ایجاد پروژه بانک اطلاعاتی در Access 2007

ایجاد پروژه بانک اطلاعاتی در Access 2007

تعداد بازدید: 37663
کد مطلب: 2139
تاریخ انتشار: 09:48 01 اسفند 1390

ایجاد پروژه بانک اطلاعاتی در Access 2007

 
 

آزمون عملی در اکسس (Access 2007)

به منظور جمع بندی مطالب آموخته شده در این فصل یک مثال عملی به عنوان یک پروژه تعریف و به صورت عملیاتی مراحل انجام آن توضیح داده می شود.

 
 

عنوان پروژه اکسس (Access 2007)

یک شرکت توزیع کننده دستگاه ها و تجهیزات کامپیوتری ، درخواست ایجاد یک بانک اطلاعاتی برای نگهداری و مدیریت اطلاعات مربوط به کالاها و مشتریان خود را دارد.

 

 
 

تحلیل پروژه اکسس (Access 2007)

برای طراحی بانک اطلاعاتی ، قبل از هر اقدامی نیاز به درک مساله و تشخیص موجودیت هایی است که باید در مورد آنها اطلاعاتی ذخیره شود. موجودیت های این شرکت عبارتند از دستگاه های کامپیوتری ، مشتریان و فاکتورها .

بعد از شناخت موجودیت ها ، لازم است مشخصه های آنها ، برای تعیین فیلدهای جداول بانک اطلاعاتی مشخص شوند. در شرکت موردنظر مشخصه های موجودیت ها به شرح زیر است:

مشخصه های دستگاه ها شامل : نام دستگاه ، مدل ، ویژگی ها و تعداد موجودی آن در شرکت .

مشخصه های مشتریان شامل : نام و نام خانوادگی مشتری، نام شرکت یا فروشگاهی که مشتری در ارتباط با آن است، آدرس و تلفن مشتری.

و مشخصه های فاکتور عبارتند از : شماره فاکتور ، تاریخ فاکتور و نام دستگاه های خریداری شده ، قیمت ، تعداد و میزان تخفیف .

بعد از تشخیص موجودیت ها و مشخصه های آنها ، جداول مورد نیاز هر کدام مشخص می شوند. برای هریک از موجودیت های دستگاه ها و مشتریان یک جدول طراحی می شود ، همچنین برای فاکتورها ، طراحی دو جدول یکی برای عناوین و دیگری برای اقلام فاکتور لازم است .

برای هر جدول نیاز به یک کلید اصلی داریم که مقدار یکتایی در هرسطر از جدول داشته باشد ، به این مفهوم که مقدار آن برای هر رکورد متفاوت با سایر رکوردها باشد. از آنجا که در بین مشخصه های موجود در جداول مشتریان و دستگاه ها چنین فیلدی وجود ندارد ، به مشخصه های مذکور یک مشخصه دیگر اضافه می شود . این مشخصه برای جدول مشتریان کد مشتری و برای جدول دستگاه ها ، کد دستگاه است که برای هر رکورد مقدار منحصر به فردی خواهند داشت. در جدول عناوین فاکتور ، شماره فاکتور که در هر فاکتور مقدار متفاوتی دارد به عنوان کلید اصلی در نظر گرفته می شود .

در جدول اقلام فاکتور مقادیری مثل شماره دستگاه خریداری شده ، قیمت و تعداد آن وارد می شوند. این جدول اقلام تمام فاکتورها را نگهداری می کند بنابراین شماره هر فاکتور برای اقلام مربوط به آن نیز باید به این جدول وارد شود. بدیهی است که در اقلام فاکتورهای مختلف ، شماره دستگاه خریداری شده می تواند تکرار شود. همچنین فیلدهای قیمت و تعداد می توانند تکراری باشند. شماره فاکتور نیز برای فاکتورهایی که شامل خرید بیش از یک دستگاه باشند تکراری است .

درچنین مواردی که هیچ یک از فیلدها به تنهایی در سطرهای یک جدول ، مقدار یکتایی ندارند ، از ترکیب آنها برای ایجاد کلید اصلی استفاده می شود. با ترکیب فیلدهای شماره فاکتور و شماره دستگاه در جدول اقلام فاکتور ، میتوان مقدار منحصر به فردی را برای هر سطر از جدول به دست آورد وسطرهای جدول را به طور مجزا از هم تشخیص داد.

 
 

طراحی پایگاه داده اکسس (Access 2007)

پس از اجرای نرم افزار ، یک بانک اطلاعاتی جدید به نام Computershop ایجاد کنید. سپس برای طراحی هر یک از جداول ، در تب Create گزینه Table Design را از گروه table انتخاب کرده و فیلدها و نوع آنها را طبق شکل های بعد تعریف کنید.

پس از تعیین کلید اصلی جداول ، آنها را با نام های مشخص شده در شکل های بعد ذخیره کنید.

شکل زیر فیلدهای جدول  Device (دستگاه ها) رانشان می دهد، کلید اصلی در این جدول فیلد کد دستگاه (DeviceCode) را نشان می دهد.

جدول device

شکل زیر فیلدهای جدول Customer (مشتریان) را نشان می دهد. کلید اصلی در این جدول کد مشتری (CustomerCod) در نظر گرفته شده است.

جدول Customer

شکل زیر فیلدهای جدول Invoice (عناوین فاکتور) را نشان می دهد ، کلید اصلی شماره فاکتور (InvoiceNumber) در نظر گرفته شده است.

شکل زیر فیلدهای جدول Invoice detail (اقلام فاکتور را نشان می دهد ، کلید اصلی ترکیبی شماره فاکتور و شماره دستگاه (Devicecode و Invoicecode) برای این جدول در نظر گرفته شده است.

 
 

 

پس از طراحی جداول ، ارتباط بین جداول تعیین می شوند. همانطور که در فصل های گذشته آموختید ، برای ایجاد ارتباط از گزینه Relationships از زبانه database Tools استفاده می شود.

پس از افزودن جداول به صفحه Relationships مطابق شکل زیر ارتباطات بین جداول را ایجاد می کنید.

 

 


در باره جدول دوم یک نکته وجود داره و اونم اینه که هر کتاب یک نویسنده داره که مشخصاتش توی جدول اول اومده بنابراین در جدول دوم قصد داریم فقط کد نویسنده رو وارد کنیم تا خود برنامه سایر مشخصات را از جدول اول و با استفاده از کد قرار دهد. بنابر این باید این دو جدول را به هم ارتباط دهیم، وجود فیلد آخر جدول دوم به علت همین ارتباط است ، که این فیلد باید از نظر نوع مشابه با فیلد کدنویسنده در جدول اول باشد.
پس از اینکه دو جدول را تعریف کردیم نوبت به تعریف ارتباط بین دو جدول از طریق فیلد مشترک میرسد. برای این منظور مراحل زیر را در اکسس (مبنا اکسس 2007 یا 2010 است) انجام میدهیم:
1- به تب DataBase Tools رفته و روی Relationships کلیک میکنیم
2- در پنجره جدید باز شده (Show Tables) با پایین نگه داشتن کلید کنترل و کلیک روی نام جداول هر دو را انتخاب میکنیم و دکمه Add رو میزنیم و بعد برای استن پنجره دکمه Close را میزنیم.
3- در این مرحله فیلدهای هر دو جدول قابل رویت است و باید از فیلدهای جدول tblBooks فیلد auth_Code را با موس گرفته و روی فیلد همنام آن در جدول tblAuthors میاندازیم.
4- در پنجره جدید باز شده روی Enforce refrential intrgrity کلیک میکنیم تا تیک آن زده شود (ایجاد ارتباط یک به چند)
5- اگر خواستیم با تغییر اطلاعات نویسنده این اطلاعات در کتابهای مربوط به او نیز تغییر کند تیک Cascade Update related را میزنیم.
6- اگر خواستیم با حذف اطلاعات نویسنده کتابهای او نیز حذف شود تیک Cascade Delete related را میزنیم.
7- کار تمام شد بنابراین دکمه create را میزنیم تا پنجره بسته شود و سپس بانک را ذخیره میکنیم. ایجاد relationships در جداول access

 
 

نحوه طراحی فرم در اکسس (Access 2007)

در این مرحله، فرم هایی برای ورود ، نمایش و ویرایش اطلاعات هر یک از جداول ایجاد می شوند. برای سهولت کار بهتر است که از Form Wizard استفاده کنید. شکل زیر فرم طراحی شده با کمک Form Wizard را برای جدول Device نشان می دهد.

form wizard

برای ایجاد فرمی مشابه شکل زیر برای ورود و نمایش اطلاعات مشتریان ، از Form Wizard استفاده کرده و پس از انتخاب جدول مشتریان (Customer) درصفحه اول ویزارد ، در صفحه دوم آن ، روش Tabular را برای طرح بندی فرم انتخاب کنید. برای تغییر عناوین به فونت فارسی از نمای Design یا layout استفاده کنید.

Tabular

 

برای ایجاد فرمی که بتوان در آن عناوین و اقلام فاکتور را وارد نمود ، با استفاده از Form Wizard از جدول عناوین فاکتور (Invoice) تمام فیلدها و از جدول اقلام فاکتور (InvoiceDeatil) نیزتمام فیلدهابه جز کد فاکتور (InvoiceCode) را انتخاب کنید. سپس در صفحه دوم ویزارد مطابق شکل زیر نحوه نمایش فیلدها در فرم را براساس جدول عناوین فاکتور (Invoice) انتخاب کنید تا فرمی مشابه شکل فرم فاکتور ایجاد شود.

 
 

بازیابی اطلاعات در اکسس (Access 2007)

یکی از گزارش های مورد نیاز این بانک اطلاعاتی ، فاکتور است . در فرم فاکتور از جداول عناوین و اقلام فاکتور استفاده شد. در فاکتوری که باید چاپ شود نیاز به نام مشتری ، شرکت مربوطه و نام دستگاه یا دستگاه های خریداری شده نیز دارید ، بنابراین یک پرس وجو (Query) برای انتخاب فیلدهای مورد نیاز از چهار جدول این بانک اطلاعاتی ، مشابه شکل زیر ایجادشده و گزارش براساس آن ساخته میشود. برای ایجاد پرس وجو از ابزار Query Design در گروه other که در زبانه Create قرار دارد استفاده کنید.

query design

برای ایجاد گزارش از Report Wizard استفاده کرده و نام پرسوجویی را که برای این گزارش ایجاد کرده اید ، در صفحه اول ویزارد انتخاب کنید. در صفحه دوم  ویزارد شماره فاکتور را برای گروه بندی انتخاب و در صفحه تعیین صفحه بندی (Layout) گزینه Outline را انتخاب نمایید. تا گزارشی مطابق شکل زیر ایجاد شود.

outline در Access

برای تغییر قلم و رنگ فیلدها و مقادیر آنها ، گزارش را در نمای layout یا design نمایش دهید و با انتخاب عنصر و با استفاده از ابزار Font تغییرات لازم را اعمال کنید.

گزارش های دیگری که ممکن است مورد نیاز این شرکت باشند عبارتند از :

.1 لیست تمام مشتریان شرکت .

.2 لیست مشتریان در یک تاریخ مشخص.

.3 گزارش مشتریانی که دستگاه خاصی را خریداری کرده اند .

.4 لیست دستگاه هایی که در تاریخ مشخصی به فروش رسیده اند.

.5 گزارش تمام دستگاه هایی که موجود هستند .

.6 گزارش دستگاه هایی که موجود نیستند (تعداد آنها به صفر رسیده)

.7 گزارش دستگاه های موجود با نام خاص (مثلا تمام چاپگرهای موجود)

.8 گزارش دستگاه های موجود با مدل خاص (مثلا تمام دیسک سخت های مدل Maxtor)

.9 گزارش فروشگاه هایی که دیسک سخت خریداری کرده اند به همراه تعدادو تاریخ خرید آنها و بسیاری از گزارش های دیگر.

تمرین 2: چند نمونه از گزارش هایی که ممکن است مورد نیاز این شرکت باشد را بیان کنید.

حال به بیان نحوه ایجاد تعدادی از گزارش های فوق می پردازیم:

لیست مشتریان در تاریخ 1387.8.29

یک پرس وجو شامل جداول مشتریان (Customer) و عنوان فاکتور (Invoice) ایجاد شده و شرط تاریخ را در آن در سطر Criteria به صورت #1387.8.29# مشخص می شود.

 

برای نمایش نتیجه پرسوجو از گزینه Run در گروه Result استفاده کنید. شکل زیر نتیجه این کوئری را نشان می دهد.

برای ایجاد گزارش می توان این پرس وجو را در Report Wizard انتخاب نمود.

 
 

ایجاد پرس و جو (Query) به وسیله ابزار Query Design در اکسس (Access 2007)

با ابزار Query Design مطابق شکل زیر یک پرس و جو ایجاد کنید و با کمک ابزار Report Wizard گزارش را بر اساس این پرسوجو بسازید.

شکل زیر گزارش ایجاد شده را نشان می دهد.

گزارش بر اساس پرس و جو

 

گزارش فروشگاه هایی که دیسک سخت خریداری کرده اند به همراه تعداد و تاریخ خرید آنها

با ابزار  Query Design  مطابق شکل زیر یک پرس و جو ایجاد کنید.

 

سپس با استفاده از ابزار  Report Wizard گزارش  را بر اساس این پرس وجو بسازید. در هنگام  استفاده از ویزارد در صفحه دوم  by InvoiceDetail را انتخاب و دکمه  Finish  را کلیک کنید. (طبق شکل زیر)

شکل زیر گزاش را پس از تغییر رنگ و فونت در نمای Report View نشان می دهد.

 
 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
سمیرا
سلام واقعا واقعا دمتون گرم سایت خیلی خیلی خوبی دارید من که کلی ازش استفاده مفید کردم دستتون درد نکنه.
<<پاسخ به این نظر
17:03 25 دي 91
plus  5  
min   0
سید سجاد
سلام خیلی متشکرم از این راهنمایی کامل و جامع شما
<<پاسخ به این نظر
19:55 04 ارديبهشت 92
plus  3  
min   0
باران
عالی بود ممنون
<<پاسخ به این نظر
14:48 24 ارديبهشت 92
plus  2  
min   0
msh
سلام خیلی خوبه کاش میشد فایل اکسسش رو هم برا دانلود میذاشتین یا اگه میشه برام ایمیل کنید خیلی بهش احنیاج دارم.
<<پاسخ به این نظر
21:21 31 ارديبهشت 92
plus  3  
min   0
mandana
kodaish besyar aali
<<پاسخ به این نظر
15:40 17 خرداد 92
plus  1  
min   2
کرامت
سلام :باتشکر از زحمات جنابعالی ،امیدوارم که در تمامی شئونات زندگی تان موفق باشید.
<<پاسخ به این نظر
10:41 21 خرداد 92
plus  0  
min   1
الهه
اگه امكان داره فايل اكسسش رو براي من ميل كنيد ممنون از شما
<<پاسخ به این نظر
18:00 13 تير 92
plus  0  
min   1
محمد
سلام به همه دوستان و مدیر محترم . من میخواستم بدونم که طرز ماکرو نویسی که باعث راحتی و سرعت کار میشه چه جوریه ممنون میشم راهنمایی کنید ؟
<<پاسخ به این نظر
04:12 12 مرداد 92
plus  0  
min   1
admin
سلام دوست عزیز در ادامه مباحث کاربرد اکسل در مهندسی صنایع در بخش مطالب علمی مهندسی صنایع، به زودی مطلبی حول همین موضوع ارائه خواهد شد. با پیگیری در روزهای آینده می توانید پاسخ خود را پیدا کنید.
15:00 12 مرداد 92
plus  1  
min   1
saeed
داداش دمت گرم دستت درد نکنه من برا یه پروژه ازش استفاده کردم خدا عوضت بده امیدوارم هرجایی سلامتی باشی
<<پاسخ به این نظر
16:50 10 آذر 92
plus  0  
min   0
سهیلا
ممنون از سایت خوب شما واقعا استفاده کردم.خداقوت به شما
<<پاسخ به این نظر
17:35 29 بهمن 92
plus  0  
min   0
iman
سلام.اگه امکانش هست بی زحمت این پروژه روبرام میل کن خیلی بهش احتیاج دارم.خیلی خیلی ممنون ومتشکر
<<پاسخ به این نظر
16:44 14 اسفند 92
plus  0  
min   1
حسن
تشکر از شما
<<پاسخ به این نظر
20:05 02 ارديبهشت 93
plus  0  
min   0
ایوب
سلام میشه پروژه رو باسم ایمیل کنی ترو خدا خیلی احتیاج دارم
<<پاسخ به این نظر
15:32 08 ارديبهشت 93
plus  0  
min   0
ایوب
ayub1168@gmail.comپروژه فصل هفتم بانک اطلاعاتی به این ایمیل اگه میشه بفرست تو رو خدا واقا خیلی احتیاج دارم هر
<<پاسخ به این نظر
15:43 08 ارديبهشت 93
plus  0  
min   0
sal
سلام عالی بود لطفا فایل اکسس ش رو بهم ایمیل کنید
<<پاسخ به این نظر
13:06 03 خرداد 93
plus  0  
min   0
sal
سلام لطفا پروژه رو بهم ایمیل کنید
<<پاسخ به این نظر
12:32 08 خرداد 93
plus  0  
min   0
Shining
مرسی که بدون هزینه علمتون رو منتشر میکنید
<<پاسخ به این نظر
12:42 25 آبان 93
plus  0  
min   0
nasirian
سلام من اکسس رو از صفر شروع کرده ام اگه ممکنه نحوه ساخت یک بانگ اطلاعاتی را طی یک مثال باذکر نحوه انجام آن برام بگویید . تادر مراحل بعدی خواسته هایم رو روی همین مثال تکمیل کنم . سپاس گذار.
<<پاسخ به این نظر
21:33 04 آذر 93
plus  0  
min   0
مطالب مرتبط