دیسفاژی

علت دیسفاژی

دیسفاژی

تعداد بازدید: 7030
کد مطلب: 874
تاریخ انتشار: 03:14 02 دي 1390
تاریخ آخرین ویرایش : 16:14 26 مرداد 1392
 
 

 دیسفاژی دو علت دارد :

 1) اوروفارنژیال      

  2) ازوفارنژیال

دیسفاژی اوروفازنژیال

در این دیسفاژی شروع بلع به دشواری صورت می گیرد. این اختلال ناشی از بیماری های عصبی یا عضلانی مانند بیماری پارکینسون، سکته مغزی، اسکلروز، مولیتپل، میاستنی گراویس و اسکلروز آمیوتروفیک جانبی  (ALS) می باشد.

بیماران مبتلا به دیسفاژی حلقی ممکن است قادر به راندن لقمه ی غذا به انتهای دهان خود نباشند و ممکن است بگویند که بعد از بلع، غذا در داخل لپ آن ها جمع می شود. پس زدن غذا به بینی، علامت کلاسیک دیسفاژی حلقی است که به دلیل عدم هماهنگی کام نرم رخ می دهد. سرفه و تپق زدن در هنگام غذا خوردن از دیگر علائم آن است.

درمان دیسفاژی حلقی مبتنی بر درمان بیماری زمینه ای و در صورت امکان آموزش ویژه ی بلع و گفتار درمانی برای بهبود عملکرد بلعی می باشد.

دیسفاژی ازوفارنژیال (دیسفاژی واقعی مری )

 که خود شامل دو نوع، دیسفاژی موتور ( اختلال حرکتی ) و دیسفاژی مکانیکال ( انسدادی) می باشد.

الف) در دیسفاژی موتور هم برای بلع مایعات و هم برای بلع جامدات مشکل به وجود می اید که علت آن اختلال در اعصاب یا عضلات مری است که باعث مختل شدن حرکات دودی ( پریستالیتسم ) مری می شود. دارای دو نوع متناوب و پیش رونده است.

ب) در دیسفاژی مکانیکال، معمولاً تا قبل از مراحل پیشرفته ی بیماری فقط انسداد پیشرونده در برابر غذاهای جامد دارند، البته در مراحل پیشرفته ی بیماری به قدری مجرای مری تنگ شده که مانع از عبور مایعات نیز می شود. به این نوع دیسفاژی پریستالیتسم سالم است و زمانی اتفاق می افتد که زخمی با توموری باعث تنگی مری شود، در حالت طبیعی قطر مری 4 سانتی متر اتساع می یابد. در این دیسفاژی زمانی که اتساع به 5/2 سانتی متر برسد، انسداد در برابر جامدات اتفاق می افتد و زمانی که این اتساع به کمتر از 3/1 سانتی متر برسد این انسداد هم در برابر جامدات و هم مایعات رخ می دهد.

یک خصوصیت تشخیصی مهم در بیماران مبتلا به دیسفاژی در برابر مواد جامد این است که این دیسفاژی می تواند به صورت متناوب یا پیش رونده باشد. دیسفاژی متناوب نشان دهنده ی وجود حلقه یا پرده در مری است. اما علائم پیش رونده به نفع تنگی یا وجود توده می باشد.