دانشگاه علامه طباطبایی

دانشگاه علامه طباطبایی

تعداد بازدید: 5602
کد مطلب: 6897
تاریخ انتشار: 15:37 08 خرداد 1391

دانشگاه علامه طباطبایی

 
 

نام دانشگاه: دانشگاه علامه طباطبایی

سال تأسیس: 1363

کد پستی: 1489684511

شماره تماس: 44737510 – 021

آدرس سایت: www.atu.ac.ir

آدرس دانشگاه: تهران- بلوار دهکده المپیک- تقاطع بزرگراه شهید همت

 

 
 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1358، با ادغام 27 مرکز آموزش عالی مستقل با عناوین مختلف دانشگاه، دانشکده، پژوهشکده، مدرسه عالی، آموزشگاه عالی، موسسه، مرکز و سازمان، که از سال 1337 به تدریج تاسیس شده بودند، دو مجتمع عظیم تاسیس شد:

  • مجتمع دانشگاهی ادبیات و علوم انسانـی
  • مجتمع دانشگاهی علوم اداری و زرگانی

این مجتمع ها هرکدام تحت مدیریت مستقل، بیش از 5 سال فعالیت کردند و مجددا" در سال 1363 براساس موافقت شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه مورخ 16/04/1363 و اعلام وزیر وقت وزارت متبوع طی مصوبه 39824/6448/34 مورخ 18/11/63 ادغام شــدنـد و از ادغام آن ها دانشـــگاه علامه طباطبائی تاسیس گردید.

 
 

معاونت آموزشی

نام و نام خانوادگی: عبدالله شفیع آبادی

سمت: معاون آموزشی

تحصیلات: دکترای مشاوره

آدرس پست الکترونیکی: shafiabadi@atu.ac.ir

معاونت پژوهشی

نام و نام خانوادگی: فریبرز درتاج

سمت: معاون پژوهشی

تحصیلات : دکترای روانشناسی تربیتی

آدرس پست الکترونیکی: Dortaj@atu.ac.ir

معاونت دانشجویی

نام و نام خانوادگی: رضا مراد صحرایی

سمت: معاون دانشجویی

تحصیلات : دکترای زبانشناسی

آدرس پست الکترونیکی: sahraei@atu.ac.ir

 

 
 

هسته اولیه این کتابخانه هنگامى که مؤسس بزرگوار کتابخانه در نجف‌اشرف به تحصیل اشتغال داشتند شکل‌گرفته است. در آن روزگار ارزش و اهمیت میراث اسلامى بر همگان روشن نبود. ایشان نخست فهرستى از کتابهاى ارزشمند خطى و چاپى نادر را که در کمتر کتابخانه‌اى یافت میشد تهیه کرد، به امید آن که بتواند به تدریج آنها را به دست آورد.

عدم تمکن مالى و رقیبان قدرتمندى که میراث فرهنگى اسلامى را از کشورهاى اسلامى خارج مى‌ساختند، دو مشکل اساسى بر سر راه ایشان بود. حتى روزى بر سر خرید یک نسخه خطى با نماینده کنسول انگلیس در عراق درگیر شد و شبى را در زندان سپرى نمود.

آیت‌الله مرعشى با انجام نماز و روزه استیجارى، حذف یک وعده غذاى روزانه، کاستن بخشى از مخارج زندگى و کار شبانه در کارگاههاى برنج‌کوبى در نجف‌اشرف ـ پس از فراغت از درس و بحث، و با انگیزه و عشق سرشار به جمع‌آورى میراث و ذخایر اسلامى و فائق آمدن بر مشکلات و شکنجه‌هاى روحى، که در مسیر این هدف مقدس قرار داشت  سرانجام به مجموعه‌اى نفیس از نسخه‌هاى خطى و کتابهاى چاپى نایاب دست یازید.

بررسى و مطالعات لازم براى آماده‌سازى نقشه‌هاى اجرایى ساختمان جدید آغاز گشت. بدین منظور، کارشناسان ایرانى در طول یک سال و ‌اندى با سفر به کشورهاى مختلف جهان، از ساختمان کتابخانه‌هاى مهم آنها بازدید کردند و پس از بررسى، نهایى آماده و آنگاه طى مراسمى (٢٠ذى‌حجه ٢٢/١٤١٠ تیر ١٣/١٣٦٩ژوئیه١٩٩٠) در پى‌گزارش مشروح تولیت کتابخانه مرحوم آیت‌الله مرعشى نجفى (ره) نخستین کلنگ ساختمان جدید را به زمین زدند. در این مراسم، تنى چند از شخصیتهاى برجسته مذهبى، سیاسى، علمى و فرهنگى حضور داشتند.

 

نام کتابخانه: کتابخانه آیت‌الله الظمى مرعشى نجفى

سال تأسیس: 1367

آدرس پست الکترونیکی: info@marashilibrary.org

 

 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
مطالب مرتبط