فیلم سینمایی طبقه حساس

فیلم سینمایی طبقه حساس

تعداد بازدید: 3858
کد مطلب: 19014
تاریخ انتشار: 16:23 24 دي 1392

فیلم سینمایی طبقه حساس

 
 

فیلم سینمایی طبقه حساس جدیدترین ساخته کمال تبریزی کارگردان بنام سینما است که توانست در سی و دومین جشنواره فیلم فجر در سال 92 ، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد ( رضا عطاران ) را به خود اختصاص دهد . 
فیلم سینمایی طبقه حساس نوشته پیمان قاسم خانی ، داستان مردی را روایت می‌‌کند که بعد از مرگ همسرش او را در یک قبر دو طبقه دفن می‌‌کند اما پس از مدتی که سر مزار همسرش می‌‌رود ، متوجه می‌‌شود به اشتباه مردی غریبه ای در طبقه دیگر قبر دفن شده است .

 فیلم سینمایی طبقه حساس

 فیلم سینمایی طبقه حساس

 
 


نام فیلم : طبقه حساس (قبر دو طبقه)
کارگردان : کمال تبریزی
تهیه کننده : جواد نوروزبیگی

سرمایه گذار : شرکت پویا مهر

وضعیت ساخت : در حال تدوین

ژانر : کمدی

 
 

رضا عطاران ، پانته‌آ بهرام ، ‌آزاده صمدی ، سوگل قلاتیان ، ناصر عرفانی ،  هوتن شکیبا ، بهاره رهنما،‌پیمان قاسم‌خانی،‌بهادر مالکی ، محمد بحرانی ، کاظم سیاحی ، لیلی فرهاد‌پور، حسین افشار، رضا بهبودی ، اصغر قاسم‌خانی ، شبیر پرستار، بهرام ابراهیمی ، رضا کریمی ، نادر فلاح ، شاهرخ دولکو ، حسین پناهی ، مسعود ریحانی ، احسان بیات‌فر،‌ عباس ده‌منش ، عسگر رضایی ، مهدی پاشایی و محمدرضا فروتن بازیگران فیلم سینمایی طبقه حساس هستند .

 فیلم سینمایی طبقه حساس

 
 

تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار: جواد نوروزبیگی با مشارکت شرکت پوپامهر ، برنامه‌ریز و دستیار اول کارگردان : مریم هژیروند ، انتخاب بازیگران و بازیگردان : حبیب رضایی، مجری طرح: فرشته مهدی‌زاده، دستیار تهیه : محمد سلطانی ، مدیر تولید : نادر مهدی‌پور، دستیار تولید : سارا اسماعیل‌پور، منشی صحنه : ماریا میرنژاد ، دستیار دوم کارگردان: مهدی لطیفی، دستیار دوم کارگردان:‌نگار جنیدی ، مدیر فیلمبرداری : علی تبریزی ، دستیار اول فیلمبردار‌: بهمن نادیاب ، دستیاران فیلمبردار : حسین اسدی ، پارسا مژد کمالی ، فرهاد شکری ، صدابردار : مهران ملکوتی ،‌دستیاران صدابردار : جواد فراهانی ، اشکان فتاحی ، طراحی گریم : سودابه خسروی ، مجریان گریم : سعید سدایی ، ساناز مقدم ،‌مسعود عزیزی ، مدیر تدارکات : کاظم نامنی ، دستیاران تدارکات : ‌آرش نجفی ، مجید نامنی ، مسعود ریحانی ، طراح صحنه و لباس : سارا سمیعی ، دستیاران صحنه و لباس : جواد فاضلی و آرزو رحیم‌آبادی ، دستیار لباس: مینا سلیمی ، مدیر صحنه : حامد محمدیان،فیلمبردار پشت صحنه: علی جدیدی ،‌ امیر حسین نوروز بیگی ، عکاس: زهرا مصفای تبریزی ، جلوه‌های رایانه‌ای : بهنام خاکسار

 فیلم سینمایی طبقه حساس

 
 

کمال تبریزی معتقد است فیلم طبقه حساس متفاوت‌ترین کار او در طول فعالیتش در سینما است و قرار است اتفاقات عجیب و غریبی در آن رخ دهد.

به گفته تبریزی ایده یا طرح طبقه حساس با نام اولیه قبر دو طبقه در ابتدا توسط سیروس همتی نویسنده و کارگردان تئا‌تر به دفتر جواد نوروزبیگی ارایه شده است . آن زمان این طرح را به همراه پرویز پرستویی خوانده است و به این نتیجه رسیده که طرحی خوب و جذاب است که می‌توان در آن بسیاری از حرف‌ها را زد .

در ‌‌نهایت با مشورت پرستویی و نوروزبیگی به این نتیجه می رسد که پیمان قاسم‌خانی تنها کسی است که می‌تواند نگارش فیلمنامه این فیلم سینمایی را برعهده بگیرد .

 فیلم سینمایی طبقه حساس

 
 

عمده فعاليت‌هاي ابتدايي کمال تبريزي در سينماي ايران معطوف به سينماي دفاع مقدس است ولي بيشتر آثار تبریزی در اين زمينه هم با رگه‌هاي طنز همراه بوده ؛ طنزي کاملا متفاوت و منحصر به خود کمال تبريزي.وي براي نخستين‌بار با فيلم عبور در سال 67 در هفتمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر شرکت کرد . اين فيلم در ژانر دفاع مقدس و برگرفته از فضاي جنگ عراق عليه ايران بود . در مسلخ عشق دومين فيلم جنگي تبريزي است که در سال 69 ساخته شد و در نهمين جشنواره فجر روي پرده رفت .

پايان کودکي را تبريزي در سال 72 ساخت . اين فيلم درباره يک کودک است که با شرايط جنگ و حمله دشمن روبرو مي‌شود . اين اثر نسبت به دو فيلم قبلي تبريزي تفاوت‌هايي داشت . اين فيلم هم در جشنواره دوازدهم فجر به نمايش در آمد و در بخش‌هاي مختلف نامزد دريافت جايزه شد .

 فیلم سینمایی طبقه حساس

ليلي با من است يکي از آثار مطرح کارنامه تبريزي است که نگاه متفاوتي به مقوله جنگ دارد . پرويز پرستويي بازي بسيار خوبي در اين فيلم ارائه کرده و اين از برگ‌هاي برنده فيلم به شمار مي‌رود . اين فيلم در کنار حضور در دوره چهاردهم فيلم فجر در جشنواره‌هاي مختلف هم به نمايش درآمد و جوايزي همچون بهترين فيلمنامه و ديپلم افتخار براي پرويز پرستويي را نصيب خود کرد.اين فيلم در اکران عمومي نيز با استقبال زيادي روبرو شد .

مهر مادري يک فيلم در ژانر اجتماعي از کمال تبريزي است که هيچ رگه‌هايي از جنگ و يا دفاع مقدس در آن ديده نمي‌شود . اين فيلم را بيشتر در ژانر کودک و نوجوان طبقه‌بندي کردند . اين فيلم در شانزدهمين دوره جشنواره فجر به نمايش در آمد . شيدا بازگشت دوباره تبريزي به سينماي دفاع مقدس بود ولي اينبار تم عاشقانه فضاي فيلم را متفاوت کرد . اين اثر در هفدهمين جشنواره فيلم فجر به نمايش در آمد .

گاهي به آسمان نگاه کن در سال 81 ساخته شد و به واقع مي‌توان گفت در اين فيلم تبريزي ثابت کرد که مي‌تواند در ژانرهاي مختلف فيلم بسازد . اين فيلم يک فضاي معنا گرا داشت و کارگردان در آن يک نگاه طنزي به مقوله زندگي پس از مرگ ارایه کرد . البته در اين فيلم نيز مقوله جنگ و دفاع مقدس ديده مي‌شود. اين اثر در بيست و يکمين جشنواره فجر به نمايش در آمد .

فرش باد فيلمي ديگر از تبريزي است که بخش عمده آن در خارج از کشور ساخته شد . اين فيلم هم کاملا اثري متفاوت در کارنامه تبريزي است که بيشتر به مقوله فرهنگ ايران زمين اشاره مي‌کند . اين اثر در جشنواره فجر بيست و يک جوايز متعددي دريافت کرد .

 فیلم سینمایی طبقه حساس

جشنواره بيست و يکم فيلم فجر دوره‌اي بود که تبريزي با دو فيلم در آن حضور داشت .

مارمولک يکي از بهترين فيلم‌هاي کارنامه تبريزي به شمار مي‌رود که اتفاقا اکران آن با حاشيه‌هاي زيادي همراه بود. اين فيلم در بيست و دومين جشنواره فيلم فجر در مسابقه سينماي ايران و حتي بخش بين‌الملل هم حضور داشت. يکي از بهترين نقش آفريني‌هاي پرستويي در اين اثر است که براي آن جايزه ويژه هيات داوران را هم دريافت کرد . اين فيلم به شخصيت متفاوت يک روحاني با نگاه طنز مي‌پردازد .

هميشه پاي يک زن در ميان است يکي ديگر از آثار متفاوت کارنامه تبريزي است که کمتر شباهتي به لحاظ مضموني با کارهاي قبلي او دارد. در اين فيلم کارگردان نگاه تازه اي به زنان و فعاليت آنها در جامعه دارد. اين فيلم در بيست و ششمين جشنواره فجر به نمايش در آمد .

پاداش اولين فيلم توقيفي کمال تبريزي است که در سال 87 ساخته شد . اين فيلم تا کنون امکان اکران پيدا نکرده است . بخش‌هايي از اين فيلم در مکه در ايام حج گرفته شده است. اين فيلم حتي در جشنواره فجر هم به نمايش درنيامد .

خيابان‌هاي آرام هم دومين فيلم توقيفي تبريزي است که در حال و هواي انتخابات 88 ساخته شد و نگاهي طنز به اين موضوع و حاشيه‌هاي اين اتفاق سياسي داشت . اين فيلم در بيست و نهمين جشنواره فجر به نمايش در آمد. فيلمبرداري اين فيلم هم در خارج از کشور انجام شد .

طبقه حساس به عنوان جديدترين اثر سينمايي کمال تبريزي از سوي هيات انتخاب سي و دومين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر براي حضور در اين رقابت سينمايي انتخاب شده‌ است .

 فیلم سینمایی طبقه حساس

 فیلم سینمایی طبقه حساس

 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
مطالب مرتبط