شیر فلکه دروازه ای

شیر فلکه دروازه ای

شیر فلکه دروازه ای

تعداد بازدید: 6520
کد مطلب: 12717
تاریخ انتشار: 11:36 05 مهر 1391
تاریخ آخرین ویرایش : 12:25 19 ارديبهشت 1392
 
 

 

شیر فلکه ی دروازه ای (gate valve) برای باز و بسته کردن جریان به کار برده می شود و تفاوتش با شیر توپی در شکل ساخت می باشد و در ضمن فشار را نیز کمی کاهش می دهد. این شیرها در جایی که به یک جریان یکنواخت و بی وقفه نیاز داریم، استفاده می شود. علت این موضوع این است که در زمان باز بودن شیر، دروازه ی آن به صورت عمود بر مسیر جریان حرکت کرده، کاملاً در نشیمنگاه خود جمع شده و افت فشار بسیار کمی را ایجاد می کند. این شیرها در مصارف قطع و وصلی به کار می روند. این بدان معناست که این نوع شیرها یا بایستی کاملاً بسته باشند و در واقع بصورت نیمه باز نمی توان از آنها استفاده کرد.

شیر فلکه دروازه ای  به دو دسته تقسیم می شود:

الف) شیر های موازی :

این شیر ها دارای دو نشیمنگاه می باشند که توسط یک دیسک تخت دروازه ای از یکدیگر جدا می شوند و در واقع این دیسک جریان بالا دست و پایین دست را از هم جدا می کند. همچنین این شیر ها دارای لبه ی تیزی در پایین ترین قسمت خود می باشد که از ورود ذرات جامد جلوگیری کند. از این شیر ها در نشیمنگاه های زاویه ای و نا متقارن نیز استفاده می شود.

 

ب) شیر های گوه ای:

این نوع شیرها دارای دو نشیمنگاه به صورت مورب می باشند که یک دیسک مورب نیز در بین آنها قرار گرفته است. هنگامی که این شیرها به طورکامل باز می شوند، دیسکی که بین دو نشیمنگاه قرار دارد به طور کامل بالا رفته و هیچ گونه مقاومتی در برابر جریان آب در هنگام عبور از شیر از خود نشان نمی دهد و هنگامی که این شیر ها بسته می شوند، دیسک به طور کامل مسیر جریان آب را می بندد به طوری که نشتی آب اصلا وجود نداشته باشد و یا این مقدار خیلی کم باشد.