabe khbi bood va bem komak kard merc
<<پاسخ به این نظر
18:16 10 فروردين 93
plus  1  
min   0
مطالب مرتبط