رمز گذاری بر روی درایو ها با برنامه bitlocker در ویندوز 7

رمز گذاری بر روی درایو ها با برنامه bitlocker در ویندوز 7

تعداد بازدید: 3285
کد مطلب: 18461
تاریخ انتشار: 13:37 08 آبان 1392

رمز گذاری بر روی درایو ها با برنامه bitlocker در ویندوز 7

 
 

Bitlocker    برنامه ای است که با استفاده از آن می توانید با رمزگذاری کردن درایو ها یا فلش مموری  از داده های موجود در درایو ها محافظت کنید این برنامه از ویندوز ویستا به ابزار های موجود در ویندوز اضافه شد و کار آن رمزگذاری بر روی درایو ها می باشد .نکته ی جالب این است که پس از رمز گذاشتن بر روی یک درایو برنامه ی bitlocker کل اطلاعات موجود در یک درایو را رمز گذاری می کند و اگر فایلی را از درایوی که آن را رمز گذاری کرده ایم خارج کنیم در این صورت  برنامه ی Bitlocker آن داده را فاقد رمز می کند.باید به این نکته توجه داشت که این برنامه در ویرایش های ultimate   و enterprise از ویندوز 7 موجود می باشد.بهتر است که درایو ویندوز  رمزگذاری نشود.


برای استفاده کردن از این برنامه ابتدا بر روی دکمه ی start کلیک می کنیم  سپس controlpanel را باز می کنیم و از آنجا می توانیم برنامه ی bitlocker  drive encryption را انتخاب کرده و آن را باز کنیم.

پس از باز شدن برنامه bitlocker کل درایو های موجود در سیستم نمایش داده می شود و همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید در جلوی هر یک از درایو ها گزینه ای به نام turn on bitlocker وجود دارد که با انتخاب کردن  این گزینه می توانیم بر روی درایو مورد نظر رمز بگذاریم.

 

با انتخاب کردن گزینه ی turn on bitlocker صفحه ی زیر باز می شود همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید.


use a password to unlock the drive
با انتخاب کردن این گزینه می توان بر روی درایو مورد نظر password بگذاریم   و برای باز کردن درایو مورد نظر باید  password   که انتخاب شده است را بزنیم تا درایوی که بر روی آن رمز گذاشته شده است باز شود.
باید به این نکه توجه کرد که از password  complex  باید استفاده شود یک password که در آن هم عدد هم حروف باشد.
Use my smartcard to unlock the drive
با استفاده کردن از این گزینه از کارت های هوشمند برای باز کردن یک درایو استفاده می شود.سپس بر روی گزینه ی next کلیک می کنیم.


در این صفحه ویندوز قابلیتی را قرار داده است تا امکان ریکاوری کردن رمز عبور وجود داشته باشد.با انتخاب کردن گزینه ی save the recovery to usb flash driveمی توان اطلاعات recovery را در یک فلش ذخیره کرد.
 
اگر بخواهیم اطلاعات مربوط به recovery را در یک فایل ذخیره کنیم در این صورت  باید گزینه ی save the recovery key to a file را انتخاب کنیم.در این صورت با پیغام زیر مواجه می شوید.
 
با انتخاب کردن گزینه ی yes باید آدرس محلی  را که می خواهیم ریکاوری در آنجا ذخیره شود را بدهیم.
 
 
سپس آن را save  می کنیم.اگر بخواهیم اطلاعات مربوط به ریکاوری توسط یک چاپگرچاپ شود در این صورت باید گزینه ی print the recovery key را انتخاب کنیم.در این مرحله برای اینکه بتوانیم درایو مورد نظر را رمز گذاری کنیم ویندوز تاییدیه می خواهد و باید آن را تایید کنیماگر بر روی start encrypting  کلیک کنیم رمز گذاری آغاز می شود.

با انتخاب کردن گزینه ی start encrypting صفحه ی زیر باز می شود.

نکته: در حین انجام عملیات رمز گذاری  پنجره ی مربوط به رمز گذاری نباید بسته شود.

پس از پایان عملیات رمز گذاری اگر وارد  mycomputer   شوید خواهید دید که درایو مورد نظر encrypt شده است و به صورت زیر در آمده است.

اگر بر روی درایوی که encrypt شده است کلیک کنید صفحه ی زیر باز  می شود.

در این صفحه باید password را که بر روی درایو مورد نظر گذاشته شده است را وارد کرد. و با وارد کردن password درایو مورد نظر به صورت زیر در می آید.

اگر در controlpanel گزینه ی bitlocker را انتخاب کنید صفحه ی زیر باز می شود.

همانطور که مشاهده می کنید در مقابل درایو d که encrypt شده است  دو گزینه ی  turn off bitlocker و manage bitlocker وجود دارد اگر که گزینه ی manage bitlocker  انتخاب شود در این صورت  صفحه ی زیر باز می شود.

همانطور که مشاهده می کنید در این صفحه هم می توانید password را تعویض کنید  هم می توانید password را Remove کنید یا یک کارت هوشمند را برای decrypt کردن درایو یک کارت هوشمند اضافه کرد.

 و با انتخاب کردن گزینه ی turn off bitlocker   صفحه ی زیر باز می شود که می توان bitlocker را off کرد. 
 
 
 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
ali
خوب بود ممنون
<<پاسخ به این نظر
21:00 24 آبان 92
plus  2  
min   1
علی
سلام ممنون فقط یه نکته که امکان شکستن پس وجود دارد؟؟؟؟
<<پاسخ به این نظر
10:02 11 اسفند 92
plus  0  
min   0
امیرعلی
واقعا ازتون ممنونم خیلی کمکم کرد
<<پاسخ به این نظر
12:23 20 دي 93
plus  0  
min   0
مطالب مرتبط