زنجیره تامین

زنجیره تامین

تعداد بازدید: 2702
کد مطلب: 10852
تاریخ انتشار: 15:38 04 مرداد 1391

زنجیره تامین

 
 

موضوع زنجیره تامین(Supply Chain) و مدیریت آن اخیرا توجه مدیران صنعت را به شدت جلب نموده است. منظور از زنجیره تامین فعالیتهای مرتبط با تامین کنندگان مواد اولیه و یا خدمات، تولید کنندگان محصول یا خدمات و مصرف کنندگان یا مشتریان است.

 

برای مثال در یک کارخانه  بافندگی ممکن است نخ به عنوان ماده اولیه در سطح اول به کارخانه تحویل شود. نخها محصولات خروجی کارخانجات ریسندگی در سطح اول هستند که خود پنبه یا مواد آکریلیک را از کارخانجات تامین کننده در سطح 2 تحویل گرفته اند و کارخانجات سطح 2 انجام دهنده عملیات پالایش و حلاجی می باشند، که مواد اولیه را به صورت گل پنبه از کشاورزان سطح 3 تامین نموده اند، یا تولید کنندگان مواد لازم برای کارخانجات ریسندگی نخهای آکریلیک و پلی استر می باشند، و مواد اولیه آنها از صنایع پتروشیمی (سطح 3) تامین شده است. توجه به این نکته لازم است که در سمت خروجی کارخانه، محصول نهایی توسط شرکت های توزیع کننده به مصرف کنندگان و مشتریان می رسد. بدیهی است مشتریان همواره مصرف کنندگان نهایی محصول نیستند. در مثال گفته شده در صورتیکه کارخانه، تولید کننده پارچه های ضخیم برای پوشش مبلمان و صندلیهای خودرو  باشد، مشتری سطح 1 کارخانجات سازنده مبلمان و سازنده خودرو خواهند بود و مصرف کننده نهایی در سطح بعد قرار خواهند گرفت.

تمام این سطوح در مثالی که ذکر شد، می تواند بسته به اینکه در چه صنعتی فعالیت می کنیم و اینکه مشتریان و مصرف کنندگان نهایی ما چه کسانی هستند، تغییر کند.

به عبارت دیگر می توان گفت زنجیره تامین به کلیه فعالیتهایی گفته می شود که باعث خلق ارزش افزوده خواهد شد. حلقه های این زنجیره آنچنان به هم وابستگی دارند که با معیوب بودن یکی از آنها خلق ارزش افزوده در اقتصاد کلان با مشکل مواجه خواهد شد.

بر خلاف بسیاری از مفاهیم رشته صنایع، اصطلاح زنجیره تامین در میان تمام مدیران از مفهوم یکسانی برخوردار است و شامل تمام فعالیتهایی است که به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم تامین کننده ی تقاضای مشتریان است.

 
 

هدف اصلی مدیریت زنجیره تامین ایجاد یک جریان قابل اطمینان در انتقال مواد و خدمات از ابتدا تا انتهای زنجیره تامین می باشد. این قابلیت اطمینان مربوط به عواملی نظیر کیفیت، کمیت، قیمت و زمان تحویل می باشد. توجه به این عوامل چه در سمت ورودی و چه در سمت خروجی کارخانه از مسئولیت های اصلی مدیریت زنجیره تامین می باشد و به منظور کنترل کردن این عوامل ضروری است که مدیریت زنجیره تامین با مفاهیم و سیستم هایی همچون مدیریت عملیات و تولید، نظیر برنامه ریزی و کنترل تولید و موجودی ها، مدیریت کیفیت فراگیر، مدیریت تدارکات و بازاریابی آشنا باشد.

شایان ذکر است که شرکت های موفق در امر زنجیره تامین همواره سعی دارند که بیشترین اطلاعات را از سطوح بالاتر تامین کنندگان و دریافت کنندگان داشته باشند. با استفاده از این اطلاعات و با برقراری ارتباطات منظم با سطوح مختلف زنجیره تامین، مدیران و برنامه ریزان می توانند هماهنگی لازم را در جهت دستیابی به اهداف مدیریت زنجیره تامین ایجاد نمایند.

 
 

از جمله اقدامات استراتژیک در مدیریت زنجیره تامین، سعی در ایجاد یک سیستم کارا و یکپارچه می باشد، که از طریق آن اثرات هر گونه حرکت و یا تغییری که در یک یا چند حلقه زنجیر ایجاد می شود، در سایر حلقه ها مشخص بشود. برای مثال در صورتیکه در خواسته های مشتریان در هر یک از سطوح تغییراتی حاصل شد بخشهای قبلی زنجیره شامل توزیع، فروش، انبار محصول، تولید، انبار مواد اولیه و تامین کنندگان در سطوح مختلف باید این تغییر را احساس نموده و خود را حتی المقدور با شرایط جدید تطبیق دهند. تغییرات در خواسته های مشتریان ممکن است به دلیل پیشرفت تکنولوژی و به بازار آمدن محصولات با کیفیت برتر توسط رقبا، نوسانات اقتصادی جامعه و یا به دلایل دیگری ایجاد شود. عکس العمل سریع سازمان تولید کننده محصول و یا خدمت و اعضا ما قبل در زنجیره تامین می تواند ضامن موفقیت و ادامه حضور سازمان در بازار باشد.

 
 

مدیریت زنجیره تامین عبارتست از فرآیند برنامه ریزی، اجرا و کنترل عملیات مرتبط با زنجیره تامین در بهینه‌ ترین حالت ممکن. مدیریت زنجیره تامین دربرگیرنده تمامی جابجایی‌ها و ذخیره مواد اولیه، موجودی در حین کار و محصول تمام شده از نقطه شروع اولیه تا نقطه پایان مصرف می‌باشد.مدیریت زنجیره تامین یک رویکرد یکپارچه سازی برای برنامه ریزی و کنترل مواد و اطلاعات می‌باشد که از تامین کنندگان تا مشتریان جریان دارد همانگونه که در وظایف مختلف در یک سازمان جریان دارد. مدیریت زنجیره تامین، مدیریت موجودی با تمرکز بر مدیریت عملیات را با آنالیز ارتباطات در سازمانهای صنعتی ارتباط می دهد.

 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
مطالب مرتبط