بتن

بتن

تعداد بازدید: 37197
کد مطلب: 600
تاریخ انتشار: 12:18 11 آذر 1390

بتن

 
 

بتن (concrete) به هر ماده چسبنده که خاصیت سیمانی شدن را دارا باشد می گویند.

بتن از ترکیب و واکنش بین آب و سیمان به وجود می آید. بتن در کنار فولاد از جمله پرکاربرد ترین مواد و مصالح ساختمانی و عمرانی می باشد که در ساخت ساختمان ها، سد ها، پل ها، جاده ها، خیابان ها و ... مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه بتن و فولاد مصرف زیادی در کارگاه های عمرانی و ساختمانی دارند. بسته به نوع کاربرد و بهره برداری ، سازه های بتنی و فولادی طراحی و ساخته می شود .

 

 
 

مزایا:

 1. بتن در مقایسه با مصالح دیگر مقاومت فشاری قابل قبولی دارد
 2. شکل پذیری خوبی دارد و با ساختن قالب مناسب تقریبا هر نوع مقطعی را می توان تولید نمود
 3. تمامی اجزای تشکیل دهنده بتن به جز سیمان ارزان قیمت محسوب می شوند و  در اکثر نقاط یافت می شوند
 4. مقاومت بسیار خوب در مقابل آتش
 5. مقاومت بسیار خوب در مقابل آب و رطوبت، همچنین محافظ  آرماتور
 6. صلبیت بالای بتن آرمه
 7. بتن نسبت به فولاد نیاز به محافظت کمتری دارد
 8. عمر بتن در مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی بیشتر می باشد و یک ساختمان بتن آرمه می تواند برای همیشه بدون کاهش ظرفیت باربری مورد استفاده قرار گیرد
 9. اجرای سازه بتن آرمه در مقایسه با سایر مصالح نیاز به نیروی اجرایی با مهارت بالا ندارد
 10. در بعضی از موارد مثل پی، شمع و ... به عنوان تنها گزینه ی اقتصادی مخسوب می شود

معایب:

 1. مقاومت کششی بتن بسیار پایین بوده، حدوده 10% مقاومت فشاری
 
 
 • سیمان: حدود 7 الی 15 درصد از حجم بتن را تشکیل می دهد.
 • آب: حدود 14 الی 21 درصد از حجم بتن را تشکیل می دهد.
 • دانه های سنگی (شن و ماسه) : حدود 60 الی 75 درصد از حجم بتن را تشکیل می دهد.
 • هوا:

(الف) : در بتن بدون هوا میزان حجم هوای موجود بین 5/0 تا 3 درصد است.

(ب) : در بتن هوادار میزان حجم هوای موجود بین 4 الی 8 درصد است.

توضیح آنکه بتون بدون هوا به حالت معمولی ساخته می شود و حبابهای درشت و مضر هوا در آن وجود دارد.ل یکن در بتن هوادار عمداٌ سعی می شود در آن حبابهای ریز هوا ایجاد شود این کار با استفاده از مواد مضاف هوازا یا سیمان هوازا انجام می شود.حبابهای هوای ایجاد شده عمدی ، کوچک و از 05/0 میلیمتر ریزتر هستند که وجود آنها در بتن موجب افزایش دوام بتن می شود.

5-مواد مضاف :مواد شیمیایی هستند که به میزان جزئی و بصورت درصدی از وزن سیمان به مخلوط اضافه می شوند تا خواص مطلوب مورد نظر را در بتن ایجاد کنند.

 
 

 

 1. کربنات سدیم » گیرش سیمان را تسریع می کند،با حداکثر غلظت 0.1%
 2. بی کربنات سدیم » گیرش سیمان را تسریع یا کند می کند با حداکثر غلظت 0.4% تا.1%
 3. کلرورها » تسریع در زنگ زدگی آرماتور و کابل های پیش تنیدگی.بیش از 0.06% در بتن پیش تنیده و 0.1% در بتن آرمه خطرناک است.
 4. سولفاتها » اثر نامطلوب روی بتن.به ازای هر 1% سولفات در آب،10% کاهش مقاومت بوجود می آید.
 5. فسفاتها،آرسنات ها و براتها » افزایش زمان گیرش.حداکثر غلظت 0.05%
 6. نمک های مس،روی،سرب،منگنز،قلع » افزایش زمان گیرش.حداکثر غلظت 0.05%
 7. آبهای اسیدی » در صورت وجود اسید کلریدریک و اسید سولفوریک و سایر اسیدهای غیرآلی،حداکثر تا 0.1% بلامانع است و آبهای با 4.5<8.5 مجاز نیست.
 8. آبهای قلیایی » در صورت وجود بیش از 0.5% هیدروکسید سدیم و 1.2% هیدروکسید پتاسیم ( نسبت به وزن سیمان ) باشد،مقاومت بتن تقلیل می یابد.
 9. آبهای گل آلود » قبل از مصرف از حوضچه های ته نشینی عبور داده و یا به روش دیگر تصفیه کرد.
 10. آب دریا » با حداکثر 3.5% نمک محلول برای ساخت بتن ( بدون آرماتور ) بلامانع است.
 11. مقاومت بتن ساخته شده با آب دریا بین 10% تا 20% کاهش می یابد.  
 
 

به هر ماده چسبنده ای سیمان یا cement اطلاق می شود. لکن به ماده جسباننده مصالح در بتن، سیمان هیدرولیکی و ... اصطلاحاٌ سیمان می گویند.

سیمان از ترکیب خاک رس، مصالح آهکی، سیلیس و اکسیدهای معدنی در دمایی تا ۱۵۰۰ درجه سانتی‌گراد تولید می شود.

سیمان، چسبی است که پس از مخلوط با آب به صورت دوغاب سیمان یا خمیر سیمان دور دانه ها را آغشته و آنها را بهم می چسباند. لذا نقش سیمان در بتن صرفاٌ چسباندن دانه ها به یکدیگر بوده و بخودی خود تاثیری در مقاومت و باربری ندارد، از این جهت بتن خوب بتنی است که وقتی در آزمایشگاه نمونه ای از آن را بشکنند دانه های سنگی آن از وسط شکسته شود و سیمانها (چسب) پاره نشود.

پودر سیمان

بسته سیمان برای تولید بتن

 

 
 

آب مناسب در تشکیل بتن (مراجعه مقاله ی اصلی)

آب در بتن ریزی

آب یکی از مهمترین پارامتر های ساخت بتن است و به همین جهت استفاده از آب مناسب در بتن همواره باید مورد توجه قرار گیرد.

استفاده از آب نامناسب در ساخت بتن مشکلات زیر را به دنبال خواهد داشت:

 • زمان گیرش سیمان به تاخیر افتاده، بتن دیرگیر می شود.
 • باعث افت مقاومت نهایی بتن می شود (گاهی تا 30% مقاومت را کاهش می دهد).
 • موجب خوردگی و زوال تدریجی میلگردها در ساخت ساختمان ها می شود.
 • روی سطحِ بتنِ خشک شدهء نهایی، لکه هایی را ایجاد می کند که این مسئله به خصوص در بتن هائی که سطح آنها در نما و معرض دید قرار می گیرد حائز اهمیت است.

آب مناسب برای ساخت بتن چگونه آبی است

آب بکار رفته در ساخت بتن باید پاک و عاری از هرگونه ناخالصی باشد. یا بعبارت دیگر قابل شرب باشد. در یک بررسی کلی می توان گفت آبی برای ساخت بتن مناسب است که دارای خواص زیر باشد:

 • اسیدی و بازی نباشد.(PH بین 6 تا 8)
 • درصد کربنات هایش کمتر از 1/0 درصد باشد.
 • درصد جامدات (ذرات معلق) در آن (مانند سیلت) کمتر از 1/0 درصد باشد.
 • درصد کلرورهایش کمتر از 05/0 درصد باشد.
 • درصد سولفاتهایش کمتر از 1/0 درصد باشد.

تذکر1: آبی که باعث شود افت مقاومتی بیش از 10% در بتن ایجاد شود (نسبت به بتن با ویژگیهای مشابه منتهی با آب خالص) برای بتن سازی مناسب نیست.

تذکر2: چنانچه آب صاف و مناسب برای ساخت بتن موجود نبود بعضاٌ حمل آب از مناطق دورتر، از تصفیه و اصلاح آب نامناسب ارزان تر تمام می شود که این مسئله باید مورد بررسی قرار گیرد.

 

 
 
 • ACI - American Concrete Institute

www.concrete.org

انجمن سیمان آمریکا به عنوان اصلی ترین مرجع علمی تحقیقاتی بتن در دنیاست که برای بهبود طراحی، نگه داری و تعمیر سیمان تحقیقات خود را ادامه می دهد.

 

 • PCA-Portland Cement Association

www.cement.org

 انجمن سیمان پرتلند، یکی از فعالان عرصه تحقیق و توسعه سیمان می باشد. سایت این انجمن دارای بلاگ و مقالات قوی درباره ی بتن و سیمان می باشد.

 
 

گردآوری شده توسط دپارتمان پژوهشی شرکت پاکمن

مقالات بتن

بتن هوادار

11 مه 2012 ... در بتن هوادار حبابهای بسیار ریز هوا وجود دارد (حبابهای ریزتر از0.05 میلیمتر که با چشم قابل رویت نیست) که با مواد مضاف هوازا ایجاد می شود، بتن هوا ...

معرفی کتاب بتن غلتکی در سدسازی

معرفی کتاب بتن غلتکی در سدسازی. کد مطلب :6336. فهرست مطالب. معرفی کتاب بتن غلتکی در سدسازی. 1. کتاب بتن غلتکی در سدسازی ...

مدول الاستیسیته بتن-مدول الاستیسیته

نایلون. 2–4. 290000–580000. تخته فیبر (متوسط ​​چگالی). 4. 580000. چوب کاج . 9. 1300000. چوب بلوط. 11. قشر استخوان انسان. 14. 2030000. بتن مقاومت بالا ...

بتن با مقاومت اولیه ی بالا

بررسی اثر آب مغناطیسی بر دوام بتن نیمهسبک

6 مه 2012 ... در سالهای اخیر تحقیقات بسیار بر روی بهسازی تولید بتن با کارآیی و مقاومت بالا متمرکز شده است که برای رسیدن به این هدف راههای مختلف از جمله ...

کتاب مهندسی بتن پیشرفته (2755)

7 مارس 2012 ... نام کتاب: مهندسی بتن پیشرفته. نام نویسنده: مسعود امیدی. توضیحات: چاپ اول 1386. ناشر: طنین قلم (انتشارات). موضوع: بتن. شابک: 9649689028

معرفی کتاب آیین نامه بتن ایران (آبا)

 2012 ... آیا میدانید کلیه مدیران محترم وب سایت ها و وبلاگ ها می توانند لینک مطالب جدید خود را بدون نیاز به عضویت در سیستم در این قسمت وارد کنند ؟

برداشت از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است

 
 

بتن (به انگلیسی: Concrete) در مفهوم وسیع به هر ماده یا ترکیبی که از یک ماده چسبنده با خاصیت سیمانی شدن تشکیل شده باشد گفته می‌شود. این ماده چسبنده عموما حاصل فعل و انفعال سیمانهای هیدرولیکی و آب می‌باشد. حتی امروزه چنین تعریفی از بتن شامل طیف وسیعی از محصولات می‌شود. بتن ممکن است از انواع مختلف سیمان ونیز پوزولان‌ها، سرباره کوره‌ها، مواد مضاف، گوگرد، مواد افزودنی، پلیمرها، الیاف و غیره تهیه شود. همجنین در نحوه ساخت آن ممکن است حرارت، بخار آب، اتوکلاو، خلا، فشارهای هیدرولیکی و متراکم کننده‌های مختلف استفاده شود. ... ادامه

 
 

Concrete is a composite construction material composed primarily of aggregate, cement and water. There are many formulations that have varied properties. The aggregate is generally a coarse gravel or crushed rocks such as limestone, or granite, along with a fine aggregate such as sand. The cement, commonly Portland cement, and other cementitious materials such as fly ash and slag cement, serve as a binder for the aggregate. Variouschemical admixtures are also added to achieve varied properties. Water is then mixed with this dry composite which enables it to be shaped (typically poured) and then solidified and hardened into rock-hard strength through a chemical process known as hydration. The water reacts with the cement which bonds the other components together, eventually creating a robust stone-like material. Concrete has relatively high compressive strength, but much lower tensile strength. For this reason it is usually reinforced with materials that are strong in tension (often steel). Concrete can be damaged by many processes, such as the freezing of trapped water.

Concrete is widely used for making architectural structures, foundations, brick/block walls, pavements, bridges/overpasses, motorways/roads, runways,parking structures, dams, pools/reservoirs, pipes, footings for gates, fences and poles and even boats. Famous concrete structures include the Burj Khalifa (world's tallest building), the Hoover Dam, the Panama Canal and the Roman Pantheon.

Concrete technology was known by the Ancient Romans and was widely used within the Roman Empire. After the Empire passed, use of concrete became scarce until the technology was re-pioneered in the mid-18th century.

The environmental impact of concrete is a complex mixture of not entirely negative effects; while concrete is a major contributor to greenhouse gas emissions, recycling of concrete is increasingly common in structures that have reached the end of their life. Structures made of concrete can have a long service life. As concrete has a high thermal mass and very low permeability, it can make for energy efficient housing... more

 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
علی
فارقاالتحصیل رشته صنایع هستم برای کار آموزی از مطالب سایت شما استفاده کردم که بسیار آموزنده بود با تشکر از گروه صنعتی پاکمن
<<پاسخ به این نظر
22:44 07 اسفند 91
plus  1  
min   1
فیروز شجاع پور
برای پایان نامه از سایت شما استفاده کردم بسیارمفید بود متشکرم.
<<پاسخ به این نظر
23:46 13 مرداد 93
plus  0  
min   0
مطالب مرتبط