ایجاد پروژه بانک اطلاعاتی در Access 2007

ارتباط بین جداول در Access 2007

ایجاد پروژه بانک اطلاعاتی در Access 2007

تعداد بازدید: 37704
کد مطلب: 2139
تاریخ انتشار: 09:48 01 اسفند 1390
تاریخ آخرین ویرایش : 12:09 12 شهريور 1391
 
 

 

پس از طراحی جداول ، ارتباط بین جداول تعیین می شوند. همانطور که در فصل های گذشته آموختید ، برای ایجاد ارتباط از گزینه Relationships از زبانه database Tools استفاده می شود.

پس از افزودن جداول به صفحه Relationships مطابق شکل زیر ارتباطات بین جداول را ایجاد می کنید.

 

 


در باره جدول دوم یک نکته وجود داره و اونم اینه که هر کتاب یک نویسنده داره که مشخصاتش توی جدول اول اومده بنابراین در جدول دوم قصد داریم فقط کد نویسنده رو وارد کنیم تا خود برنامه سایر مشخصات را از جدول اول و با استفاده از کد قرار دهد. بنابر این باید این دو جدول را به هم ارتباط دهیم، وجود فیلد آخر جدول دوم به علت همین ارتباط است ، که این فیلد باید از نظر نوع مشابه با فیلد کدنویسنده در جدول اول باشد.
پس از اینکه دو جدول را تعریف کردیم نوبت به تعریف ارتباط بین دو جدول از طریق فیلد مشترک میرسد. برای این منظور مراحل زیر را در اکسس (مبنا اکسس 2007 یا 2010 است) انجام میدهیم:
1- به تب DataBase Tools رفته و روی Relationships کلیک میکنیم
2- در پنجره جدید باز شده (Show Tables) با پایین نگه داشتن کلید کنترل و کلیک روی نام جداول هر دو را انتخاب میکنیم و دکمه Add رو میزنیم و بعد برای استن پنجره دکمه Close را میزنیم.
3- در این مرحله فیلدهای هر دو جدول قابل رویت است و باید از فیلدهای جدول tblBooks فیلد auth_Code را با موس گرفته و روی فیلد همنام آن در جدول tblAuthors میاندازیم.
4- در پنجره جدید باز شده روی Enforce refrential intrgrity کلیک میکنیم تا تیک آن زده شود (ایجاد ارتباط یک به چند)
5- اگر خواستیم با تغییر اطلاعات نویسنده این اطلاعات در کتابهای مربوط به او نیز تغییر کند تیک Cascade Update related را میزنیم.
6- اگر خواستیم با حذف اطلاعات نویسنده کتابهای او نیز حذف شود تیک Cascade Delete related را میزنیم.
7- کار تمام شد بنابراین دکمه create را میزنیم تا پنجره بسته شود و سپس بانک را ذخیره میکنیم. ایجاد relationships در جداول access