استخر

استخر

تعداد بازدید: 22174
کد مطلب: 11564
تاریخ انتشار: 22:01 17 مرداد 1391

استخر

 
 

استخر شنا یا همان استخر  یک ظرف یا محفظه است که از آب پر می شود و برای شنا ، آب تنی و تفریح مورد استفاده قرار می گیرد.
استخر ها در ابعاد و اشکال مختلفی ساخته می شوند اما دارای استاندارد های مخصوص به خود هستند. معمولا بزرگترین استخر های ساخته شده برای مسابقات کشوری و المپیک مورد استفاده قرار می گیرند.
استخر هایی که توسط عموم مردم مورد استفاده قرار می گیرد را استخر های عمومی گویند که معمولا در آن ها با پرداخت هزینه  می توان از امکانات آن ها استفاده کرد. و به استخر هایی که تعداد افراد کمی از آن استفاده می کنند استخر های خصوصی می گویند.
در کنار استخرهای عمومی و برخی از استخر های خصوصی از جکوزی (حوضچه آبگرم) ، سونا (سونا بخار و سونا خشک) ، سالن بدن سازی  و ... استفاده می شود.
در بسیاری از هتل ها و آپارتمان های بزرگ نیز استخر هایی وجود دارد که به ساکنین این مجموعه ها اجازه می دهد تا از امکانات آن استفاذده کنند.
برخی استخرها نیز برای برگزاری مسابقات واترپلو و یا شیرجه مورد استفاده قرار می گیرند.

 
 

به دلیل استفاده بالای مردم از استخر (به خصوص در فصل تابستان) استخرها در هر کجا که توان ساخت آن باشد به چشم می خورد. بنا بر نوع استفاده از استخر و محل قرار گرفتن آن، استخرها را به انواع مختلف تسیم بندی می کنند:

  • استخر های قهرمانی
  • استخر های عمومی
  • استخر های تمرینی
  • استخر های خصوصی
  • استخر های درمانی
  • استخر های اقیانوسی ( دریایی)
  • استخر ها در دریاچه های طبیعی
استخر
استخر

 

 
 

آب مورد استفاده در استخر های شنا دارای استاندارد های مشخصی است تا شخص شناگر در آسایش کامل و دور از خطرات ناشی از آلودگی آب به شنا کردن در استخر مشغول شود.برای فراهم کردن این شرایط نیاز است تا ادواتی با عنوان تجهیزات تاسیساتی مورد استفاده قرار گیرد که به تصفیه آب و گرمایش آن بپردازند.

گرمایش استخر

فیلتراسیون استخر

پمپاژ آب استخر

 
 
 

در کنار اقیانوس زیبای آرام در کشور شیلی در شهر سن آلفونسو دل مارس یک استخر بزرگ وجود دارد که لقب «بزرگترین استخر دنیا» را به خود گرفته است. به گفته مدیر این مجموعه عظیم استخر را با 66 میلیون گالن از آب شفاف دریا پر کرده اند.

عمق این استخر در برخی نقاط به حدی است که به راحتی قایقی موتوری می تواند در آب شناور شود.

در زیر برخی مشخصات این استخر زیبا را ذکر کرده ایم:

بزرگترین استخر جهان
طول: 3323 فوت
مساحت: 80937 متر مربع(20 جریب)
عمق: به 115 فوت
میانگین دمای منطقه: 26 درجه سانتی گراد
برآورد هزینه ساخت و ساز: 1 بیلیون پوند
هزینه نگهداری: 2 میلیون پوند سالانه
زمان ساخت و ساز : تقریبا پنج سال
تاریخ بازگشایی مجموعه: دسامبر 2006
بزرگترین استخر جهان

 

نام این مجموعه در رکوردهای جهانی گینس نیز به ثبت رسیده است.

 
 

A swimming pool, swimming bath, wading pool, paddling pool, or simply a pool, is a container filled with water intended for swimming or water-based recreation. There are many standard sizes; the largest is the Olympic-size swimming pool.[citation needed] A pool can be built either above or in the ground, and from materials such as concrete (also known as gunite), metal, plastic or fiberglass.

Pools that may be used by many people or by the general public are called public, while pools used exclusively by a few people or in a home are called private. Many health clubs, fitness centers and private clubs have public pools used mostly for exercise. Many hotels have pools available for their guests. Hot tubs and spas are pools with hot water, used for relaxation or therapy, and are common in homes, hotels, clubs and massage parlors. Swimming pools are also used for diving and other water sports, as well as for the training of lifeguards and astronauts.

 
 
 
نظرات درباره این مطلب
 
 
نام
پست الکترونیک
نظر
 
CAPTCHA Image
Reload Image
 
مطالب مرتبط