هیدرومتالورژی تولید تنگستن

تصفیه

هیدرومتالورژی تولید تنگستن

تعداد بازدید: 5017
کد مطلب: 8597
تاریخ انتشار: 11:52 30 خرداد 1391
تاریخ آخرین ویرایش : 15:46 10 ارديبهشت 1392
 
 

تصفیه شامل دو مرحله اصلی می­ باشد:

 1- جداسازی پسماندهای نامحلول توسط فیلتراسیون.

 2- جداسازی ناخالصی­ های حل شده در محلول تنگستات سدیم

گاهی می ­توان مرحله اول تصیفه با مرحله اول ترسیب ( ترسیب سیلیکا) ترکیب شود. بسته به ماده اولیه و شرایط انحلال، محلول تنگستات سدیم حاصل از فیلتراسیون ممکن است حاوی یون­ های ناخالصی بیش­تر یا کم­تر در مقایسه با کنسانتره باشد. برخی از این یون­ های آلوده کننده شامل سیلیکات، فسفات، آرسنات، مولیبدات، فلوئورید، سرب، بیسموت و آلومینیم می ­باشد. منبع اصلی این آلاینده­ ها، کانی­ های سرباره ­ای بوده و اگر غلظت این مواد زیاد باشد، موجب اختلال در مراحل بعدی پروسه و یا آلوده شدن APT نهایی می­ شود.

مرحله اول جداسازی، ترسیب سیلیکا در محیط قلیایی بوده که در کنار آن سایر یون­ ها مانند فلوئورید و فسفات به صورت جزیی جدا می­ شود. مرحله دوم، جداسازی کاتیون­ های سولفیدی بوده که برای جداسازی مولیبدن اعمال می­ شود اما آرسنیک، آنتیموان، بیسموت، کبالت و برخی دیگر نیز در کنار مولیبدن رسوب می­ کند.

APT اکثر کارخانه­ های تولید از واکنش­ های ترسیب استفاده می­ کنند که اتلاف زیاد مواد با ارزش را در پی دارد. تنها استثناء در این زمینه کارخانه RP چین بوده که از روش ­های تعویض یونی و جذب استفاده می­ کند. یکی از مزایای تعویض یونی، حذف یون­ های مختل کننده فرآیند مانند سیلیکات، مولیبدات، آرسنات و فسفات هم­زمان با مرحله تبدیل سدیم به تنگستات سدیم بوده که در نتیجه کاهش قابل ملاحظه­ ای هم در هزینه سرمایه گذاری و هم در استفاده از نیروی کار دارد.