آتش نشانی

شیر آتش نشانی ( FIRE HYDRANTS )

آتش نشانی

تعداد بازدید: 6321
کد مطلب: 12489
تاریخ انتشار: 11:25 25 شهريور 1391
تاریخ آخرین ویرایش : 15:32 25 شهريور 1391
 
 

می دانیم تامین آب از جمله مهم ترین و اساسی ترین بخش های اطفای حریق می باشد. این آب توسط شیرهای آتش نشانی که در مناطق مختلف نصب است تامین می شود. دبی آبی که از شیر آتش نشانی می گذرد قریب 350 کیلو پاسکال بوده که توسط شلنگ آب منتقل می شود.  شلنگ همچنین می تواند به ماشین آتش نشانی متصل باشد که توسط یک پمپ قوی جریان آب را انتشار می دهد. شیر آتش نشانی را نباید سریع باز یا بسته کرد چرا که بر اثر ضربه قوچ به لوله ها و تجهیزات دور و بر آسیب وارد خواهد آمد. برای جلوگیری خراب کاری افراد و هدر رفتن آب، شیر آتش نشانی نیاز به آچاری مخصوص جهت باز کردن پیچ دارد.

در مناطق سردسیر تنها بخشی از شیر آتش نشانی روی زمین قرار دارد. خود شیر زیر زمین است آب و توسط رایزر به سطح زمین متصل می شود. این نوع شیر " بشکه خشک" (dry barrel) نام دارد. شیر درین (Drain) در زیر زمین زمانی باز می شود که آب کاملا بسته باشد. این کار باعث می شود آب شیر کاملا تخلیه شود و از یخ زدگی آب جلوگیری به عمل بیاید.

در مناطق گرمسیر یک یا چند  شیر به طور کامل روی زمین قرار دارند و برخلاف مناطق سردسیر شیرها می توانند در هر زمان خاموش یا روشن شوند. از این شیرها به عنوان "بشکه تر" (wet barrel) یاد می شود. هر دو نوع شیر دارای خروجی های متعددی می باشند.

نصب در مکان مناسب، رعایت فاصله، علامت گذاری شیرهای آتش نشانی می تواند در عملیات اطفای حریق بسیار موثر باشد. شیرهای آتش نشانی مکش بالایی دارند و قطر شلنگشان تا 4 ½ اینچ (حدود 12 سانتی متر) می رسد. محل مناسب و موقعیت شیرها باید قابلیت دسترسی سریع و اتصال آسان به شلنگ ها را فراهم سازد. از این رو طراحان باید به ارتفاع، جهت، محدودیت فاصله از طرفین و موانع موجود در نصب شیر دقت نمایند.