دانشگاه صنعتی امیر کبیر

دانشگاه صنعتی امیر کبیر

تعداد بازدید: 2205
کد مطلب: 4051
تاریخ انتشار: 12:02 20 فروردين 1391

دانشگاه صنعتی امیر کبیر

 
 

نام دانشگاه: دانشگاه صنعتی امیر کبیر

سال تأسیس: ۱۳۳۵

رئیس دانشگاه: دکتر علیرضا رهایی

معاون آموزشی دانشگاه: دکتر محمد حسن سبط

شماره تماس دانشگاه: 64540 -021

کد پستی دانشگاه: 4413-15875

آدرس سایت رسمی دانشگاه: www.aut.ac.ir

آدرس دانشگاه: تهران- خیابان حافظ- شماره 424- دانشگاه صنعتی امیر کبیر

 

 
 

تاسیس و شکل گیری اولیه دانشگاه در آبان ماه ۱۳۳۵ است. در آن زمان، هسته اولیه دانشگاه، به عنوان "پلی تکنیک تهران" به منظور توسعه فعالیت های دو موًسسه فنی وقت،"انستیتو مهندسی راه و ساختمان" و "هنرسرای عالی" شکل گرفت. در سال ۱۳۳۶ اولین دوره دانشجویان از طریق آزمون داخلی پذیرفته شدند و از سال ۱۳۳۷ فعالیت آموزشی پلی تکنیک تهران، به طور رسمی با پنج رشته مهندسی: "برق و الکترونیک"، "مکانیک"، "نساجی"، "شیمی " و "راه و ساختمان" آغاز شد.

با رشد تدریجی پلی تکنیک تهران تا سال ۱۳۵۷، پنج بخش به شرح زیر به دانشکده اضافه شد:

دانشکده فنی: این دانشکده هسته اصلی پلی تکنیک تهران را ایجاد کرده و از ۶ انستیتو یا گروه آموزشی تحت عنوان "مهندسی برق و الکترونیک"، "مهندسی شیمی و پتروشیمی"، "مهندسی نساجی و پلیمر"، "مهندسی مکانیک"، "مهندسی معدن" و " مهندسی صنایع" تشکیل شد.

دانشکده تربیت دبیر فنی و علوم: در سال ۱۳۵۵ با همکاری وزارت آموزش و پرورش تاسیس شد.

دانشکده علوم پایه و کامپیوتر: این دانشکده به منظور ارائه درس های پایه برای دانشجویان دیگر دانشکده ها ایجاد شد. دانشجویان این دوره ها، مدرک تحصیلی از دانشکده دریافت نمی کردند.

انستیتو تحصیلات تکمیلی و تحقیقات: به منظور اداره و سرپرستی مقطع کارشناسی ارشد و امور تحقیقاتی دانشگاه دایر شد. در آن زمان ۵ دوره کارشناسی ارشد و یک مؤسسه تحقیقاتی با عنوان "مرکز تحقیقات صنایع غذایی" زیر نظر این انستیتو اداره می شد.

سرپرستی مدرسه عالی راه و ساختمان نیز از سال ۱۳۵۶ به پلی تکنیک تهران واگذار شد و به این ترتیب این واحد به عنوان پنجمین بخش از پلی تکنیک تهران محسوب شد.

پس از مهندس حبیب نفیسی بنیانگذار پلی تکنیک تهران، چند ماهی دکتر عابدی به جای وی ریاست پلی تکنیک را بر عهده داشت و سپس در اواخر سال ۴۱ دکتر مجتهدی رئیس اسبق دبیرستان البرز، به ریاست پلی تکنیک منصوب شد.

دکتر مجتهدی خدمات بسیار زیادی برای پلی تکنیک انجام دادند و می توان گفت پلی تکنیک نیمی از شهرت و افتخار خود را مدیون دکتر مجتهدی میباشد. لازم به یادآوزی است که خدمات مهندس نفیسی در تأسیس و بنیانگذاری پلی تکنیک تهران با دشواریهایی که داشت و همچنین زحمات دکتر محمد علی مجتهدی در بالا بردن سطح علمی این دانشگاه در سالهای اولیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

از خدمات دکتر مجتهدی می توان علاوه بر بالا بردن سطح علمی دانشگاه به احداث آمفی تئاتر مرکزی و سالن غذاخوری و تکمیل دانشکده های مختلف اشاره کرد. وی که دکترای خود را در ریاضیات در کشور فرانسه به پایان رسانده بود، پس از انتصاب به ریاست پلی تکنیک، علاوه بر ایجاد تحولاتی در اعضاء هیأت علمی به تاسیس آمفی تئاتر، رستوران، زمین ورزش و تجهیزات آزمایشگاهی همت گمارد و نظمی خاص را در دانشگاه برقرار کرد. پس از پایان یافتن دوره سه ساله وی در سال ۱۳۴۴ اقدام به تأسیس دانشگاه جدیدی نمود که بعدها دانشگاه صنعتی شریف نام گرفت.

بعد از دکتر مجتهدی، دکتر بینا حدود یک سال و نیم ریاست پلی تکنیک را بر عهده داشتند و در اوایل سال ۱۳۴۶ (یا اواخر سال ۴۵) مهندس نفیسی که از آمریکا بازگشته بودند، مجدداً به ریاست پلی تکنیک منسوب شدند. یکی از اقداماتی که ایشان در ریاست مجددشان برای پلی تکنیک انجام دادند، تهیه یک تاریخ منسجم از پلی تکنیک بود، این کار توسط چند کارشناس یونسکو که مهندس نفیسی ازآنها دعوت به همکاری کرده بودند انجام شد.

مدیریت دانشگاه

نام و نام خانوادگی: علیرضا رهایی

سمت: رئیس دانشگاه

شماره تماس: 66468055- 021

دورنگار: 66419364- 021

 

 
 
 • دکتریگانه حائری

 • دکترمحمد جعفر جد بابایی

 • دکتر کاظم نجم آبادی

 • دکتر حسین ماهبان،

 • دکتر سیروس شفیعی

 • دکتر میری

 • دکتر مهدی

 • دکتر حسن فرید اعلم

 • دکتر سید کمال الدین نیک روش

 • دکتر حسن رحیم زاده

 • دکتر علی اکبر رمضانیانپور

 • دکتر رضا حسینی ابرده

 • دکتر محمد حسین سلیمی نمین

 • دکتر علیرضا رهایی

 • دکتر عبدالحمید ریاضی

 • دکتر سید احمد فهیمی فر

 • دکتر علیرضا رهایی

 
 

معاون آموزشی

نام و نام خانوادگی: محمد حسن سبط

سمت: معاون آموزشی

شماره تماس: 6401369- 021

دورنگار: 64542311 – 021

 

معاون پژوهشی

سمت: معاون پژوهشی

شماره تماس: ۶۶۹۵۹۱۴۹ – 021

دورنگار: ۶۶۴۱۹۷۲۸ – 021

 

 
 

اداره امور خوابگاه‌های دانشگاه صنعتی امیرکبیر وظیفه «اسکان» و «سکونت» دانشجویان غیربومی را برعهده دارد. از آنجایی که مجموعه قوانین و مقررات «نحوه اسکان» و «نحوه سکونت» دانشجویان خوابگاهی براساس «مجموعه مقررات و دستورالعمل‌های خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی» مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تنظیم گردیده این اداره نیز سیاست‌های کلی و چارچوب اصلی قوانین موضوعه را سرلوحه انجام وظایف و برنامه‌های خود می‌داند.

این اداره در سال 1368 و با هدف متمرکز نمودن کلیه مسائل مربوط به اسکان دانشجویان خوابگاهی، از اداره رفاه معاونت دانشجویی منفک و در قالب ابتدایی خود شروع به کار نمود. طی 18 سال گذشته با توجه به افزایش تعداد دانشجویان خوابگاهی (و تعداد خوابگاههای دانشجویی) و نیز تنوع سطح کارهای فوق برنامه، حجم وظایف محوله با افزایش چشمگیر مواجه و نهایتاً به ده دایره و واحد واگذار شده است. که عبارتند از:

- دایره اسکان: وظیفه ثبت‌نام، واگذاری خوابگاه و سایر موارد مربوط به اسکان دانشجویان خوابگاهی را که توسط شورای اسکان تعیین می‌گردد، به عهده دارد.

- دایره تعمیرات و نگهداری: وظیفه امور مربوط به تأسیسات، تعمیرات، گرمایشی، سرمایشی و ... خوابگاه‌های دانشجویی را به عهده دارد.

- دایره انتظامات: وظیفه نظارت بر نحوه کار نگهبانان خوابگاه‌ها و برقراری نظم و امنیت در خوابگاه ها را برعهده دارد.

- دایره خدمات و بهداشت: وظیفه انجام صحیح امور بهداشت در خوابگاه‌ها را به عهده دارد.

- دایره مالی و اداری: وظیفه پشتیبانی، تدارکات، نقلیه و ... خوابگاه‌ها را علاوه‌بر انجام امور اداری و مالی مربوط به پرسنل اداره امور خوابگاه‌ها به عهده دارد.

- دایره فرهنگی: وظیفه برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های فرهنگی و فوق برنامه نظیر نمایش فیلم، برگزاری اردو، برپایی مراسم و ... را در چارچوب سیاست‌های فرهنگی معاونت دانشجویی و فرهنگی برعهده دارد.

- واحد خواهران: وظیفه برقراری ارتباط با دانشجویان دختر و رفع نیازهای آنها را برعهده دارد.

- دایره علمی و سایت: وظیفه شناسایی دانشجویان ممتاز و برنامه ریزی جهت تشویق آنها و نظارت بر عملکرد سایت های موجود در خوابگاه ها و ارتقاء سطح کیفی و کمی آن را برعهده دارد.

- دایره تربیت بدنی: وظیفه برنامه ریزی و اجرای کلیه فعالیت های ورزشی و برگزاری مسابقات را در چارچوب سیاست‌های ورزشی معاونت دانشجویی و فرهنگی برعهده دارد.

- واحد مشاوره: وظیفه برنامه ریزی و اجرای برنامه های مشاوره ای در زمینه های دینی، فرهنگی، جسمی، روحی و تربیت بدنی را در چارچوب سیاست‌های پرورشی و تربیتی معاونت دانشجویی و فرهنگی برعهده دارد.                                                                                                                                      

 
 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
مطالب مرتبط