غذاهای سنتی ترکیه

غذاهای سنتی ترکیه

تعداد بازدید: 4281
کد مطلب: 18506
تاریخ انتشار: 10:23 16 آبان 1392

غذاهای سنتی ترکیه

 
 

آشپزی ترکیه به طور عمده میراث آشپزی عثمانی همراه با ترکیبی از آشپزی آسیای میانه ، خاورمیانه و بالکان است . آشپزی ترکیه نیز بر آشپزی این مناطق و مناطق همجوار و حتی آشپزی اروپای غربی تاثیرگذار بوده‌ است . عثمانی‌ها رسوم و آشپزی مناطق تحت سلطه خود در خاورمیانه را با عناصر محلی آسیای میانه درآمیختند و در واقع آشپزی سرشار از سلیقه و فن بوجود آوردند . از همین جهت مناطق مختلف تحط تسلط امپراطوری عثمانی گلچینی از غذاهای دوران عثمانی را در آشپزی امروزی خود دارند .

غذاهای مخصوص و مرسوم در منطقه از ترکیه متفاوت است ، در آشپزی شمال ترکیه ، حاشیه دریای سیاه ، بیشتر شامل ماهی و غلات است . جنوب ترکیه (آدانا و غازی عینتاب و اورفا) ، به دلیل کباب ، مزه و غذاها و شیرینی هایی مانند باقلوا که با خمیر درست می‌شوند مشهور است .  ویژگی آشپزی مناطق غربی ترکیه ، جایی که درختان زیتون به وفور یافت می‌شود ، استفاده فراوان از روغن زیتون است . آشپزی مردمان سواحل اژه ، مدیترانه و مرمره متاثر از آشپزی مدیترانه‌ای است و سرشار از سبزی و ماهی می‌باشد . مناطق مرکزی آناطولی نیز با شیرینی مانتی و گوزلمه در آشپزی معروفند .

 

اسکندر کباب (İskender Kebap) ، نوع خاصی از کباب است که به صورت دونر ترکی آماده شده و به مراه سس و نان پیده ، یا همان بربری ایران ، در کنار ماست سرو می شود . گوشت قرمزی که در تهیه اسکندر کباب استفاده می شود ، نه خیلی چرب و نه عاری از چربی باید باشد . گوشت باید کبابی باشد .

 

سرما (Sarma) یا همان دلمه ی برگ مو یکی از پیش غذاهای ترکیه می باشد .

 

Patlican Musakka ترکیبی از بادمجان سرخ شده ، گوشت قیمه شده ، فلفل ، گوجه فرنگی ، رب گوجه فرنگی ، پیاز و یک آرایه از ادویه جات همه با هم مخلوط شده و به سرعت پخته می شود .

 

مزه (Mezes) ظروف کوچک است که به طور کلی به عنوان یا یک غذای سبک و با نوشیدنی و یا غذا قبل از وعده غذایی اصلی سرو می شود

که شامل پیراشکی ، شیرینی ، پنیر بز ، و کالاماری می باشد .

 

تستی کباب (Testi Kebab) یا همان تاس کباب است که گوشت در یک ظرف مهر و موم شده برای بیش از یک ساعت در ظرف مخصوص پخته می شود .

 

Şiş شامل گوشت کبابی شده و برنج و سالاد می باشد .

 

Balik Ekmek ساندویچ ماهی می باشد که در نقاط ساحلی یافت می شود و بسیار ارزان است .

 

Kokoreç یا همان کباب ترکی می باشد که گوشت به همراه ادویه جات در سیخ می باشد .

 

نان سیمیت (Simit) یک حلقه خمیر پخته شده پوشش داده شده در دانه های کنجد است .

 

گوزلمه (Gözleme) شیرینی پر شده با اسفناج ، پنیر یا سیب زمینی می باشد .

 

مانتی (Mantı) این خوارک که در آن از خمیر گوشت چرخ کرده گوسفند ، پیاز ، سیر ، گشنیز و مورچ سیاه (فلفل سیاه) استفاده می شود و در بخار آب پخته می شود و معمولاً با ماست و یا چکه (کشک) صرف می شود .

 

باقلوا (Baklava) شیرینی سنتی ترکان آسیای میانه نیز هست . باقلوا در ایران به شکل‌های مختلف همچون لوزی ، مربعی و لوله‌ای و در انواع طعم‌های پسته ای ، بادامی ، نارگیلی وغیره با مواد اولیه نظیر : گلاب ، شکر ، هل ، آرد ، بکینگ پودر ، زرده تخم مرغ ، خاکه قند ، شیر ، روغن تهیه می‌شود .

 

 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
مطالب مرتبط