سختی گیر رزینی

سختی گیر رزینی

تعداد بازدید: 13535
کد مطلب: 3591
تاریخ انتشار: 16:39 10 فروردين 1391

سختی گیر رزینی

 
 

سختی گیر مکانیکی (water sofetner) ، یا سختی گیر های تبادل یونی، رایج ترین انواع سختی گیر در بازار هستند. کاندیشنر های شیمیایی و فیزیکی، اگرچه گاهی اوقات به عنوان " نرم کننده " به آنها رجوع می شود، اما مواد معدنی سخت را از آب پاک نمی کنند، بلکه از ته نشنین شدن یا چسبیدن آنها به سطوح، جلوگیری می کند. تنها راه حل برای نرم کردن آب سخت، پاک کردن مواد معدنی کلسیم و منیزیم، از آب می باشد. فقط سختی گیر های تبادل یونی (یا همان رزینی) و برخی روشهای فیلتراسیون، این کار را انجام می دهند.

 

سختی گیر رزینی

سختی گیر رزینی و تانک نمک

 

 
 

 سختی گیر های رزینی بر اساس جایگزینی یون های سخت منفی در آب سخت با اتم های سدیم مثبت، که در رزین موجود در سختی گیر، موجود هستند، کار می کند. این رزین ها باید بطور متناوب احیاء (بک واش back wash) گردند تا از رسوب مواد معدنی سخت در آنها جلوگیری گردد. این کار با عبور دادن آب نمک، از رزین صورت می گیرد. در طی فرآیند احیاء (بک واش)، آب سختی گیر به دور ریخته می شود، و در نتیجه فقط آب سخت در دسترس خواهد بود. این کار معمولا در طی مدت زمان شب انجام می گیرد. یک راه حل دیگر، استفاده از دو منبع رزین می باشد طوریکه وقتی یکی از آنها در حال احیاء می باشد، دیگری سرویس می دهد.

جایگزینی سدیم در سختی گیر رزینی

سدیم در سختی گیر رزینی

 

 

مزایا: سختی گیر های تبادل یونی، تمامی نیاز های آب نرم واقعی را برای مصارف خانگی و صنعتی، برآورد می کنند.

معایب: اشکالات اصلی سختی گیر های تبادل یونی عبارتند از :

گران بودن آنها، بالا بودن هزینه راه اندازی و نگه داری آنها، و جاگیر بودن سختی گیر.

اشکال دیگر، این است که آب سختی گیری شده حاوی سدیم بوده که برای آشامیدن مناسب نیست. البته این مشکل را می توان با درنظر گرفتن یک خروجی که آب سختی گیری نشده از آن بیرون می آید، حل نمود. یک راه حل دیگر برای از بین بردن محتویات سدیم، استفاده از دستگاه تقطیر کننده آب می باشد.

 

 
 
 

سختی گیر
املاح کلسیم و منیزیم موجود در آب را اصطلاحا سختی می نامند. آب در طبیعت ضمن عبور از زمین های آهکی و لایه های دو لومیتی، کلسیم و منیزیم را در خود حل می کند. ترکیبات مربوط به بی کربنات کلسیم و منیزیم در آب را سختی موقت و املاح مربوطه به سولفات ، کلرور و نیترات کلسیم یا منیزیم را سختی دائم می نامند. مجموع سختی دائم و موقت سختی کل آب را تشکیل می دهد.
آبهای سخت بویژه در مصارف صنعتی و تاسیساتی ،مشکلات متعددی را به دلیل بالا بودن قابلیت رسوب گذاری و خورندگی ایجاد می کنند که اهم آن عبارتند از :
•    تشدیدخوردگی و رسوب گذاری در تاسیسات حرارتی
•    کاهش راندمان انتقال حرارت و افزایش مصرف بی رویه انرژی به دلیل وجود لایه های ضخیم رسوبی
•    ایجاد لکه و رسوبات سفید رنگ بر روی سطوح شیشه ، فلز ، پارچه ، لباس و نظایر آن .
•    کاهش ظرفیت انتقال جریان آب در اثر تشکیل رسوبات سخت در جداره داخلی لوله ها و مخازن.
•    افزایش مصرف مواد شوینده به دلیل کاهش خاصیت کف کنندگی آنها در آب سخت.
متداول ترین روش جهت حذف سختی آب استفاده از دستگاههای سختی گیری نوع رزینی می باشد.اساس کار دستگاههای سختی گیری نوع رزینی استفاده از فرایند تبادل یونی توسط رزین های کاتیونی می باشد.خواص رزین ها این است که وقتی در حضور آب سخت قرار می گیرند، یون سدیم انها با یون های رسوب گذار از قبیل کلسیم و منیزیم موجود در آب جابجا می شوند. به این ترتیب با حذف املاح کلسیم و منیزیم کاملا محلول بوده و تمایلی به رسوب گذاری ندارد.مبادله یون ها تا زمانی ادامه می یابد که همه سدیم رزین ها با کلسیم و منیزیم آب تعویض شوند، پس از این زمان ، به تدریج بازده فرایند سختی گیری کاهش می یابد.و رزین ها می بایست دوباره بازیابی و احیاء شوند.احیاء مجدد این نوع رزین ها با عبور محلول غلیظ کلرید سدیم (نمک طعام) از بستر رزین انجام می پذیرد.آب نرم خروجی از دستگاه سختی گیر برای تغذیه دیگهای بخار ، برج های خنک کننده و سایر مصارف صنعتی ،بسیار مطلوب می باشد.مخازن دستگاههای سختی گیر از ورق فولادی با ضخامت مناسب طراحی و ساخته می شوند.این مخازن پس از زنگ زدایی کامل ،توسط پوشش های ضد خوردگی از نوع اپوکس ... ادامه

 
 

The Ion Exchange Resin Deionizing type (below) is good at removing the dissolved salts (minerals) that activated charcoal can't. It has two resins. The black resin spheres absorb the positive metal ions and the clear spheres absorb the negative ions like chlorides and carbonates. To keep charges balanced, the positive metal ions are replaced with positive hydrogen ions. The negative ions are replaced with hydroxide ions (OH-). If this resin only had black spheres, the positive hydrogen ions (H+) released would cause the water to become quite acidic (not good)... more

 
 

Water softening is the reduction of the concentration of calcium, magnesium, and certain other metal cations in hard water.

These "hardness ions" can cause a variety of undesired effects including interfering with the action of soaps, the build up of limescale, which can foulplumbing, and galvanic corrosion. Conventional water-softening appliances intended for household use depend on an ion-exchange resin in which hardness ions are exchanged for sodium ions. Water softening may be desirable where the source of water is hard. However, hard water also conveys some benefits to health by reducing the solubility of potentially toxic metal ions such as lead and copper... more

 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
طاهریان
با سلام نیاز مند رزین خیلی قوی هستم در رنگ که دانه های سنگ ریز را به هم بچسباند و قابل شست و شو با شد. ممنون
<<پاسخ به این نظر
23:57 11 اسفند 91
plus  3  
min   2
مطالب مرتبط