بویلر

بویلر

تعداد بازدید: 17847
کد مطلب: 3590
تاریخ انتشار: 18:52 09 فروردين 1391

بویلر

 
 

بویلر (boiler) (یا همان دیگ) وسیله ایست که در آن سیال عامل (معمولا آب) گرم شده و یا به نقطه ی جوش خود می رسد. بویلر یک مخزن تحت فشار است که سیال در آن به درجه حرارت مورد نظر رسیده و مورد استفاده قرار می گیرد.

بویلر ها معمولا برای تولید بخار و آبگرم تولید می شوند.

بویلر

 
 

رایج ترین نوع دسته بندی بویلر ها ، بویلر های فایر تیوب و بویلر های واتر تیوب می باشد .

نمای داخل بویلر فایر تیوب

بویلر ها به صورت زیر به کلاس های مختلفی تقسیم می شوند:

1- از نظر محل کاربرد:

تولید برق، حمل و نقل (لوکوموتیو)، گرمایش، پخت مواد، استریل کردن مواد و ...

2- از نظر فشار کاری:

فشار پایین تا متوسط، فشار بالا و فشارهای فوق بحرانی.

مقادیر عددی مربوط به این دسته بندی با توجه به نوع بویلر ها و خانواده آنها متفاوت است.

3- با توجه به محل تولید شدن بخار (درون لوله های بویلر یا خارج از لوله ها):

به دو دسته water tube و fire tube تقسیم می شوند. در نوع فایرتیوب، بخار در بیرون لوله ها تشکیل می شود و گازهای داغ ، درون لوله ها حرکت می کنند اما در بویلرهای واترتیوب ، بخار  درون لوله های بویلر تشکیل شده و گازهای داغ در خارج از لوله ها حرکت می کنند. در صورتی که بویلر برای تولید آبگرم باشد نیز به همین منوال عمل می شود.

4- از نظر نوع سیرکولاسیون سیال:

سیرکولاسیون طبیعی، یک طرفه ی اجباری و ترکیبی.

این دسته بندی بیشتر در مورد بویلرهای water tube کاربرد دارد. در صورت استفاده از سیرکولاسیون طبیعی هزینه ای برای سیرکولاسیون سیال درون لوله های بویلر پرداخت نمی کنیم. از روش های ترکیبی برای اطمینان از سیرکولاسیون درون لوله ها استفاده می شود. از روش یک طرفه ی اجباری زمانی استفاده می شود که درون بویلر درام قرار ندارد.

5- از نظر روش احتراق

6- از نظر نحوه ی ساخت:

بویلرها از این نظر به دو دسته ی ساخته شده در محل (field-erected) و ساخته شده در کارخانه (workshop-assembled) تقسیم می شوند. صنایع بزرگ و بخش هایی مثل نیروگاه ها، معمولاً از دسته field-errected استفاده می کنند. بویلرهای کوچک fire tube با ظرفیت تا 30 تن در ساعت به صورت ساخته شده در کارخانه می باشد. بویلرهای water tube نیز با ظرفیت های بالایی که دارند، به هر دو صورت ساخته شده در کارخانه و ساخته شده در محل موجود می باشند. لازم به ذکر است که تصمیم گیری در مورد نحوه ی ساخت بویلرها، بر اساس هزینه و توانایی انتقال آنها صورت می گیرد.

7- از نظر نوع سوخت مصرفی:

سوخت جامد، مایع و گاز.

 
 

بویلر ها معمولا برای گرم کردن و یا جوشاندن آب مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر بویلر برای گرم کردن آب مورد استفاده قرار گیرد به آن دیگ آب گرم گفته می شود و اگر برای جوشاندن آب و تولید بخار باشد به آن دیگ بخار می گویند.

بویلر های بخار خود به دو دسته بویلر بخار فایرتیوب و بویلر بخار واترتیوب تقسیم می شوند.

دیگ های آبگرم بیشتر در سیستم های تاسیساتی ساختمان و برای گرمایش محیط مورد استفاده قرار می گیرند اما بویلر های بخار با تولید بخار در ظرفیت ها و فشار های کاری مختلف ، در مکان های بسیاری استفاده می شوند از جمله:

  • ساختمان برای سیستم گرمایش و سرمایش (تعذیه انرژی چیلر جذبی)
  • سالن رنگ رزی
  • صنایع مواد غذایی (پخت مواد ، تخمیر نان و ...)
  • چرم سازی
  • در استخر (سونا ی بخار)
  • در عملیات Curing بتن
  • اتوکلاو
  • نیروگاه (برای به حرکت در آوردن توربین بخار و تولید برق)
  • صنایع پتروشیمی
  • و ...

در قدیم نیز از بویلر های بخار برای راه اندازی لوکوموتیو ها استفاده می شده.

 

 
 
 

BOILER  is a pressure vessel designed to transfer heat (produced by combustion) to a fluid. The definition has been expanded to include transfer of heat from electrical resistance elements to the fluid or by direct action of electrodes on the fluid. In most boilers, the fluid is usually water in the form of liquid or steam. If the fluid being heated is air, the heat exchange device is called a furnace, not a boiler. The firebox, or combustion chamber, of some boilers is also called a furnace.

CLASSIFICATIONS

Boilers may be grouped into classes based on working pressure and temperature, fuel used, material of construction, type of draft (natural or mechanical), and whether they are condensing or noncondensing. They may also be classified according to shape and size, application (such as heating or process), and the state of the output medium (steam or water). Boiler classifications are important to the specifying engineer because they affect performance, first cost, and space requirements. Excluding designed-to-order boilers, significant class descriptions are given in boiler catalogs or are available from the boiler manufacturer. The following basic classifications may be helpful.

 
 

A boiler is a closed vessel in which water or other fluid is heated. The heated or vaporized fluid exits the boiler for use in various processes or heating applications, including boiler-based power generation, cooking, and sanitation.... more

 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
مطالب مرتبط